Hamás: Hranice z roku 1967 uznáme, Izrael ne

Lidove noviny - - Svět - GAZA

Palestinské radikální hnutí Hamás se mění. Islamisté vládnoucí v Pásmu Gazy se v příštích týdnech chystají zvolit si nové vedení, zároveň ale také vyjít z mezinárodní izolace a nastavit světu přívětivější tvář. Prostředkem k tomu má být úprava zakládající charty hnutí, z jejíhož návrhu citoval panarabský list Aš-Šark Al-Awsat.

Hamás by měl především přestat mluvit o historické Palestině a uznat hranice z roku 1967, tedy před šestidenní válkou, v níž Izrael dobyl rozsáhlá území v Egyptě, Jordánsku a Sýrii. Výraz židé pro nepřítele chtějí palestinští radikálové nahradit slovem okupanti, aby už nemohli být označovaní za antisemity. „V dokumentu najdete jasná slova proti sionistům a okupaci naší země. Okupantům budeme vzdorovat, ať jde o kohokoliv. Nejsme ale proti někomu jen kvůli jeho náboženství nebo rase,“řekl před časem v televizi al-Džazíra představitel Hamásu Usáma Hamdán.

Nová charta Hamásu také hnutí pravděpodobně distancuje od své mateřské organizace Muslimské bratrstvo, které je nyní v Egyptě zakázané a jeho vůdci čelí dlouholetým trestům vězení. Hamás se ale bude nadále držet své politiky neuznávat Izrael a odmítat jakékoliv ústupky ve věci návratu palestinských uprchlíků.

Podle člena politického vedení Hamásu Samího Chátira „dokument neznamená přehodnocení pozic vůči osvobození palestinských území, ale ukazuje flexibilitu v konfliktu s izraelskou okupací“.

Upravená charta Hamásu nepřináší „lístek do mezinárodního společenství, je ale krokem k prolomení izolace“, domnívá se Rajíd Inairát, profesor politologie z univerzity v Nábulusu. Hnutí na ní údajně pracuje už dva roky a podílela se na ní jak nejvyšší rada Hamásu, tak i jeho politická kancelář. Nyní islamisté dokument nechávají přeložit do angličtiny a francouzštiny, aby ho mohli představit světu. Stát se tak má na konci března nebo počátkem dubna.

Co může změna taktiky Hamásu znamenat pro židovský stát, není příliš jasné. Zatímco vládnoucí pravice kontakty s islamisty rezolutně odmítá, například bývalý šéf Mosadu Efraim Halevy dlouhá léta jednání s Hamásem propaguje. Argumentuje tím, že na míru se nelze dohodnout bez účasti skupiny, která zastupuje podstatnou část Palestinců. rok

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.