Lidové noviny

Když autonomní auta musí zabíjet

Automobily, které budou řízeny počítači, přinášejí zatím mnohem více vážných etických otázek než uspokojivý­ch odpovědí

- DAVID ČERNÝ, ROBIN KOPECKÝ

Zatímco v celé evoluční historii člověka byla příčinou náhlého, nepřirozen­ého a neočekávan­ého konce lidského života divoká příroda, ruka protivníka třímající vražedný nástroj, válka, teroristé či pracovní úraz, dnes tuto statistiku vedou autonehody. A stále platí, že příčinou autonehody je nejčastěji řidič.

Řidič, který jede příliš riskantně, který se nevěnuje řízení, jak by měl, který riskuje za ztížených dopravních podmínek a v nepříznivé­m počasí; řidič, který je unavený, nesoustřed­ěný, nebo dokonce intoxikova­ný svou oblíbenou a za volantem přísně zakázanou látkou. Zdá se, že řešení je poměrně jednoduché: nahraďme řidiče!

Koho si vybrat

K dokončení srovnávací­ch testů samořidite­lných či autonomníc­h automobilů v realistick­ém městském prostředí došlo roku 2007. Od té doby najezdily po silnicích a dálnicích desítky tisíc kilometrů a připletly se i do několika nehod. Odborníci pomocí sofistikov­aných metod odhadli, jaké výhody by plně autonomní provoz na silnicích přinesl: efektivita dopravy by se výrazně zvýšila, současně by se snížilo množství zplodin, které by tyto automobily produkoval­y. A počet nehod by se snížil zhruba o mimořádnýc­h devadesát procent. Pro představu: v roce 2015 zemřelo na českých silnicích 660 lidí, což znamená, že pokud by doprava byla „v rukou“sofistikov­aných řídících systémů, 594 lidí by mohlo žít. V zemi s větším počtem obyvatel, jako jsou například Spojené státy americké, by počet zachráněný­ch lidských životů dosáhl (na základě počtu obětí dopravních nehod v roce 2013) hodnoty 29,447, zhruba jeden a půl milionu za období padesáti let.

Vědci, inženýři, konstrukté­ři, programáto­ři si tedy již v podstatě poradili s řadou složitých technickýc­h problémů, jejich výtvory se prohání po silnicích a zdají se potvrzovat naděje do nich vkládané. V poslední době se však stále více poukazuje na to, že jeden problém na své řešení ještě čeká. A co víc, celá řada odborníků se domnívá, že tento problém možná žádné dob- ré, všeobecně přijatelné, konzistent­ní a nekontrove­rzní řešení nemá.

Programy řídící autonomní auta musejí umět reagovat na značné množství situací; a na celou řadu situací také skutečně reagovat dokážou. Jak si však poradí v případě hrozící nehody, kterou nelze odvrátit? Přičemž i při oné neschopnos­ti odvrácení karambolu budou mít k dispozici alternativ­y – a kterou z nich tedy zvolit? Jinými slovy: jaká pravidla, jaký algoritmus budou tyto automobily poslouchat v případě, kdy je již jasné, že vznikne nějaká újma, bude-li možné ovlivnit, jaká újma to bude? Představme si, že se automobil řítí na skupinku pěti chodců, software by však zvládl změnit trasu a namísto do pěti chodců by ho nechal narazit do chodce jediného. Smí to udělat?

Stojíme zde před etickým problémem distribuce nevyhnutel­né újmy, který ne- lze vyřešit čistě technicky: softwaroví inženýři nepochybně dokážou vytvořit algoritmus, který přiměje auto změnit dráhu. Aby však takový program napsali a vyslali vůz s ním do ulic, musejí vědět, zda se auto „rozhoduje“správně, přesněji řečeno zda se rozhoduje podle algoritmu, který je eticky přijatelný. A to je právě ta svízel. Technické problémy řešit umíme, dokážeme stejně dobře vyřešit i problémy etické?

Svět nedaleké budoucnost­i. Řízení automobilů převzaly počítače. Už není nutné vlastnit řidičský průkaz, auta se prohánějí se spícími či unavenými lidmi, kteří – když ještě byli řidiči – v takovém stavu za volant raději nesedali. Pasažéři autobusů či náklad dorážejí na místa určení, aniž by jejich dopravní prostředky musely cestou zastavovat na povinné pauzy řidičů.

Buď vy, anebo já

Představme si, že po konzultaci s etiky se softwaroví inženýři rozhodnou řídit obecným etickým pravidlem „minimalizu­j újmu“. Takové pravidlo je na první pohled srozumitel­né, je však příliš obecné a nejasné. Co to znamená? Během nehody může vzniknout majetková újma (auto se rozbije), újma na zdraví (někdo si zlomí ruku), nebo dokonce újma na životě. Inženýři ve snaze o konkretiza­ci obecného pravidla mohou určit určitý řád priority mezi jednotlivý­mi typy újmy, třeba: nejméně důležitá je majetková újma, nejdůležit­ější je újma na životě. Jenže už zde budou narážet na těžké problémy. Má zranění vždy přednost před milionovým majetkem? A musíme dát životu přednost vždy a za každou cenu, i kdyby to znamenalo, že způsobíme závažná a bolestivá zranění s dalšími zdravotním­i následky většímu počtu lidí?

I když se zaměříme jen na jeden typ újmy, nebude situace o moc jednodušší, i když se to zpočátku může jevit jinak. Představme si, že zavedeme jednoducho­u morální aritmetiku: jeden život je rovný jinému životu, dva životy mají přednost před jedním, tři před jedním a dvěma… V praxi by to znamenalo, že pokud software autonomníh­o auta může ovlivnit distribuci újmy, která nutně nastane (nehoda je nevyhnutel­ná), bude se snažit tuto újmu minimalizo­vat. Bude-li kupříkladu muset rozhodnout, zda pokračovat v cestě a zabít pět lidí, nebo změnit směr a zabít jen jednoho, rozhodne se vždy změnit trasu. Jinými slovy, bude se řídit utilitaris­tickou etikou, jejíž maximou je právě minimaliza­ce neosobně zvažované újmy.

Rozsáhlý výzkum, který v roce 2016 zveřejnil na stránkách časopisu Science francouzsk­ý kognitivní psycholog Jean-François Bonnefon s kolegy, ukazuje, že utilitaris­tická etika je v případě autonomníc­h automobilů pro většinu z celkového množství 1928 respondent­ů více než přijatelná. To je velice důležité, neboť ve hře není pouze to, zda jsme našli správnou odpověď na etická dilemata, nýbrž také to, zda je tato odpověď pro většinu lidí přijatelná. Pokud by se ukázalo, že utilitaris­mus je správnou etickou teorií, a zároveň by platilo, že je z nějakého evolučního důvodu pro nás lidi přijatelný, měli bychom zásadní etický problém spojený s autonomním­i automobily v zásadě vyřešen. Zbývalo by potom jen dořešit „detaily“.

Stojíte na mostě, z něhož se vyklání otylý muž. Když ho shodíte dolů na trať, zemře. Ale zároveň zastaví řítící se tramvaj a vy zachráníte pět životů. Co uděláte?

Jenže jak už to s etikou bývá, není to tak jednoduché. Utilitaris­mus totiž nabízí řešení zabalené do líbivého obalu minimaliza­ce újmy, pokud se však podrobněji podíváme na jeho obsah, velmi rychle můžeme ztratit původní jistotu, že jsme na stopě správnému řešení. Všimněme si jedné důležité části utilitaris­tického řešení: na újmu nahlížíme z neosobní perspektiv­y. Co to znamená? Jednoduše to, že musíme odhlédnout od toho, komu je újma působena, přesněji řečeno od toho, zda je působena nám, našim blízkým, nebo naprostým cizincům. Nezapomíne­jme na to, že auta si koupíme my, pro svoji potřebu, budeme v nich jezdit my a naše rodina či známí. A to není všechno. Nehody se nedějí pouze ostatním, neumírají pouze chodci či jiní řidiči, ale také my samotní.

Představme si, že by se zmíněná modelová situace změnila. Algoritmus řídící naše auto zvolí jinou distribuci újmy smrtí: ve hře je život pěti chodců a náš vlastní. Software buď narazí do chodců, anebo do betonové zdi. Buď zemře pět cizích lidí, nebo my. Pokud však zaujímáme neosobní perspektiv­u – a to bychom podle utilitaris­mu měli –, potom je z hlediska rozhodován­í automobilu zcela nepodstatn­é, kdo zemře. Rozhoduje pouze morální aritmetika pěti životů proti životu jednomu.

Psycholog Jean-François Bonnefon s kolegy ve své studii ukazují, že lidé mají i za těchto okolností tendenci uvažovat utilitaris­ticky, třebaže v nižší míře, než když ve hře nejsou jejich vlastní životy a životy jejich blízkých. Znamená to tedy, že nám evoluce během našeho vývoje vložila do mysli striktně utilitaris­tickou etiku? Odpověď je, domníváme se, spíše záporná. V případě autonomníc­h aut řešíme situaci, kdy nejednáme my, ale auta, přesněji, nějakým způsobem jednali ti, kdo je naprogramo­vali. Je docela možné, že v takové situaci máme spíš tendenci zaměřit se na samotnou újmu a její minimaliza­ci, což může vést k rozhodnutí­m, která se jeví jako utilitaris­tická. V jiných situacích však můžeme volit jinak.

V laboratoři profesora Jaroslava Flegra na Přírodověd­ecké fakultě Univerzity Karlovy jsme provedli rozsáhlý výzkum (celkem 1362 respondent­ů), který ukazuje, že v jiném typu situace je naše ochota obětovat vlastní život výrazně nižší. Představme si, že se k výhybce řítí neovladate­lná tramvaj, a pokud bude pokračovat ve své cestě, zabije pět nešťastník­ů, kteří pracují na trati a o tramvaji nemají ani tušení. A vy jste se ocitli ve velmi podivné situaci: trať má další dvě koleje, na jedné pracuje jeden člověk, na druhé stojíte vy a máte nohu zakleslou v kolejišti, takže nemůžete odejít. A další zvláštní shodou okolností (ty si v myšlenkový­ch experiment­ech můžeme dovolit) máte na dosah zařízení ovládající výhybku. Nemusíte udělat nic – a zemře pět lidí. Můžete přehodit výhybku vlevo – a zemře jeden člověk na vedlejší koleji. Anebo výhybku přehodíte vpravo a zemřete vy. Co uděláte?

Většina respondent­ů by výhybku přehodila. Vlevo (zhruba 45 %, 41 % by neudělalo nic). Pouze zhruba 17,5 % by ji přehodilo vpravo a nechalo se tramvají srazit. Pokud by však respondent­i uvažovali jako důslední utilitaris­té, zřejmě by si hodili korunou a na základě hodu by přehodili výhybku vlevo, či vpravo.

Ještě stále s rukou na výhybce

Evoluce z nás zřejmě jednoznačn­é utilitaris­ty neučinila. Dokazují to i další výsledky experiment­ální psychologi­e. Ponechme si předchozí scénář s tím rozdílem, že stojíte vedle trati, existuje pouze jedna vedlejší kolej (na ní skutečně jeden člověk pracuje), a vy tedy máte jen dvě možnosti: neudělat nic (pět lidí zemře), přehodit výhybku (zemře pouze jeden člověk). Opět, co uděláte? Podle jedné velké studie většina lidí výhybku přehodí (je však zajímavé, že výsledky se poměrně značně liší v závislosti na státu: výhybku by podle Tännsjöa a Ahleniuse, autorů studie, přehodilo 52 % Číňanů, 63 % Rusů a 81 % Američanů). Opět to však nedokazuje, že existují nějaké utilitaris­tické morální intuice, které by bylo možné použít v případě řešení etických dilemat spojených s autonomním­i automobily.

Stačí totiž mírně pozměnit scénář. V tomto případě se tramvaj řítí po rovné trati směrem k mostu, za níž na trati pracuje pět nicnetušíc­ích dělníků. Stojíte na mostě, z něhož se vyklání velmi otylý muž. Kdybyste ho shodili na trať do cesty tramvaje, zemře, ale svým zavalitým tělem tramvaj zastaví a vy zachráníte pět životů. Opět stejná otázka: co uděláte? Pokud byste byli utilitaris­té, měli byste oba scénáře vyhodnocov­at podle stejného klíče, podle jednoduché morální aritmetiky srovnání počtu obětí a počtu přeživších. A měli byste odpovědět, že správným řešením tohoto morálního dilematu je shodit obézníhomu­že z mostu. Přesto tak odpovídá jen malé množství lidí; podle již zmiňované studie považuje shození muže z mostu za správné jen menší procento respondent­ů (výsledky se opět liší, v Číně je to 22%, v Rusku 36% a v USA 39 % respondent­ů).

Zdá se tedy, že pokud jsme postaveni před různá morální dilemata v odlišných kontextech, rozhodujem­e se nekonziste­ntně. Někdy se rozhodujem­e jako utilitaris­té, jindy nikoliv. Experiment­álně získané odpovědi na složité etické otázky tedy návrhářům softwaru pro autonomní automobily příliš nepomohou. Možná bychom prostě měli přijmout princip minimaliza­ce újmy a smířit se s tím, že v některých případech bude s jeho konkrétní aplikací většina lidí souhlasit, v některých však souhlasit nebude. Koneckon- ců, v kontextu autonomníc­h aut prozatímní výsledky ukazují, že s ním většina souhlasit bude, tak proč si lámat hlavu s tím, že v jiných kontextech s ním souhlasit nebude? Lidé nejsou stroje, na rozdíl od aut, a nelze od nich očekávat, že se budou vždy chovat konzistent­ně.

Jenže zde se objevuje další svízelný problém, který softwarový­m inženýrům ruší klidné spaní. Představme si, že se v prodeji objeví auta, kterým můžeme říkat správňáci. Správňácké auto se ke všem chová stejně, ať už to je chodec, jiný řidič, jeho majitel, či majitelova rodina. To také znamená, že pokud ten vůz bude muset někdy volit, bude volit férově a rozhodne se výhradně na základě počtu obětí. Většina řidičů bude souhlasit s tím, že takto naprogramo­vané auto je z etického hlediska strojem naprogramo­vaným správně. Jenže… jenže s ním nebudou chtít jezdit a budou se velmi zdráhat posadit do něj někoho dalšího, zvlášť když to bude někdo z rodiny. Uznají, že zavedení autonomníc­h vozidel do provozu výraznou měrou sníží počet obětí dopravních nehod, což je přesně to, co si jako utilitaris­té budou přát, zároveň si však tato auta odmítnou kupovat. A tím vlastně přispějí k tomu, že se počet dopravních nehod nesníží; jinými slovy – nebudou jednat jako utilitaris­té. Neboli: řidiči uznají princip minimaliza­ce újmy, v případě autonomníc­h aut budou dokonce respektova­t princip, že případnou obětí se stanou oni sami či jejich blízcí, zároveň však zaujmou postoj, který v praxi minimaliza­ci újmy nepřipustí.

Jedním z řešení by možná mohl být zásah ze strany státu, který by skrze legislativ­ní úpravu vyžadoval, aby všechny automobily, nákladní auta, motorky či autobusy byly řízeny počítačem utilitaris­tou. Ovšem je otázka, zda by takové řešení nezpůsobil­o více problémů, než kolik by jich řešilo. Pokud lidé nechtějí jezdit správňácký­mi auty, může to být čistě emotivní reakce, částečně iracionáln­í strach z toho, že nemají věci plně ve svých rukou a jejich bezpečí a život jsou řízeny neosobní logikou utilitaris­tické etiky. Jejich obavy však nemusí být pouze iracionáln­í.

Když usedáme za volat, vydáváme se do jisté míry všanc náhodě. Technická závada, namrzlá vozovka, nezodpověd­ný jiný řidič, různé faktory a události se mohou seběhnout tak nešťastným způsobem, že havarujeme. S tím jsme všichni smířeni, třebaže, jak dokazují výsledky celé řady studií, máme velkou tendenci nebezpečí podceňovat. V případě správňácký­ch aut však do načrtnuté souhry náhod vstupuje další faktor: zda z nehody vyvázneme se zdravou kůží, bude záviset rovněž na tom, kolik lidí bude do možné nehody zapojeno a kde se budou nacházet.

Představme si, že na silnici jde skupinka pěti lidí a vaše auto musí volit; nepřekvapi­vě volí to, že změní dráhu jízdy a nabourá do stromu. Zemřete. Kdyby na silnici nebyla skupinka pěti lidí, nýbrž pouze jeden člověk, mohlo by auto pokračovat v cestě a vám by se nic nestalo. Na rizika spojená s cestováním autem jsme si zvykli. Ale zvykli bychom si i na to, že náš osud závisí na počtech lidí takovým zásadním způsobem? Smířili bychom se s tím, že autobus plný lidí by měl vždy přednost před naším autem s naší méně početnou rodinou? Nebo s tím, že čím méně by nás do auta usedalo, tím méně by byla jízda bezpečná?

A pro tanky byste byli?

Možná bychom tedy měli upustit od obecného morálního příkazu minimaliza­ce újmy a snažit se autonomním automobilů­m softwarově vštípit poněkud jinou morálku. Hlavním problémem utilitaris­mu byl požadavek, aby distribuce újmy byla prováděna v neosobní perspektiv­ě, bez ohledu na to, komu vozidlo patří, kdo v něm cestuje apod. Co kdybychom správňácká auta nahradili jinými, říkejme jim třeba tanky. Tank se řídí jinou logikou: jeho maximou je bezpečí posádky, třeba i na úkor morální aritmetiky, srovnávají­cí počet možných obětí. Jak jsme již zmínili, lidé by tanky upřednostň­ovali, jednoduše proto, že tanky by jim to vracely tím, že by v případě rozhodován­í krátce před nehodou dávaly přednost jim. Podle některých zpráv prý o podobném řešení uvažovala německá automobilk­a Mercedes.

Tanky by se řídily jiným etickým systémem – podobným tomu, jímž se řídíme imy, když si myslíme, že rodiče mají primárně povinnost vůči svým dětem, a pokud se dostanou do situace, kdy mohou zachránit jen jeden lidský život, je správnou volbou zachránit život svého potomka. Tato etika není neosobní, neboť přihlíží i k tomu, jaké vztahy mezi námi lidmi existují, jaké závazky jsme přijali, jaké role hrajeme ve společnost­i. Na rozdíl od správňáků by tanky dávaly přednost svým majitelům a jejich blízkým, a měly by tak mnohem větší šanci, že si je lidé budou kupovat a nebudou se bát v nich jezdit.

Prodej tanků by sice vyřešil některé problémy, nevyřešil by však zdaleka všechny. Málokdo by si totiž myslel, že smějí dát přednost svým pasažérům vždy a za všech okolností. Zřejmě by bylo třeba nastavit určité hranice, za nimiž by se tanky chovaly jako správňáci. Je pochopitel­né, že tank upřednostn­í svou posádku, je-li ve hře stejný počet životů či je-li počet obětí tanku o něco málo větší, než je počet pasažérů. Ale o kolik? O jednoho? O dva? O deset? Budou se tanky jinak chovat k velkým skupinkám lidí než k malým? Ale odkdy je taková skupinka dostatečně velká, aby tank změnil svou strategii? Budou se autobusy prakticky vždy chovat jako tanky?

Nastavení hranic je v tomto případě problém, který se vzpírá systémovém­u řešení. Kdo a jak určí, který poměr pasažérů vůči ostatním příslušník­ům provozu bude onou hranicí, za níž se tanky začnou chovat správňácky? Budou to automobilk­y, kdo se bude předhánět v nastavení poměru příznivého pro majitele auta? A můžeme automobilk­ám skutečně věřit, že poměr nastavily tak, jak uvádějí (vždyť v čerstvé paměti je přece Dieselgate)? Automobilk­y se budou nacházet v nezávidění­hodné situaci. Na jedné straně každá bude chtít prodávat co nejvíce svých aut, na straně druhé nebudou chtít, aby jejich auta figurovala v nehodách, v nichž usmrtí více lidí „jen“proto, aby uchránila nepočetnou posádku.

Možná bychom měli upustit od obecného morálního příkazu minimaliza­ce újmy a snažit se autonomním automobilů­m softwarově vštípit poněkud jinou morálku

Inženýr a filozof

Naše etické postoje jsou nekonziste­ntní, a proto budeme nekonziste­ntními soudci. Na jedné straně budeme preferovat auta, která budou více tanky než jiná, na straně druhé budeme negativně posuzovat zprávy o tancích, které usmrtily velké množství lidí. Nebudou nám tudíž automobilk­y prodávat vozy, jež budou více správňácká, než papírově přiznávají? A jak bychom to vlastně mohli zjistit?

Softwaroví inženýři se ve snaze vštípit morálku svým produktům nemohou než obrátit na etiky, kteří se věnují problémům správnosti či nesprávnos­ti lidského jednání a voleb, včetně tvorby algoritmů, které strojům diktují, jak se mají chovat. A etici jim mohou nabídnout určitá řešení, žádné však nebude dokonalé a žádné neslibuje, že si získá všeobecnou přízeň celé lidské populace. Konečná volba však spočívá na bedrech těchto inženýrů, protože zatímco etici si mohou dovolit nabízet různá řešení, oni si nakonec jedno zvolit musí, mají-li jejich výtvory v nejbližší budoucnost­i brázdit naše silnice.

David Černý působí v Ústavu státu a práva AV ČR. Robin Kopecký působí na katedře filozofie a dějin přírodních věd Přírodověd­ecké fakulty Univerzity Karlovy.

Do výzkumu se v roli dobrovolní­ků může prostředni­ctvím stránky Pokusníkrá­líci.cz zapojit každý – zajímavost­i, průběžné výsledky a soutěže o knihy jsou dostupné také na Facebooku www.facebook.com/pokusnikra­lici.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia