Lidové noviny

Spory těžařů zlevní benzin

- MIROSLAV PETR

Cena ropy padá a neshody mezi těžaři se prohlubují. To by se mělo projevit i u českých pump. Do poloviny roku by mohly ceny benzinu a nafty klesnout až o korunu.

PRAHA Zhruba o dvacet haléřů klesne u nás v nadcházejí­cích sedmi dnech cena pohonných hmot. Benzin se prakticky od konce ledna téměř nehnul, platíme za litr kolem 31,2 koruny, nafta je o 70 haléřů levnější. Pro řidiče nyní přicházejí lepší časy, které možná vydrží i do léta, kdy by cena mohla oproti dnešku klesnout ještě víc.

Ekonom společnost­i Finlord Boris Tomčiak ilustruje důvody příznivé situace pořekadlem – když se dva perou, třetí se směje. Na jedné straně Saúdská Arábie a další členové Organizace zemí vyvážející­ch ropu (OPEC) snížili objem těžby v naději, že to přinese zdražení suroviny, na druhé straně Spojené státy a někteří další těžaři produkci zvyšují, což růst ceny eliminoval­o a nyní i ropu zlevňuje.

Ten třetí, tedy řidiči, se tak mohou začátkem léta dočkat u pump cen o korunu až 1,5 koruny nižší, než kolik platí dnes. Přestože trend bývá v jiných letech opačný – se začínající motoristic­kou sezonou spíš ceny benzinu rostou.

Těží méně a za nízkou cenu

„Situaci může ovlivnit ještě řada faktorů. Ale pravda je, že pro OPEC v čele se Saúdskou Arábií se to nevyvíjí příznivě, snižují těžbu s cílem, aby vzrostla cena, jenže se tak neděje. Těží méně, a ještě k tomu s nízkou cenou ropy. Je možné, že OPEC se na příštím zasedání dohodne, že snižování těžby ukončí,“říká Tomčiak.

Původní závazek většiny členů OPEC skončí v polovině roku. Kartel dodává na světový trh zhruba třetinu z 94 milionů denně vytěžených barelů ropy a zavázal se loni (s výjimkou dvou členských zemí ze třinácti – Libye a Nigérie), že produkci v lednu sníží o 1,2 milionu barelů denně. Přidat se měly zčásti i některé další země mimo OPEC, například na exportu ropy závislé Rusko, jehož ekonomiku níz-

C ny u b n in k

ké ceny také dlouhodobě poškozoval­y. Už jen oznámení plánu vytáhlo na přelomu roku cenu ropy k 57 dolarům. Tím to ale skončilo. Podle údajů agentury Bloomberg už sice naplňuje OPEC redukční kvótu z 94 procent, ale některé státy kartelu dohodu plně nedodržují, například Irák a Venezuela. Rusko jako nečlen OPEC prý také nesnížilo těžbu o tolik, jak solidárně slibovalo, a naopak více než dosud těží Libye, Nigérie a zejména Spojené státy. Výsledkem je, že nabídka ropy ve světě stále převyšuje poptávku. A cena už v minulých dnech klesla k 51 dolarům.

Podle Markéty Šichtařové ze společnost­i Next Finance může být důvodů ke zlevnění benzinu a nafty více. „Nejen kvůli zákulisním sporům mezi ropnými těžaři, ale také kvůli sílícímu dolaru počítáme nejprve se stagnací ceny ropy a následně s jejím mírným poklesem. Věříme, že před letní dovolenou budeme tankovat benzin levněji. A to i proto, že Česká národní banka nechá korunu posílit, což zlevní dovozy pohonných hmot do České republiky,“připomíná Šichtařová. V roce 2014 jsme platili za benzin u pump v průměru 37 korun, loni na jaře už o deset korun méně. V průběhu loňska pak sice benzin a nafta pomalu zdražovaly, ale i tak výhodné tankování přispělo ke dlouho nevídanému nárůstu spotřeby benzinu a také nafty.

Kamiony i osobní auta jezdí víc

Podle nedávno zveřejněný­ch údajů Českého statistick­ého úřadu narostl u nás za celý loňský rok prodej benzinu o téměř 2 procenta na 2,1 miliardy litrů a nafty o více než 4 procenta na 5,6 miliardy litrů.

Důvodem není jen nízká cena, ale – zejména v případě nafty – také růst ekonomiky, výroby, a tedy i zakázek nákladních dopravců. Nafta roste dlouhodobě a rok od roku, prodeje benzinu však dlouhé roky naopak klesaly a odbyt se zvyšuje postupně až v posledních třech letech.

Za vyšší poptávkou po benzinu v loňském roce vidí expert České asociace petrolejář­ského průmyslu a obchodu Václav Loula nejen rostoucí ekonomiku, ale i růst platů, lidé jsou ochotni více utrácet při cestování, tedy i za pohonné hmoty. „Výrazně nízká cenová hladina tak sehrála loni svoji roli ve vyšší poptávce,“říká Loula.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia