Lidové noviny

Řekou pirátkou

I Černá Desná.

- KAREL DRÁBEK

erná Desná pramení nedaleko Smědavy u Studénky, pod horou Jizera. Dříve bývala daleko menším tokem, to ale jen do doby, než si postupně přivlastni­la část horního povodí Černé říčky. Stejně jako ostatní vodní toky v Jizerských horách způsoboval­a časté povodně. Protéká přehradou Souš a dále hlubokým údolím mezi horou Novina a Dlouhým kopcem. V obci Desná se spojuje s říčkou Bílá Desná.

Povodně a přehrady

V Jizerských horách byly meteorolog­ické záznamy vedeny od roku 1846. Když po rekordních deštích z 30. července 1897 (naměřeno 310 mm srážek) způsobila následná povodeň ohromné škody, padlo rozhodnutí vystavět na Černé i Bílé Desné přehrady. Dokončeny byly v roce 1915. Přehrada na Bílé Desné se zhruba po roce protrhla, přehrada Souš na Černé Desné slouží stále. Jde o zemní sypanou hráz, jednu z prvních v Evropě. Z obav, aby se neopakoval­a katastrofa na Bílé Desné, kdy voda smetla stovku domů, byla brzy po dokončení (v letech 1924–1927) provedena důkladná rekonstruk­ce. Hráz byla navýšena, zesílena a opatřena drenážním systémem. Přehrada sloužila i rekreaci, na břehu stály chatky, byla zde půjčovna loděk. Další rekonstruk­ce proběhla v letech 1971–1974. Nádrž nadále slouží především jako zdroj pitné vody, kterou je po úpravě zásobován Jablonec nad Nisou a Tanvald. Přítok je nadlepšová­n spojovací štolou z Protržené přehrady na Bílé Desné. Voda je přímo v nádrži každoročně upravována mletým vápencem.

Většinu vody z Černé Desné tedy vypijí lidé, v přehradě je tudíž zakázáno koupání. Zbytek protéká dále peřejnatým korytem, které si řeka vytvořila v horninách krkonošsko-jizerského plu- tonu, v tomto případě v žule. Žula se zde rozpadá do bloků, které se svahovými pohyby pomalu posunují do údolí, směrem ke korytu řeky. Ta je potom postupně opracovává a rozmělňuje. Díky vysokému průtoku v Černé Desné je údolí na mnoha místech prohlouben­o až na skalní podklad. Na dvou kilometrec­h jsou zde peřeje, tůně a malé i větší vodopády. Místy teče voda po šikmých skalních plotnách. V důsledku říčního pirátství je údolí sevřené, vodní tok má velký spád.

Ozdoby z ledu

Pozoruhodn­á část toku Černé Desné začíná kousek pod posledními domy města Desná a provede vás po ní červená turistická značka. Naleznete zde malebné údolí s vodopády, jež bylo v roce 2013 vyhlášeno přírodní památkou. Vodopády jsou zde celkem čtyři.

Nejvýše položený je Hrncový vodopád, vysoký cca 3 m. Je u něj velmi dobře vyvinutý obří hrnec. Vznikl tak, že jej krouživý pohyb vody pomocí kamenů vymlel do žulového podloží. Hned

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia