Zeman Vlkův pohřeb vynechá, poutníkům Hrad otevře

Lidove noviny - - Front Page - TOMÁŠ TOMÁNEK SLOUPEK LN

PRAHA Dokud kardinál Miloslav Vlk žil, kritizoval prezidenta Miloše Zemana. Vadila mu dohoda o majetkovém vyrovnání mezi Hradem a církví, proti hlavě státu se však nejostřeji vymezil na podzim, kdy Zeman odmítl vyznamenat osvětimského vězně Jiřího Bradyho. Prezident svým odpůrcům neodpouští. Dal to najevo opět včera, když oznámil, že nepůjde na Vlkův pohřeb.

„Pan prezident zašle smuteční věnec, což je dostatečné vyjádře- ní úcty k zesnulému,“prohlásil jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Zatímco Zeman zádušní mši bojkotuje, jeho hradní tým na její přípravě spolupracuje s Arcibiskupským palácem. Průběh ceremonie bude v duchu Vlkovy životní filozofie. Zesnulý kardinál neměl rád pompéznost, proto i jeho pohřeb bude spíše střídmý.

Duchovní bude pochován v sobotu v katedrále sv. Víta. I když pro zádušní mše za vysoce postavené církevní hodnostáře existuje přísný protokol, jeho rodina se s arcibiskupstvím domluvila na odlehčené variantě. „Shodli jsme se s jeho sestrou, že by na mši nemělo zaznít třeba nějaké rozmáchlé barokní rekviem,“řekl mluvčí arcibiskupství Stanislav Zeman.

Zvláštní vstupy do katedrály

Program posledního rozloučení teprve vzniká, už nyní je však známo, že chrám v sobotu pravděpodobně rozezvučí skladby autora soudobé duchovní hudby Petra Ebena. Tělo zesnulého bude před pohřbem vystaveno. Věřící se s ním tak budou moci rozloučit ve čtvrtek v katedrále, o den později v kostele sv. Benedikta na Hradčanech. V něm někdejší pražský arcibiskup často sloužil mše.

Ve Sv. Vítu budou lidémoci Vlkovi naposledy pohlédnout do tváře. Ve čtvrtek od 17 do 21 hodin zůstane jeho rakev otevřena, v pátek v kostele karmelitek už nikoli. Možnost rozloučení ve Sv. Benediktu bude od 15 do 21 hodin.

Sobotní pohřeb začne hodinu před polednem. Předtím vyjde procesí duchovních z arcibiskupství, projde Hradem až do katedrály. Průvod neponese rakev, ta již bude ve Sv. Vítu připravena.

Na mši se kromě oficiálních hostů očekávají stovky poutníků. Podle informací LN kvůli nim budou zřejmě dočasně zmírněna bezpečnostní opatření na Hradě. Šéf prezidentské administrativy Jan Novák ale uvedl, že zabezpečení bude standardní.

„Pro poutníky otevřeme v sobotu od 9.00 hodin zvláštní vstupy na Prašném mostě a z Hradčanského náměstí. Všechny prosíme, aby přišli s dostatečným časovým předstihem a řídili se pokyny organizátorů,“řekl LN Novák.

Z informací LN vyplynulo, že by v době Vlkova pohřbu a zádušní mše měla být zmírněna bezpečnostní opatření u vstupů pro veřejnost.

„Úvaha byla taková, že celý akt nemá být narušen ničím nedůstojným, jako je třeba sáhodlouhé prohledávání osobních věcí lidí, kteří na Hrad přijdou,“uvedl zdroj obeznámený s přípravou posledního rozloučení s kardinálem.

Jisté je, že se zevrubným kontrolám vyhnou vážení hosté mířící do chrámu svatého Víta.

Při zatím posledním pohřbu kardinála v katedrále, jímž bylo rozloučení s Františkem Tomáškem v létě 1992, zaplnili smuteční hosté chrám i přilehlé prostory v jeho okolí už dlouho před začátkem obřadu.

I nyní se s hosty z řad veřejnosti ve Svatém Vítu počítá. Kdo se dovnitř nevejde nebo se nedostane do hlavního města, může pohřeb sledovat v přímém přenosu České televize. Arcibiskupství jedná i s rozhlasem, jenž by rád přinesl zvukový přenos.

Nuance protokolu

Ostatky kardinála Vlka budou uloženy v arcibiskupské kapli svatovítské katedrály. Předtím bude sobotní mši sloužit arcibiskup Dominik Duka. Alespoň takový je současný plán. Do něj ale může promluvit někdo z hostů, kteří se na smuteční obřad teprve hlásí. Kupříkladu při Tomáškově pohřbu přijel do Prahy státní sekretář Vatikánu, jehož funkce odpovídá premiérovi nejmenšího státu světa. Protokol církevních záležitostí pamatuje i na takovou situaci.

„V tomto případě by samozřejmě mši celebroval on. Někdo tak významný nemůže pouze přisluhovat,“ozřejmil mluvčí Arcibiskupství pražského Stanislav Zeman.

Kdo přesně na Vlkův pohřeb přijede, zatím ale není zřejmé. Arcibiskupství očekává, že dorazí další kardinálové a biskupové přinejmenším z okolních zemí a také z náboženského Hnutí fokoláre, k němuž se Vlk hlásil.

Církevní hosté půjdou před pohřbem v liturgickém procesí, kte- ré povede ze sídla arcibiskupství do katedrály. Při organizaci průvodu asistuje policie a Hradní stráž.

„Správa Pražského hradu dále pomáhá Arcibiskupství pražskému s vybavením katedrály,“dodal šéf administrativní sekce prezidentské kanceláře Jan Novák.

Úvaha byla taková, že celý akt nemá být narušen něčím nedůstojným, jako je třeba sáhodlouhé prohledávání osobních věcí lidí, kteří na Hrad přijdou

Tomášek, Lux, Havel...

Na pohřeb pravděpodobně dorazí i české politické špičky a lze očekávat také zahraniční hosty. Rozloučení s kardinálem Tomáškem se před pětadvaceti lety účastnili prezidenti Rakouska, Polska, Německa, předseda maďarské vlády a zástupci dalších evropských zemí.

Arcibiskupská kaple, kde bude tělo kardinála Vlka uloženo, je jedinou kaplí nové části katedrály s ostatky pražských arcibiskupů minulého století. Jsou v ní uloženi například kardinálové František Tomášek (1899–1992) a Karel Kašpar (1870–1941).

Z poslední doby je svatovítská katedrála známa jakomísto zádušní mše za prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Jeho pohřeb se za účasti mnoha českých i zahraničních osobností konal 23. prosince 2011. Před ním se tam sloužila mše za zesnulého ekonoma a ministra financí Eduarda Janotu.

Významným politikem, s nímž se lidé loučili v chrámu, byl také dlouholetý předseda lidovců Josef Lux. Zemřel v roce 1999 na leukemii.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.