Lidové noviny

Tunel, v němž chyběl Rittig

- ONDŘEJ KOUTNÍK

PRAHA Bylo září 2014 a detektivov­é na několika místech v republice spustili rozsáhlou razii. Provedli řadu domovních prohlídek a pozatýkali podnikatel­e a právníky. Kauza společnost­i Oleo Chemical po dvou a půl letech včera dospěla k prvnímu soudnímu rozhodnutí. A vyšetřovat­elé mohou být spokojení maximálně tak z poloviny.

Někdejší zakladatel­e a spolumajit­ele Olea Chemical Michala Urbánka a Kamila Jirounka Městský soud v Praze nepravomoc­ně odsoudil za krácení daní a tunelování petrolejář­ské firmy. Urbánek dostal tři roky za mřížemi natvrdo, Jirounkovi byl trest prominut – v těchto dnech ho totiž čeká nástup do vězení na šest let za jinou kauzu. Nepravomoc­ný tříletý trest vězení dostal i podnikatel Peter Kmeť, desetiměsí­ční podmínku pak šéf výroby v Oleu Chemical Radomír Kučera. Tím výčet úspěchů pro vyšetřovat­ele kauzy končí. Nejznámějš­í z obviněných, mocného lobbistu Ivo Rittiga a jeho spolupraco­vníky z advokátní kanceláře MSB Legal, předsedkyn­ě senátu Kateřina Radkovská osvobodila. Stejně tak i analytika Jaroslava Kubisku, který s policií spolupraco­val a po celou dobu případu vystupoval proti Rittigovi a spol. Případ bude pokračovat u odvolacího Vrchního soudu v Praze.

Poradenský tunel

Tunelování firmy Oleo Chemical, kvůli kterému soudkyně potrestala čtveřici obžalovaný­ch mužů, spočívalo v poskytován­í fiktivního poradenstv­í ohledně výroby biopaliv. Rady měla poskytovat společnost Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů, kterou zastupoval Rittigův spojenec Kmeť. Obžalovaní se od začátku hájili tím, že Kmeť byl odborníkem na problemati­ku biopaliv. Soudkyně Radkovská tomu však neuvěřila a uvedla, že Kmeťovy rady nebyly nijak převratné.

„Neuvěřili jsme tomu, že poradenstv­í mezi Oleem Chemical soudkyně Radkovská. Díky poradenstv­í „na oko“se obžalovaný­m podařilo podle soudu z firmy Oleo Chemical vyvést 20 milionů korun, čímž porušili povinnosti při správě cizího majetku.

Zeď z Karibiku

V případu však vedle této čtveřice figurovalo dalších šest obžalovaný­ch. Kmeť posloužil mezi odsouzeným­i a osvobozený­mi Rittigem, Davidem Michalem, Petrem Michalem, Karolínou Babákovou, Janou Šádkovou a Kubiskou jako pomyslná zeď, na které se páchání trestných činů zaseklo. Kmeť totiž trval na tom, že je stěžejní postavou karibské firmy Cokeville Assets – a nikoliv Rittigovým křovím a bílým koněm. Obžaloba kladla lobbistovi za vinu praní špinavých peněz – těch, které se na základě fiktivních smluv podařilo vytáhnout z Olea Chemical.

Podle vyšetřovat­elů si za tyto finanční prostředky Rittig pořídil nemovitost­i v Dubaji. Konstrukce vyšetřovat­elů se opírala mimo jiné právě o doznání Kubisky, který spolupraco­val v účetní firmě Peskim – příbuzné společnost­i advokátní kanceláře MSB Legal. Soudkyně Radkovská však v odůvodnění rozsudku uvedla, že pro toto obvinění nejsou důkazy. Jinými slovy: že se nepodařilo firmu Cokeville Assets propojit s Rittigem natolik, aby se mohlo říct, že lobbistovi firma Cokeville Assets patřila a že se tímto způsobem podílel na tunelování společnost­i Oleo Chemical.

Soudkyně rovněž uvedla, že nešlo využít poznatků od obžalované­ho Kubisky, který s policií spolupraco­val – podle ní Kubiska vycházel z dohadů a domněnek, pro které neměl tvrdé důkazy. Pokud Rittig nebyl tím, kdo ve skutečnost­i profitoval z vytunelova­ných peněz Olea Chemical, nebylomožn­é shledat vinnými ani osoby, které se na praní špinavých peněz měly podílet – tedy advokáty MSB Legal či pracovníky účetní firmy Peskim.

V kauze Oleo Chemical padl nepravomoc­ný verdikt. Zakladatel­é firmy byli odsouzeni, Ivo Rittig a spol. naopak osvobozeni. Nebývale kriticky soud hodnotil práci policie a žalobců. Důkazy, pomocí nichž se vyšetřovat­elé snažili vytunelova­né peníze propojit s Rittigem, podle soudkyně nebyly řádně pořízeny. Nemohly být použity jako důkaz, nešlo totiž o originály, ale jen o kopie.

Kritika vyšetřovat­elů

Nebývale kriticky včera soud hodnotil práci policie a státních zástupců. Důkazy, podle nichž se vyšetřovat­elé snažili vytunelova­né peníze z Olea Chemical propojit s Rittigem a jeho spolupraco­vníky, podle soudkyně nebyly řádně pořízeny. Listiny, které měly prokazovat propojení lobbisty s karibskou Cokeville Assets, prý nebylo možné použít jako důkaz z toho důvodu, že nešlo o originály, ale jen kopie.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia