Datum, kdy spustí brexit: 29. březen

Lidove noviny - - Svět -

LONDÝN/BRUSEL Britská premiérka Theresa Mayová 29. března oficiálně oznámí Bruselu, že chce ukončit členství v Evropské unii. O rozluce s EU rozhodli loni v červnu v referendu britští voliči. O termínu, který nebyl až do včerejšího dne upřesněn, informoval stálého předsedu Evropské rady Donalda Tuska britský velvyslanec při EU Tim Barrow.

Příští týden ve středu tak Mayová dopisem požádá o aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy o odchodu členské země z evropského bloku. Následně premiérka předstoupí před Dolní sněmovnu Spojeného království, aby informovala zákonodárce. Evropská komise včera ujistila, že na její straně je vše připraveno.

Jakmile Londýn o aktivaci zmíněného článku unijní smlouvy oficiálně požádá, Tusk do 48 hodin předloží ostatním 27 členským zemím návrh politických vodítek pro výstupová vyjednávání. Na jejich základě Evropská komise okamžitě vypracuje doporučení k jednáním. Vznikne tak právně závazný mandát, který opět potvrdí členské země, čímž rozhodnou o začátku rozhovorů.

Mandát za unijní stranu v praxi povede vyjednávací tým bývalého eurokomisaře Michela Barniera. Britský ministr pro brexit David Davis uvedl, že konečným cílem je uzavřít dohodu, která bude v zájmu každého národa a regionu v Británii a také v celé Evropě.

Výstupové rozhovory potrvají dva roky, jejich prodloužení je možné jen tehdy, pokud to schválí ostatní unijní státy. Závěrečnou dohodu musí ze strany EU schválit Evropský parlament a potom také Evropská rada, již bez Británie. Mayová dohodu rovněž předloží ke schválení britskému parlamentu. Odchod z Unie vyvolává v britské politice spory. V zemi se také vedla debata o tom, kdo a jakým způsobem se do vyjednávacího procesu zapojí. V této souvislosti se spekulovalo, že se Mayová letos rozhodne pro předčasné volby, to ale včera úřad premiérky popřel. čtk

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.