České děti v táboře na Krymu? Nesmysl

Lidove noviny - - Domov - JAN HORÁK ÚSTÍ NAD LABEM

Delegace Ústeckého kraje si z oficiální cesty na veletrh cestovního ruchu do Moskvy přivezla od ruské strany neobvyklou nabídku. Pokud by měl kraj zájem, mohl by posílat děti na tábor Artěk na ukrajinském poloostrově Krym. Poloostrov přitom okupuje Rusko, Ukrajina by tak podobné akce vnímala jako provokaci.

O zvláštní nabídce od ruského ministerstva školství informoval na sociální síti Facebook náměstek hejtmana Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna (ČSSD), který se oficiálního výjezdu do Moskvy uplynulý týden zúčastnil.

„V pondělí se u mě pan náměstek Foldyna zastavil. Tlumočil mi informace z ruského ministerstva školství, že by do Artěku naše děti mohly znovu jezdit, tak jak tam jezdívaly. Více se o tom nemluvilo,“říká v rozhovoru pro LN hejtman (KSČM).

Oldřich Bubeníček

LN Co dělala delegace Ústeckého kraje u ruského ministra školství, když jela do Moskvy na veletrh cestovního ruchu?

Pokud vím, audienci na ministerstvu školství vyjednal pan náměstek pro školství Petr Šmíd.

LN Mohl byste vysvětlit, jak z tohoto setkání vzešla možnost posílat děti z Ústeckého kraje na letní tábory do Artěku na Krymu?

Jak mi říkal pan náměstek Foldyna, proběhlo to v rámci hovoru. Rusové nabídli, že by tam děti mohly jezdit na tábor jako kdysi ( za minulého režimu fungoval v Artěku obří mezinárodní pionýrský tábor – pozn. red).

LN Krym v roce 2014 anektovalo Rusko, jakékoliv oficiální akty ostatních států vůči Krymu jsou pro Ukrajinumimořádně citlivé. V jaké fázi je tedy záměr, že by tam děti za přispění Ústeckého kraje jezdily?

Tam to jen padlo mezi řečí, ale žádná oficiální zpráva na radě kraje podána nebyla. Já vám jsem schopen říct jen to, co mi o tom pan náměstek sdělil, když se umě zastavil po návratu z cesty. Já jsem o tom ani nevěděl, dokud mi to neřekl.

LN Nyní už o tom ale víte. Jak se tedy bude tento nápad vyvíjet dál?

A kdo by tam měl jezdit?

LN To se ptám já vás. Bude se tedy Ústecký kraj angažovat v tom, aby české děti jezdily na tábor do Artěku?

Pokud to nějaká organizace dojedná, já do toho nemůžu zásadně mluvit. Kraj nepořádá žádné tábory v zahraničí. To si pořádají školy nebo jiné organizace samy.

LN Co o tom soudíte vy sám, že by české děti jezdily na část Ukrajiny okupovanou Ruskem?

Já jsem tam nikdy nebyl. Nevím, jak ten tábor vypadá. Pokud si to někdo zorganizuje, je to jeho věc. Ale pochybuju, že by se to realizovalo. Je to daleko. Na takové tábory se jezdilo dříve, ale dnes jsou to obrovské náklady. Pokud někdo takto daleko jezdí, jsou to soukromé rekreace, maximálně v rámci sportovních oddílů. Na co my přispíváme, to jsou cesty v rámci střední Evropy.

LN Říkal jste, že kraj takové tábory nepořádá. Ale co střední školy, které kraj zřizuje? Ty se tedy nebudou na něčem takovém podílet?

Školy se na tom nebudou podílet, protože by musely mít spolupráci s nějakou školou, aby někam vyjely. Pokud vím, tak třeba děčínská zdravotní škola jezdí na Slovensko. O jiné škole nevím. Kdysi nejslavnější pionýrský tábor v Sovětském svazu, LN Hlavní problém celého nápadu tkví v tom, že by Ukrajina mohla vnímat zapojení Ústeckého kraje do takové akce jako provokaci české strany a mohlo by to mít dopad na diplomatické vztahy. Uvědomujete si toto riziko?

Pane kolego, vy sám víte, že s tímto dotazem musíte na ministerstvo zahraničí.

LN Ale o této možnosti jednali vaši lidé včetně vašich dvou náměstků, proto se ptám vás.

Jistě, ale oni byli v Moskvě. Oni nebyli na Krymu.

LN Jde však přece o to, že jednali omožnosti posílat děti na okupovaný Krym.

Nemám informace, že by se o tom jednalo. Jen se mezi řečí zmínilo, že taková možnost je. Více se k tomu nikdo nevyjadřoval. Pokud vím, na tom jednání se k tomu nevyjadřoval ani pan Foldyna.

LN Ale na Facebooku se k tomu pan náměstek Foldyna vyjadřoval, že se touto možností bude kraj zabývat.

Pane kolego, vy víte, že to je nesmysl. To nepřipadá v úvahu. Já chápu, že je to zajímavé téma, ale pokud znáte realitu v Ústeckém kraji, tak víte, že tam děti na žádný organizovaný zájezd jezdit nebudou. Celý rozhovor čtěte na serveru www.lidovky.cz

Kam jezdily i děti ze spřátelených socialistických zemí, dnes využívá především ruská mládež. Po anexi Krymu v roce 2014 vzalo objekt pod svá křídla ruské ministerstvo vědy a školství. Moskva vyčlenila na rekonstrukci tohoto symbolu socialistického dětstv

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.