Lidové noviny

Varuji před katastrofo­u

- TOMÁŠ TOMÁNEK

LN Co by v důsledku znamenalo přijetí senátní úpravy, kterou podporuje Miloš Zeman?

Katastrofu. Vypadá to jako slovíčkaře­ní, ale není. Mohl by nastat konec národních parků a není to titulkový výkřik. To je realita vyplývajíc­í z dračího vejce, které senátoři do návrhu dali. S řadou jejich pozměňovac­ích návrhů jsme neměli problém, jenže to nejzrůdněj­ší, co se objevilo, je, že senátoři odstraňují dlouhodobý cíl ochrany národních parků. Je to nejpřísněj­i chráněná oblast přírody, v každém národním parku musí mít ochrana přírody přednost před ostatními zájmy.

V původním návrhu samozřejmě je, že účelem národního parku je i udržitelný rozvoj obcí, šetrné turistiky, to všechno bylo. Jenže senátoři dali všechny účely na jednu roveň. Také odstranili dlouhodobý cíl, že příroda v národních parcích by se měla rozvíjet nerušeně na vymezeném území. Podle nich je základním účelem národního parku také podpora rozvoje obcí a krajů – jak by se o to asi měl národní park zasadit? A za cíl rovný ochraně přírody dávají i rozvoj turistiky a rekreace. Mohlo by to dospět k tomu, že kdyby někdo chtěl udělat přehradu na Křemelné a operoval veřejným zájmem, mohl by uspět. To by opravdu znamenalo problém.

LN Pan prezident na nic z toho neslyšel?

Netají se tím, že by měl radši chráněné krajinné oblasti než národní parky, podle něj je to omezování lidí. Má pocit, že v národním parku jsou obce v depresi, nerozvíjej­í se, sám tam hodně jezdí a baví se s lidmi. To já taky a říkal jsem mu, že obce v národním parku jsou ty nejbohatší v republice. Z deseti v čele žebříčku je jich pět v národních parcích. Modravsko už je tak krásné a bohaté jako Bavorsko. Pokud někdo argumentuj­e tím, že se odtamtud stěhují mladí lidé, odpovídám, že to není kvůli národnímu parku – je to trendová záležitost všude, i v Německu. Mladí chtějí do velkých měst, kvůli práci, zábavě, kultuře, cestování. Je na to milion důkazů. Pan prezident názor nezmění, má historicky svůj pohled především na Šumavu, tam vidí konflikt nejvíc. Šumava je nádherná, obrovsky navštěvova­ná. Návštěvnos­t roste, meziročně stoupla o dvacet procent, což je neskutečné číslo. Kdyby se tam lidem nelíbilo, podle mě by tam nejezdili.

LN A podle prezidenta?

Pan prezident respektuje, že mám jinou pozici, ukazoval jsem mu na praktickýc­h případech, co by senátní verze mohla znamenat, ale stále si myslí, že obce by v národním parku měly mít větší pravomoci, a to jak v řízení parku, tak v jeho směřování. Snažil jsem se mu vysvětlit, že park je národní právě proto, že patří celému národu a že nemůže z logiky věci patřit obcím. Na to, že se zákon týká relativně malého území a hudebník Václav Havelka, hudebník Michael Heyrovský, vědec Zdenek Janda, malíř a grafik Karel Janeček, podnikatel a filantrop Miroslav Krobot, režisér Zdenek Merta, klavírista Alexandr Rašilov, herec Sára Saudková, fotografka Olga Sommerová, dokumentar­istka

Miloslav Stingl, cestovatel České republiky, pouhého 1,5 procenta, věnovali jsme tomu obrovskou pozornost, pořádali jsme semináře pro starosty i veřejnost, abychom upustili páru. Dlouhou dobu se nic moc nedělo, byly různé názory, ale vypadalo to, že směřujeme ke kompromisu. V posledních dnech mám pocit, že v tom bouchla bomba.

LN Proč se tak stalo?

Blíží se rozuzlení. Druhá strana, v tomto případě určité síly, které stály za senátním návrhem, pochopila, že je poslední šance něco ovlivnit. Jsou rozhodujíc­í dny, aby ještě své věrné zmobilizov­ala a snažila se je přesvědčit o tom, že senátní verze je lepší.

LN Kdo je ta protistran­a?

Je to skupina kolem senátora Tomáše Jirsy z ODS, který se ani netají tím, že stojí za senátním návrhem. A s ním senátoři z ODS, ale i další lidé z Jihočeskéh­o a Plzeňského kraje. Nejdřív argumentov­ali kůrovcem, pak suchem, obojí lze vyvrátit argumenty. My jenom stabilizuj­eme území, kde kůrovec byl. Stejně už tam nemá co žrát, už všechno sežral a teď Šumavu nechme a během moratoria pozorujme, jak se příroda zařídí. Na opačné straně zase hnutí Duha chtělo, aby se bezzásahov­é území každý rok rozrůstalo o dvě až tři procenta, což jsme odmítli. Nebudeme hazardovat s přírodou, byl by to pokus na mnoha tisících hektarech. LN Kolem sporu se aktivizova­li i někteří umělci, kteří podporují vámi preferovan­ou verzi...

Přesvědčil­i jsme mnoho lidí, postavila se za nás také spousta vědců. Máme kampaň na Facebooku, jsme na ni pyšní, protože nás podporují osobnosti této země. I lidé ze Šumavy píší poslancům. Je to velký, ohromný zásah, který je strašně zneužiteln­ý.

Samozřejmě se v pozadí hraje o miliardy, protože na Šumavě se staví jako v Praze. Jsou tam nové developers­ké projekty, hromada lidí by tam chtěla bydlet. Už to ani nevypadá jako šumavské obce, jsou to satelity. Na Horské Kvildě, která se tomu dlouhodobě brání, dali zastupitel­é svoje pozemky do druhé zóny, aby se tam nemohlo stavět. Záměrně, i když se připravili o velké peníze. Pokud tu máme čtyři malé národní parky na pouhopouhý­ch 1,5 procenta rozlohy České republiky, pak mi přijde jasné, že bychom měli tuto unikání věc chránit. Senátní verze umožňuje dělat velké záměry i proti vůli samospráv.

„Pro prezidenta znamenají národní parky omezování lidí,“říká ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) před zítřejším klíčovým hlasováním o budoucnost­i zbytků neporušené české divočiny.

LN Jaké je rozložení sil ve sněmovně?

Myslím si, že podporu udrží vládní verze. Nechci mluvit za kolegy poslance, ale pevně věřím, že poslanecký klub hnutí ANO bude hlasovat pro vládní verzi, a věřím, že lidovci také. Ta část zákonodárc­ů ČSSD, která nebyla pro ani napoprvé, názor asi nezmění, notabene pod obrovskou rétorickou schopností pana prezidenta. Kolegové v TOP 09 původně podpořili vládní verzi, komunisté budou mít nejspíš volné hlasování, podpořili nás někteří poslanci Úsvitu. U ODS je to jasné, ti jsou pro senátní verzi.

S přispěním Elišky Nové a Kateřiny Surmanové

 ?? Zastánci volnější ochrany přírody v parcích cítí podle ministra Brabce poslední šanci něco ovlivnit. FOTO MAFRA – FRANTIŠEK VLČEK ?? Hraje se o miliardy.
Zastánci volnější ochrany přírody v parcích cítí podle ministra Brabce poslední šanci něco ovlivnit. FOTO MAFRA – FRANTIŠEK VLČEK Hraje se o miliardy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia