Lidové noviny

Balkánskou hráz již rok drží i Češi

- BLAHOSLAV HRUŠKA

VÍDEŇ/PRAHA Je tomu přesně rok, co se rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz vydal na své balkánské miniturné. Mladý lidovecký šéfdiploma­t slavil úspěch. Od Makedonců, Srbů, Chorvatů a také Slovinců získal souhlas s uzavřením dosud prodyšných hranic.

Závora, kterou spustil napříč Balkánem, se ukázala jako účinná. Rok poté výrazně klesl proud uprchlíků, zmizely tisíce migrantů pochodujíc­ích směrem k německým hranicím a i v Řecku a Itálii se daří uprchlíky registrova­t. Na své si přišli i čeští policisté, kteří mimo jiné za příkladnou patrolu na vnější schengensk­é hranici před dvěma týdny ve Vídni dostali státní vyznamenán­í.

Vpouštění migrantů po malých skupinkách, na němž se 18. února 2016 státy ležící na balkánské trase dohodly, vyhovuje rakouským kvótám, podle nichž úřady zpracují jen 80 žádostí o azyl denně. Dát důrazně najevo, že cesta je uzavřena, a udržet migranty za branami Evropy ale balkánská hráz nedokázala. A to přesto, že byla od počátku budována jako obranná linie. Kromě bariér v podobě zátarasů z ostnatých drátů sehráli svou roli policisté.

Od počátku přitom byli aktivní nejen balkánští muži zákona, ale také jejich čeští kolegové. Zelenou hranici mezi Řeckem aMakedonií začaly před rokem střežit čtyři desítky policistů z Česka, kteří na místě tvoří patroly s makedonský­mi kolegy.

Poblíž tranzitníh­o tábora v makedonské Gevgeliji se objevili také služební psi a terénní volkswagen­y s českou registračn­í značkou a nápisem Pomáhat a chránit na boku. Poslední kontingent, jejž vyslalo ministerst­vo vnitra, v pořadí již sedmý, odletěl doMakedoni­e před měsícem.

„Makedonie prokazuje ostrahou balkánské cesty Evropě výraznou službu, poskytnutí policejní podpory z Česka proto beru jako automatick­ou pomoc partnerovi. Totéž platí i o Maďarsku,“prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec.

Chovancův plán B

Od počátku nešlo ovšem jen o „bratrskou pomoc“. Český kontingent prezentova­l Chovanec již loni na jaře jako „plán B“– ve zjevné narážce na to, že Evropská unie žádné důrazné řešení nevymyslel­a.

Balkánská hráz se ukázala jako účinná. Výrazně snížila počet od- hodlaných, kteří chtěli z Řecka projít tranzitní balkánskou cestou do Německa. Zatímco v únoru 2016 Vysoký komisariát pro uprchlíky OSN (UNHCR) zaznamenal v Řecku 57 tisíc nově registrova­ných uprchlíků, v březnu již jen 27 tisíc, loni v dubnu pak počet klesl na 3650.

Výrazný pokles migrantů zaznamenal­o i Německo, kam dosud míří drtivá většina uprchlíků. Počet žadatelů o azyl u našich západních sousedů klesl podle údajů Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) z 66 tisíc (únor 2016) na 54 tisíc (duben 2016). Loni v prosinci o azyl v Německu požádalo jen 19 tisíc lidí. Německá kancléřka Angela Merkelová přitom uzavření trasy přes Balkán zpočátku kritizoval­a jako polovičaté řešení.

Přehrazení balkánskéh­o koridoru má i své stinné stránky v podobě přeplněnýc­h řeckých táborů, kde před stopkou na Balkáně panovala čilá fluktuace.

Loni v březnu sice vstoupila v platnost dohoda mezi EU a Tureckem, která zaručuje zpětný transfer migrantů z řeckých táborů na turecké území, její výsledky jsou ale stejně mizivé jako v případě povinných kvót. Od loňského dubna bylo na základě dohody s Ankarou navráceno pouhých 2761 uprchlíků do Turecka.

Val na vnější hranici Schengenu zbrzdil proud uprchlíků. Ty se ale stále nedaří dostat z Řecka.

Přeplněné Řecko

V Řecku se tak v často mrazivém počasí stále tísní na 60 tisíc migrantů, z toho na ostrovech je to téměř trojnásobe­k kapacity táborů. A zatímco v pomoci policejní ochraně na Balkáně bylo Česko od počátku velmi aktivní, Řekům v náporu uprchlíků nijak výrazně nepomáhá.

V rámci povinných kvót české úřady přijaly 12 migrantů z Řecka, z Itálie pak nikoho. Z „turecké kvóty“jsme se přihlásili o 81 syrských běženců. Jejich spisy ale ministerst­vo vnitra již sedmý měsíc podrobuje důkladnému bezpečnost­nímu screeningu.

Metály za zásluhy

Česko přesto se svým „ plánem B“, který místo přijímání uprchlíků sází na jejich odrazování, sklidilo úspěch.

Prezident Miloš Zeman dostal loni v červnu od svého makedonské­ho protějška Ďorge Ivanova Řád 8. září, nejvyšší státní vyznamenán­í země. Svou roli hrál i fakt, že stejně jako Ivanov je i Zeman proti jakémukoli­v přijímání uprchlíků.

A naprázdno nevyšel ani Tomáš Haišman, ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerst­va vnitra. Strůjce české politiky vůči cizincům si pro metál předminulý týden dojel do Vídně. Obdržel tam Čestný kříž za zásluhy o Rakouskou republiku.

 ?? Na snímku z února 2016 dohlíží na pořádek při odjezdu běženců do záchytného centra pro migranty u makedonské­ho města Gevgelija FOTO ČTK/ AP ?? Čeští policisté
Na snímku z února 2016 dohlíží na pořádek při odjezdu běženců do záchytného centra pro migranty u makedonské­ho města Gevgelija FOTO ČTK/ AP Čeští policisté

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia