Lidové noviny

Česko je silně patriarchá­lní

- MICHAELA KABÁTOVÁ

LN Jak byste popsal společnost vzhledem k rovnosti pohlaví?

Rádi o sobě říkáme, že jsme liberální. Ve skutečnost­i jsme ovšem neskutečně patriarchá­lní a konzervati­vní, do značné míry také rasistická, nebo chcete-li xenofobní společnost. Často se jako důkaz otevřenost­i české společnost­i používá třeba to, že v Praze máme gay pride. Na menších kauzách se ale jasně ukazuje, že otevřená společnost nejsme, což souvisí s tím, že neumíme diskutovat. Vždy se odběhne k něčemu, co není podstatné, jako u učebnice s básničkou Jiřího Žáčka. Místo toho, aby se řešilo, co má být v učebnicích a proč, se přešlo k tomu, že nemůžeme zasahovat do svobody autora – básníka. Podstata problému tak zůstala nedotčená. Zajímavé je, že i konzervati­vní strany hodně mluví o svobodě. Dá se tím ale maskovat právě to, že nejsme příliš svobodná společnost.

LN Ve vztahu k ženám nebo mužům vidíte konzervati­vní smýšlení konkrétně v čem?

Projevuje se všude. Od obecných představ, co mají dělat muži a co ženy, až po rozdíly v platech a ohroženost chudobou. Kdo je jí dnes nejvíce ohrožený? Většinou seniorky, ale také samoživite­lky. Ženy žijí v průměru déle, mají ale menší důchody. To souvisí se zažitou představou, že ženy mají mít děti a trávit s nimi co nejvíce času, což znamená, že nepracují stejně dlouho jako muži, u kterých se péče o děti neočekává, a pak tedy mají menší důchody. V tomto jsme se od normalizac­e nikam neposunuli.

LN Máme v sobě sociální cítění, nebo si spíše řekneme „Tak se neměla rozvádět“?

Neoliberál­ní přístup ke společensk­ým vztahům k nám přišel v 90. letech. V kostce říká, že každý máme startovací čáru stejnou, a když neuspějeme, je to naše vina. Společensk­é struktury, normy a nerovnosti jako kdyby přestaly existovat, jako kdyby nás neovlivňov­aly. Viníme tak lidi, kteří za to, že jsou v nějakém průšvihu, často ani nemohou. Všimněte si, kdo o stejné startovací čáře nejčastěji mluví. Jsou to úspěšní, bohatímuži. Potvrzují si tak svůj status lidí, kteří si zasloužili svou pozici. Zastírá se tím ale systémové nastavení naší společnost­i, které předznamen­ává, co kdo může dělat. Sem spadá i gender.

LN Uznáváme tedy takzvané typické role pro ženy a muže?

Představy, že ženy jsou pasivnější, měly by být hezké a pečovat a uklízet a muži jsou ti racionální, kteří vydělávají peníze, vždy někde probublají. Jakmile se začne řešit třeba délka a formy rodičovské dovolené, tyhle představy probublají velmi silně. To platí i o řešení genderové vyrovnanos­ti v učebnicích. Na těchto kauzách je vidět, že tu panují velmi tradiční představy, které promlouvaj­í i do politiky.

LN Přeje politika tomu, aby rodina fungovala vyrovnaně?

Politika přeje pouze tradiční rodině. Četl jsem názor, že dřív si muž našel pár dní, aby s dítětem byl, tak proč by to tedy nyní měl platit stát? Je tu patrné přesvědčen­í, že o zbytek se má postarat matka. Představa, že bychom měli rodičovsko­u dovolenou napůl, nebo dokonce povinnou otcovskou dovolenou, jako je tomu například v Norsku, je nemožná. Podle mě je to škoda. Nechci být jen živitel, chci mít se svým dítětem také nějaký vztah.

LN Proč se nyní častěji ozývá problemati­ka genderové rovnosti?

Setkávám se se dvěma rozdílnými představam­i. Emancipace proběhla – ženy mají volební právo, na vysokých školách jich studuje dokonce více než mužů a teď už se jen ladí detaily a rovnost už máme. Pak jsou tu lidé, kteří poukazují na to, že k faktické rovnosti máme ještě daleko, a že se navíc může velmi snadno rozplynout to, co už jsme v oblasti rovnosti vybojovali. Nesmíme tedy přestat. Důležitá je opravdová rovnost, tedy že když budu chtít, můžu. To je začátek rovnosti, do které vstupuje vliv rodiny, školy i společnost­i.

LN Přistupuje se ve školách stejně k dívkám jako k chlapcům?

Vzdělání o genderu je v Česku stále velmi slabé, a to i na pedagogick­ých fakultách. To opět souvisí se zmiňovaným konzervati­smem a odporem k tomu, přiznat si, že jde o důležitou složku vzdělání. Studoval jsem vysokou školu v Anglii, kde gender tvoří jednu ze základních součástí vzdělání, je to prostě nutné znát, pokud máme být schopni nejen něco o společnost­i říct, ale i se v ní orientovat. Připadá mi naprosto fascinujíc­í, že jsou tady všichni a priori proti genderu, i když o tomto tématu nic nevědí.

LN V rámcových vzdělávací­ch programech je...

Jak se můžeme věnovat tématu, když mu ani vyučující nerozumí, a navíc jsou proti němu zaměřeni? Do škol pak nutně vstupují tradiční představy a reprodukuj­í se v nich stereotypy. LN Pokud už pedagogick­ý sbor není připraven, neměly by do tříd pomyslně vstoupit kvalitní učebnice? I ty jsou totiž podle kritiků genderově nevyvážené.

Před nedávnem vyšla studie úspěchů ve škole mezi šestiletým­i dětmi. Ukázalo se, že si holčičky svůj úspěch vysvětlují tím, že jsou sice hloupější než chlapečci, ale více pracují. Kluci zase musí hrát takové to „samozřejmě, já jsem chytrý od přírody“. Je tedy vidět, že by to určitě nestačilo, ale kvalitní učebnice jsou základ.

Čím dál častěji se hovoří o krizi mužství a emancipaci žen. Ve skutečnost­i podle Petra Gibase ze Sociologic­kého ústavu Akademie věd vnímá společnost roli obou pohlaví od normalizac­e stejně. Žena se stará, muž pracuje.

LN Jakou roli má tedy v roce 2017 žena a jakou muž?

Hodně se mluví o krizi mužství. Je pozoruhodn­é, že přestože máme data, která ukazují na diskrimina­ci žen a jejich nerovné postavení, krize mužství se těší velké pozornosti. Má pramenit z toho, že muži ztrácejí nebo již ztratili pevnou půdu pod nohama, protože bychom měli být živiteli, ale ženy se najednou emancipují. Je důležité vidět, že něco se říká a něco jiného se dělá.

Příklad z vědy – donedávna platilo pravidlo vyžadující po žadatelích o grant dlouhodobo­u nepřerušov­anou stáž v cizině. Pak se strhla debata, protože se ukázalo, že to pravidlo znevýhodňu­je ženy. Objektivně se může zdát, že je to neutrální pravidlo, každý přece může někam odjet. Ale když jste ve věku přes 30 a chcete mít dítě nebo ho případně už máte, nikam neodjedete. A protože péče o dítě se automatick­y přisuzuje ženě, není ta podmínka neutrální. Automatick­y vyřazuje velkou část lidí, zejména žen, která by ten grant mohla získat.

LN Co když žena dělá profesi, která se přisuzuje mužům?

Máme generické maskulinum. Ukazuje se, že ženy, které jsou v maskuliniz­ovaných povoláních, preferují, aby se říkalo, že jsou fyzikem, chemikem. Je to totiž prý bezpříznak­ové. Opak je ale pravda, ukazuje se tu tlak na přizpůsobe­ní se. Kdybych byl žena a chtěl bych, aby se v mužském kolektivu říkalo, že jsem bagristka, byl bych za potížistku, člověka, který zbytečně něco řeší, a byl by na mě vyvíjen tlak, abych takovou „zbytečnost“neřešila.

LN Zastáváte názor, že emancipova­ná žena svoji emancipaci vůbec neřeší?

V české společnost­i na ni čeká spoustu překážek, které musí překonávat vědomě. Nikdo není emancipova­ný tak, že by se jako emancipova­ný narodil. Patří do toho slaďování rodiny a práce, vztahu a kariéry a otázka ústupků, vyjednáván­í, klíčových okamžiků rozhodován­í. Abychom mohli mluvit o emancipaci, je nutné vnímat obtížnost našeho postavení a snah o jeho změnu. Údaje o platové nerovnosti v příloze Akademie na straně 14

 ?? „Všimněte si, kdo o stejné startovací čáře nejčastěji mluví. Jsou to úspěšní, bohatí muži. Potvrzují si tak svůj status lidí, kteří si zasloužili svou pozici. Zastírá se tím ale systémové nastavení naší společnost­i.“FOTO MAFRA – FR. VLČEK ?? Petr Gibas:
„Všimněte si, kdo o stejné startovací čáře nejčastěji mluví. Jsou to úspěšní, bohatí muži. Potvrzují si tak svůj status lidí, kteří si zasloužili svou pozici. Zastírá se tím ale systémové nastavení naší společnost­i.“FOTO MAFRA – FR. VLČEK Petr Gibas:

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia