Lidové noviny

Módní tvůrci musí vyrazit do zahraničí

- KAROLÍNA KRUPKOVÁ

PRAHA Neztrácet čas s českými módními veletrhy a vydat se za nákupčími do zahraničí, tak lze popsat strategii Daniela Klímy, majitele pražského obchodu s pánskými módními doplňky Lab 24. Spolu se svou kolegyní Alex Monhartovo­u tvoří módní podnikatel­ské duo. Designérka navrhuje unisexové batohy, tašky a doplňky, zatímco Klíma je tou podnikavou částí celého projektu, za jehož úspěchem stála první návštěva veletrhu v zahraničí. Podnětem k cestě byla tehdy čistá zvědavost.

Pravidla módního veletrhu

V českém prostředí se na výrobu oblečení amódních doplňků nahlíží spíše jako na kreativní proces než na výnosný byznys. Obchodní příležitos­ti se zde smrskávají na brněnský veletrh Styl a Kabo nebo přehlídky pražského týdne módy Mercedes-Benz Prague FashionWee­k (MBPFW), který startuje již tento pátek. Na mezinárodn­ích módních veletrzích na rozloze tří obrovských hal však komunikují značky přímo s nákupčími. Klímovým cílem je sesbírat co nejvíce vizitek a podepsat smlouvu s nákupčím, který začne prodávat české batohy ve svém obchodě v Hamburku.

„Říkal jsem si, jak je možné, že pět hodin cesty od hlavního měs- ta funguje v Berlíně obří módní byznys za miliardy, a tady se na UMPRUM teprve baví o tom, za kolik výrobky prodávat nebo jakým způsobem spravovat Instagram,“nechápe Klíma a popisu- je pravidla v zahraničí. „Na rozdíl od týdnů módy jsou veletrhy velmi specifické. Lidé na nich nemají zapotřebí říkat, jak je váš výrobek skvělý. Spíše ho vezmou a začnou ho trhat. Když to váš produkt vydrží, přesvědčil­i jste je.“

Stejně jako světové týdny módy, i veletrhy probíhají v období leden až únor a červen až červenec v celé Evropě. Majitelé značek tak přesně vědí, kdy se důležití lidé pro jejich podnikání nacházejí v Berlíně, kdy v Paříži nebo v Londýně. Na tamní veletrhy se může přihlásit i začínající módní značka s první kolekcí, na některé z nich je počítáno se selekcí účastníků. Ceny za místo k prezentaci se pohybují od 70 do 500 tisíc korun.

Neporovnat­elný byznys

„V Berlíně běží čtyři veletrhy souběžně. My jezdíme na Seek, který přichází s novými mladými značkami. Účastní se však i kanadský výrobce batohů Herschel Supply nebo americká značka Levi’s. V Paříži naopak lze vidět více asijských a severských značek. V Londýně je to mix od gentlemans­kého stylu až po punk,“popisuje Klíma nabídku zahraniční­ch módních veletrhů, jež jsou i přehlídkou nových trendů, které do půl roku ovládnou nákupní košíky spotřebite­lů.

Klíma se s Lab 24 a batohy Alexmonhar­t účastnil berlínskéh­o veletrhu již třikrát. Právě díky této zahraniční zkušenosti byl vybrán i na veletrh v Londýně. Kvalitní produkt a zajímavý příběh značky však nákupčího k podepsání smlouvy nepřesvědč­í. Nutná je několikaná­sobná účast na veletrhu, aby výrobce mohl být brán vážně. O prezentaci na českých obchodních příležitos­tech však neuvažuje. „Obchodně se to nevyplatí,“říká o nadcházejí­cí události MBPFW, které se bude účastnit Sunny Patel, Xochitl West z Los Angeles a Tomi Paull, který hledá módní značky pro svůj pařížský obchod Other/Wise. „Líbí se mi, že se změnil obchodní model události a objeví se na ní alespoň tři zahraniční nákupčí, ale na mezinárodn­ím veletrhu jich projde 300 za den,“upozorňuje na neporovnat­elnost Daniel Klíma.

Stejně slabý je i obchodní potenciál českého veletrhu Styl a Kabo, který není nikterak propojen s týdnem módy nebo vysokými oděvními školami. Nabídka prezentova­ných značek stárne a nejen pro mladé značky, ale i stejně staré zákazníky zajímající se o aktuální trendy je celá událost nezajímavá.

Začátek jara je v módním byznysu ve znamení veletrhů a přehlídek. Česko v tomto ohledu ale příliš obchodních možností nenabízí. Jen zajímavý příběh módní značky nákupčího k podepsání smlouvy nepřesvědč­í. Nutná je účast na veletrhu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia