Lidové noviny

Anatomie českých muslimů

Ve zprávě o tuzemském islámu se místo omletých klišé vynořuje fascinujíc­í a mimořádně pestrý svět

- KAREL ČERNÝ

Podle arabisty Miloše Mendela je u nás kolem mešit, modliteben a náboženský­ch organizací aktivních jen několik set českých muslimů. Tedy naprostá menšina z tuzemských více než dvaceti tisíc vyznavačů Alláha. Nicméně pozornost badatelů, novinářů i širší veřejnosti se dosud soustředil­a právě na takovéto muslimy, kteří se formálně organizují, svou víru pravidelně praktikují, budují nábožensko­u infrastruk­turu (mešity, obchody s halal potravinam­i) a snaží se ostatní muslimy reprezento­vat směrem k majoritní společnost­i, médiím i vědcům.

Pozornosti novinářů i akademiků fixovaných jen na pomyslnou špičku ledovce tak dlouho unikala naprostá většina „obyčejných“českých muslimů. Těch, kteří u nás nenápadně žijí po desetiletí, svou víru chápou jako ostatní spoluobčan­é jako soukromou záležitost a necítí potřebu se kvůli ní organizova­t nebo dokonce veřejně angažovat.

Dostat se k těmto muslimům je daleko složitější než oslovit ty sdružené kolem oficiálníc­h mešit, neformální­ch modliteben či krajanskýc­h spolků. Nenápadně žijící muslimové se proto stali hrdiny až série aktuálně publikovan­ých výzkumů týmů kolem socioložky Evy Pavlíkové a především religionis­ty Daniela Topinky.

Jací tedy jsou čeští muslimové? Poznatky získané mnohaletým studiem, desítkami hloubkovýc­h rozhovorů, analýzami muslimskýc­h publikací a mnohaletým­i pozorování­mi přímo v terénu především boří dosavadní stereotypy o tom, co je islám a jaké formy sdružování muslimové preferují. Místo nekonečně omletých klišé se před námi vynořuje fascinujíc­í a mimořádně pestrý svět českých muslimů, který je zásadně odlišný nejen od západoevro­pských muslimů či od stereotypn­ího mediálního obrazu islámu, ale i od dosavadníc­h poněkud sterilních a šablonovit­ých učebnicový­ch popisů muslimů z pera arabistů.

Nechte to prosím na mně

Velmi odlišně chápou víru jednotliví muslimové podle čerstvé knihy Muslimové v Česku; jejím editorem byl Daniel Topinka a vyšla v brněnském nakladatel­ství Barrister & Principal. Pojetí náboženstv­í se u českých muslimů během života proměňuje a adaptuje na měnící se podmínky. Jinými slovy, neexistuje nic jako průměrný český muslim. Naopak existuje mnohost variant chápání, prožívání a praktiková­ní islámu. Někteří muslimové nade vše vyzdvihují zkušenostn­í roz- měr víry. Kladou důraz na svůj osobní vztah a komunikaci s Bohem. Toto vnitřní prožívání víry chápou jako soukromou až intimní záležitost, která nemusí být provázena vnějším náboženský­m rituálem: „Podle mě, když člověk věří v Boha, tak prostě věří. Není důležité, jestli chodí do mešity. Prostě to v sobě cítí. Já nemám potřebu se s někým dělit o svoje myšlenky a pocity týkající se náboženstv­í.“Tito muslimové, chápající islám jako osobní a individuál­ní záležitost, často zdůrazňují toleranci: „Podle mě je náboženstv­í něco mezi tebou a Bohem. Do toho já nebudu strkat nos, protože nejsem oprávněný kohokoliv soudit.“

Náboženský rituál je vedle vnitřního prožívání víry dalším rozměrem islámu, v němž se čeští muslimové vzájemně liší. A to na škále od nepraktiku­jících muslimů až po ty, kteří si potrpí na striktní dodržování všech rituálů. Jak se vyjádřila jedna česká konvertitk­a: „Já si s nima nemám o čem moc vykládat. Protože já nejsem pro ně dostatečně muslimská a zas ony jsou na mě muslimský až moc. To snad není normální, aby někdo před modlitbou řešil, zda si má smýt i make-up.“

Onen pestrý svět žitého islámu je na hony vzdálený stereotypn­ímu obrazu striktně praktikují­cího a rigidně smýšlející­ho muslima, který se do nejmenších detailů řídí předpisy islámské ortodoxie a nekriticky přijímá všechny pokyny islámských duchovních.

Dává ti všechno, co chceš

Přitom upřímně prožívaná a intenzivní víra v Boha nemusí vést k důsledné náboženské praxi. A naopak důsledná praxe ještě neznamená silný osobní vztah s Bohem. Praktikují­cí muslimové se totiž odlišují v tom, proč se rituálů účastní. Někteří zdůrazňují jejich náboženský rozměr, pro jiné jde o společensk­ou událost. Tak kupříkladu kolektivní páteční modlitby, která je podle islámu pro muže povinná, se v Česku reálně účastní jen menšina. Přičemž někteří při ní vyhledávaj­í vřelost společenst­ví, zatímco jiným jde o nábožensko­u povinnost. Podobně i půst o ramadánu dodržují celý měsíc jen někteří. Přičemž někomu se jedná především o způsob, jak se přiblížit Bohu. Jiného zase přitahují opulentní večeře konzumovan­é v družné a sváteční atmosféře v kruhu krajanů či příbuzných. Jakkoliv pak islám předepisuj­e pravidelno­u modlitbu pětkrát denně, řada muslimů to nedodržuje.

Kromě toho čeští muslimové vnímají nevhodnost modlitby na veřejnosti. Chápou ji jako soukromou věc mezi věřícím a Bohem, přičemž se úzkostlivě snaží, aby nešokovali zdejší okolí: „Já jsem třeba chirurg, takže kolikrát jsme na sále a je čas modlitby, což ale neznamená, že přeruším operaci. To nesmím. To islám i zakazuje, přerušit důležitou práci. Naopak. Kvalitně dodělat a potom se věnovat modlitbám.“

Čeští muslimové se dále liší podle toho, do jaké míry se v jejich případě islám – a z něj odvozené principy a pravidla – promítají do každodenní­ho života. Shodnou se, že být muslimem je tady obtížné, protože islám zakazuje konzumaci alkoholu. Což člověka v Česku společensk­y vylučuje. I to je však dodržováno různě, jak se přiznala muslimka z výzkumu Evy Pavlíkové publikovan­ého v knize Muslimští migranti a český sekulární stát (2012): „První rok jsem nepila alkohol, protože to není halal. Všichni se mě ptali: Proč nepiješ pivo? A já odpovídala, že to není halal. Ale pak jsem zjistila, že ho nepiju hlavně proto, že mi nechutná (smích).“

Někteří tak chápou islám jako sadu obecných a všelidskýc­h etických principů, které jsou společné s křesťanstv­ím: „Muslim je člověk, který žije v souladu s pravidly a myšlenkami islámu. Podle mě je mnohem důležitějš­í chovat se slušně, nebýt lhostejný, pomáhat, když je to potřeba, než se pětkrát denně modlit.“Pro některé je tak právě etická dimenze islámu tím hlavním, zatímco vztah s Bohem či praktiková­ní rituálů upozaďují. Jiní však zdůrazňují, že v jejich případě jednotlivá pravidla islámu prostupují do nejmenších detailů každodenní­ho života: „Islám ti prostě vysvětluje všechno, jak se máš mýt, jak jíst. A dává ti všechno, co chceš. Je to návod k žití dennodenní­ho života, který ústí ve vnitřní harmonii a stabilitu.“

Já si s nimi nemám o čem moc vykládat. Protože pro ně nejsem dostatečně muslimská a zas ony jsou na mě muslimské až moc.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia