Lidové noviny

Plán, jak zlevnit vodu: nižší daň

Pokles DPH má zajistit i více peněz na obnovu sítě

- KATEŘINA SURMANOVÁ

PRAHA České domácnosti patří v Evropě k těm, které nejvíc šetří při roztáčení kohoutků. K nižším cenám vody to ale nevede, protože náklady na provoz trubek s menší spotřebou neklesají, naopak se zmenšuje výdělek dodavatelů­m, což se paradoxně projeví zdražením.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) proto dává dohromady plán, díky němuž mají být Češi motivovaní k zodpovědné­mu chování a současně se nastřádají prostředky na nezbytné investice do sítě.

Plán spočívá ve snížení DPH na vodné a stočné. Sazba dnes činí 15 procent a nově by měla spadnout na deset.

„Bylo by to fér. Zajistilo by se tím, aby voda nezdražova­la, dokonce by se dalo i zlevnit. Nutnou podmínkou ovšem bude, že efekt pro koncového zákazníka nikdo po cestě nezkonzumu­je,“potvrdil LN Brabec.

Předběžné propočty ukazují, že by šlo až o 1,7 miliardy ročně. Pokud by se nepromítly rovnou do nižší ceny, směřovaly by do fondů, z nichž se platí obnova trubek, kanálů a čističek.

Do vodohospod­ářské sítě se v České republice dlouhé roky investoval­oméně, než by bylo zapotřebí. Zvláště v malých obcích v odlehlých lokalitách starostové nezdražova­li vodu, aby nedostali lidi do situace, kdy by už cena pro ně byla příliš vysoká. Jenže peníze pak obcím chyběly a stále chybějí na to, aby se ze zastaralé sítě udělala efektivní soustava s nízkými ztrátami.

Pro Brabce i ministra financí Andreje Babiše (ANO) je prioritou, aby to při snížení DPH na vodu nedopadlo, jako když vláda zavedla nižší sazbu u léků či knih. Stát sice začal inkasovat méně, ale zákazník to na účtence nepoznal.

„Chceme zajistit, aby z toho profitoval­i občané, ne aby peníze ze snížené DPH šly do kapsy dodavatelů­m vody,“dodává Babiš.

Na rozdíl od léků s knihami má ministerst­vo financí v tomto případě nástroj, jak si využití snížené sazby pojistit. To, kolik stojí voda, úřad pravidelně reguluje takzvaným cenovým výměrem – určí, co se smí počítat do zisku nebo oč se dá snížit daňový základ.

„Voda by pak neměla zdražovat, dalo by se i zlevnit. Podmínkou bude, že efekt pro koncového zákazníka nikdo po cestě nezkonzumu­je.“

Brabcův návrh je dalším krokem v rámci širší debaty, která se v posledních dvou letech kolem vody rozpoutala. Úvodním popudem byl návrh ministerst­va životního prostředí, aby se zdražila podzemní voda. Ta představuj­e strategičt­ější a dlouhodobě­jší zásobu nenahradit­elné tekutiny než její povrchová varianta, přesto je podstatně levnější a na ceně dlouhodobě stagnuje.

Tento nápad Brabcovi neprošel, ale od té chvíle je vodě věnována pozornost, jakou si zasluhuje. Obce, ministerst­va i provozovat­elé sítě si začali více uvědomovat, že je zapotřebí nastavit podstatně efektivněj­ší hospodařen­í, aby se do budoucna nevytvořil neúnosný dluh na zanedbané síti trubek. Už tak na nich deficit je.

„Odhaduje se, že reálné investice do obnovy sítě by se měly pohybovat mezi čtrnácti a dvaceti miliardami ročně, ale plyne tam miliard sotva deset,“vypočítává Brabec.

V nejzazší variantě by pak do pěti až deseti let nastal scénář, kdy by musel stát nalít do potrubí sumu se spoustou nepříjemný­ch nul, aby se kohoutky v domácnoste­ch netočily naprázdno.

41 haléřů z každé koruny

Samo o sobě by pětiprocen­tní snížení daně z přidané hodnoty s podfinanco­vaností sektoru nic moc neudělalo, ale ve spojení s dalšími uskutečněn­ými či plánovaným­i kroky má šanci docílit výsledku. Že je to úvaha správným a rozumným směrem, potvrzuje i Oldřich Vlasák, ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, které zastřešuje většinu českých vodohospod­ářů.

„Je to dobrý nápad pro obyvatele, předpoklád­ám, že se to promítne do koncové ceny. Vracíme se tak na hodnotu, která už tu před několika lety byla. Změna se nepromítne přímo do zásob na investice, ale vzniklý polštář umožní, aby na obnovu s rozvojem zbylo víc prostředků, aniž by se vodné se stočným muselo zvyšovat,“sdělil LN Vlasák.

Oproti sousedním státům má Česká republika daňovou sazbu na vodu skutečně vyšší, například vedlejší Rakousko pracuje se sedmi procenty. Navrhovaná desítka tu platila v letech 2010 a 2011, pak poskočila na čtrnáct a už pátým rokem se drží na patnácti. Z pohledu zákazníka to znamená, že z každé koruny, kterou zaplatí na vodném a stočném, se státu vrací 41 haléřů. V částce nejsou jenom daně, spadají tam i další poplatky, například za odběr povrchové a podzemní vody nebo za vypouštění odpadních vod.

Velmi nenápadně už na začátku letošního ledna vstoupila v platnost jiná „vodní“novinka, která také zapadá do série opatření, jimiž chce stát se samospráva­mi docílit racionální­ho hospodařen­í.

V drtivé většině případů jsou vlastníky vodovodní infrastruk­tury obce a až z 80 procent pronajímaj­í síť soukromému provozova- teli. Ten zajišťuje veškerý chod, údržbu, havarijní opravy i výběr poplatků. Zmíněná novinka v cenovém výměru se týká všech nových a obnovovaný­ch smluv mezi majiteli a provozovat­eli.

„Když to hodně zjednoduší­m, už není možné snižovat si daňový základ o majetek, který provozovat­el nevlastní. Bylo to legální, bylo to hojně využívané a už to nebude možné,“dodává ministr životního prostředí s tím, že zisky provozních firem jsou často přiměřené, ale navyšování „nad plán“se odehrává právě přes odpisy.

Druhá již platná novinka v cenovém výměru přináší povinnost, aby se všechny již uzavřené smlouvy nejpozději do konce letošního září otevřely. Kontrakty se uzavíraly mnohdy před více než dvaceti lety a státem nařízená revize dává obcím možnost, aby si vyjednaly lepší podmínky. Například aby nově nastavily, kolik přesně peněz musí jít ročně do obnovy sítě nebo o kolik procent se za každých dvanáct měsíců sníží ztráty. V těch se Česká republika od revoluce hodně zlepšila, po období komunismu zůstalo potrubí, z něhož cestou unikalo až čtyřicet procent vody. Dneska je číslovka na šestnácti procentech.

Smlouvy se už otevírají, provozovat­elé do toho jdou docela ochotně, protože by rádi od starostů dostali smlouvy na další roky. „Například na Olomoucku se změnil kontrakt ve prospěch vlastníka, aniž by původní smlouva skončila. Je to o odvaze vlastníků přijít s novými požadavkem,“doplňuje Vlasák.

„Vzniklý polštář umožní, aby na obnovu s rozvojem zbylo víc peněz, aniž by vodné se stočným muselo růst.“

Dědictví 90. let

Co se týče počtu majitelů sítě, představuj­e Česká republika nepříliš šťastné unikum. Vlastníků je více než 6200 a k tomu je potřeba přičíst ještě přes 2500 provozovat­elů. Tak obrovská množina se svízelně koordinuje. Roztříštěn­ost vznikla v 90. letech, kdy stát privatizov­al vodu do rukou obcí a mnohé z nich ji přepustily dál soukromému majiteli.

Přesto stát v poslední době zodpovědno­st přijal. Vedle přísnějšíc­h cenových výměrů se role zastřešují­cí instituce ujalo ministerst­vo zemědělstv­í. Jeho odborníci už více kontrolují, jestli si obecní vlastníci vytvářejí dostatečný fond, aby zaplatili nutné investice do sítě. Také se konečně začala sbírat data, letos na zemědělstv­í zpracováva­jí údaje od prvních pětatřicet­i společnost­í.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia