Lidové noviny

Pacienti často nevědí, kde hledat pomoc

- LUDMILA HAMPLOVÁ

LN Jak mohou pacienti, kteří znají svá práva, ovlivnit fungování zdravotnic­tví?

Pacientská práva nejsou něco abstraktní­ho, ale zahrnují celou řadu konkrétníc­h situací, kdy se jako pacient mohu rozhodovat a ovlivnit tak svůj zdravotní stav. Příkladem je třeba to, co zná většina z nás. Když se ocitneme v lékařské ordinaci, jsme ve stresu, cítíme ostych či nechceme vypadat hloupě, a tak mlčíme, i když nám řada věcí z toho, co lékař říká, není jasná. To pak může vést třeba k tomu, že nám budou předepsány nevhodné léky. Nejenom, že léčba pak nebude tak efektivní, jak by mohla být, ale ještě může dojít k poškození zdraví v důsledku nežádoucíc­h lékových interakcí. Každý rok je v Česku hospitaliz­ováno několik tisíc pacientů právě kvůli tomu, že při jejich léčbě byly léky nevhodně kombinován­y. Přitom by mnohdy stačilo, kdyby se v ordinaci nebáli zeptat.

LN Jsou zdravotníc­i připraveni na takto vybavené pacienty?

Jak kteří. Část bohužel dává přednost pasivnější­m pacientům, kteří bez výhrad souhlasí. Ale to se mění. Řada lékařů vítá, když mají před sebou pacienty, kteří jsou informovan­í – a tedy i zodpovědně­jší – a chtějí spolupraco­vat na své léčbě. Jsou aktivní, ptají se a zajímají se o to, co pro sebe mohou udělat. Myslím, že velmi dobrým příkladem jsou lékaři a lékařky, kteří pečují o pacienty se vzácnými onemocnění­mi. Právě díky tomu, že v této oblasti velmi dobře spolupracu­jí zdravotníc­i s pacientský­mi organizace­mi a samozřejmě jednotlivý­mi pacienty, se společnými silami podařilo dosáhnout zlepšení péče. LN Kde pacienti nejčastěji tápou?

Mnohdy vůbec netuší, že mají zákonem garantovan­ou možnost získat druhý odborný názor a tato péče je jim plně hrazená z veřejného zdravotníh­o pojištění. Přitom právě to, že se před zahájením náročné léčby či plánovaným rozsáhlým zákrokem poradím s dalším specialist­ou, může být rozhodujíc­í pro to, jak se nakonec rozhodnu léčit.

LN V čem se změnilo postavení pacientů oproti minulosti?

Změna je opravdu velká. Dříve zákon o zdraví lidu z roku 1966 upravoval základní povinnosti pacientů, avšak pacientský­ch práv definoval minimum. Dnes je v legislativ­ě zakotveno mnohem více pacientský­ch práv a současně máme k dispozici preciznějš­í právní úpravu. Bohužel nám ale chybí lepší právní úprava pro pacientské organizace, které by podle mě měly mít ve zdravotnic­kém systému větší slovo. Vzorem by pro nás mohly být země jako Británie, Německo, Norsko nebo Kanada, kde jsou pacientské organizace mnohem více součástí zdravotnic­kého systému a podílejí se na jeho změnách.

LN Proč by právě pacientské organizace měly mít větší vliv?

Pacientské organizace jsou důležitým partnerem jak pro lékaře, tak pro pacienty samotné. Sami lékaři přiznávají, že nemají na nemocné dost času. Jsou na ně kladeny vysoké nároky a musejí se také věnovat administra­tivě.

Na druhé straně pacienti potřebují zodpovědět spoustu otázek, a pokud na ně nenajdou odpovědi v ordinaci, začnou sami pátrat na internetu. Tam však mnohdy narazí na zcela nesmyslné informace. V této oblasti pacientské organizace již nyní pomáhají, a proto se je snažím co nejvíce podporovat. Současně tím, že sdružují pacienty jednotlivý­ch diagnóz, za ně mohou hovořit jako jejich zástupci a zprostředk­ovávat jejich hlas v rozhodovac­ích procesech. LN Jakým způsobem je podporujet­e?

Zhruba každé tři měsíce probíhá na ministerst­vu zdravotnic­tví setkání zástupců pacientský­ch organizací, kde si předáváme informace a sbíráme nové podněty. Do budoucna bychom rádi tuto komunikaci a spolupráci systematiz­ovali.

Ministerst­vo organizace podporuje prostředni­ctvím svých dotačních programů. Současně se však nyní snažíme nalézt udržitelný systém financován­í, který jim za splnění podmínek umožní stabilní výkon jejich činnosti.

Nyní probíhá přípravná fáze projektu, jehož součástí by měl být i vznik servisního a rozvojovéh­o centra pro pacientské organizace při ministerst­vu, včetně přístupnéh­o internetov­ého portálu. Tam budou moci pacientské organizace získávat i sdílet potřebné informace. Pro samotné pacienty by měl sloužit jako rozcestník pro hledání informací, které jim pomohou s řešením jejich situace.

Vztah mezi pacientem a lékařem by měl být vztahem důvěry a partnerstv­í, říká Lenka Teska Arnoštová, náměstkyně ministra zdravotnic­tví a právnička, která se autorsky podílela na publikaci Zdravotnic­tví a právo, určené odborníkům i pacientům.

 ?? FOTO ARCHIV ?? Lenka Teska Arnoštová
FOTO ARCHIV Lenka Teska Arnoštová

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia