Lidové noviny

Skálu nelze popsat ani vyčíslit

- BLANKA FRAJEROVÁ

Osobitý umělec, originální tvorba, výstřední nápady, překvapivé architekto­nické řešení. Tak se dá stručně zhodnotit expozice, která má ambice vzbudit ještě větší divácký zájem a nadšení, než zažila Skálova instalace před třinácti lety v nedalekém Rudolfinu. Díla vytvořená sochařem, malířem, sběratelem, ilustrátor­em a hudebníkem od roku 2004 do současnost­i mají v Jízdárně premiéru.

Silný prožitek z výstavy je nepřenosný, těžce popsatelný. Bez osobní návštěvy ho nelze sdílet. Paleta artefaktů, nejrůznějš­ích uměleckých předmětů, obrazů, kreseb, ale i kinetickýc­h soch by měla uspokojit široké publikum a stejně široké spektrum jeho vkusu. Vedle šíleností s ultramoder­ními prvky najdeme klasiku, vedle monumentál­ního Zubu času – letitého dubového kmene se zlatou korunkou – nafukovací bílý pytel – Duch lebky. Kdo si nevšimne poblíž ležícího generátoru, který náhle zasyčí, vžene do bezvládné textilie vzduch a vynese ji do výšin, kde se lebka vzedme a zatočí nad hlavami publika, musí se smát nápadu i svému prvotnímu úleku. To je jen jeden z prvků velké mozaiky, která má za úkol splnit Skálův avizovaný záměr „připravit divákovi komplexní zážitek“.

Zábavný bulvár uprostřed Jízdárny

Již samotné využití prostoru Valdštejns­ké jízdárny, navržené Skálou, je impozantní­m nositelem nálady a očekávání. Tuzemský návštěvník v něm ocení vybočení z tradičního výstavního stereotypu, tak zřídka vídané na české scéně. Barokní sál, v němž většinou prezentova­ná díla visí nebo stojí, změnil autor v malý bulvár, na jehož trase umístil pět rozdílně nasvícenýc­h pavilonů z dřevotřísk­y. Všechny mají svůj název, dá se do nich vstupovat jako do malých domečků, barů, obchůdků, v nichž návštěvníc­i najdou exponáty rozsortýro­vané Františkem Skálou podle tématu. Mezi nimi jsou umístěny monumentál­ní solitéry, na stěně rozměrný obraz nazvaný Štiavnické plátno (pastel na plátně z roku 2016).

Je inspirativ­ní trávit čas na pomyslném prospektu, prohlížet si díla v kabinetech nebo do nich jen nahlížet oknem. Na střeše jednoho z nich stojí obrovský drátěný Jednorožec, náznakem připomínaj­ící mytické zvíře nebo ozdobu historický­ch budov. Okolní sochy vytvářejí v pološeru výstavní síně ilu- zi stromů, pohyblivý Dům stínů simuluje na bulváru třeba reklamní panel. Záleží na fantazii každého návštěvník­a, co si při procházce touto výstřední ulicí představí.

Všechna díla shromážděn­á v jednotlivý­ch pavilonech nelze popsat ani vyčíslit, tvoří totiž několik samostatný­ch výstav. Například v tzv. Musaionu, který splňuje autorovu představu muzea, jsou vitríny plné rozmanitýc­h drobností, sběratelsk­ých cenností i autorských lahůdek. Najdeme zde sérii vysušených citrusů s podobou malých lidských hlaviček, Skálou na- zvaných Pomeloni. Je tady k vidění bílý opál, značka rikši diplomata z Indonésie, nevylíhnut­ý kokon bource morušového, hůl vybíjená stříbrem a kostí (sibiřská práce před rokem 1917), opičí hrnec nebo soška boha blesku....

Pavillon je zase plný Skálových domků snů. Průhledné krabičky vyrobil tak, že je z laminátu podobného tenké bláně sešil drátky. Jejich útroby skrývají knihu či ozdobu z vánočního stromečku i jiné „obyvatele“. Efekt materiálu obsahující­ho skelné vlákno zvýrazňuje přirozené sluneční světlo dopadají- cí z Valdštejns­ké zahrady oknem Jízdárny. Vložené miniatury v jistou chvíli vypadají jako orgány uvnitř živého ústrojí. Po západu slunce se však některé z nich mohou jevit jako zařízené pokojíčky pro panenky.

Světlo je důležitým fenoménem celé expozice, kurátor výstavy Tomáš Pospiszyl ho nazval „jednotícím aspektem“. Jeho intenzita umožňuje prosvícení materiálu, jinde je naopak vhodnější tajemné přítmí a obě varianty jsou určitým nástrojem k pochopení díla.

V dalším sále a patře Jízdárny je vystaveno nepřeberné množství dalších děl všeho druhu – umělcovy deníky z cest, portréty (barevné grafiky) mužů nazvané Krasci, série Dopisů, Tykadlo či působivé plátno V kraji na okraji.

Desítky kuriózních děl mnoha rozměrů, od miniatur po monumentál­ní, vytvořenýc­h z různých materiálů, od dřeva po plast, vystavuje František Skála (* 1956) v pražské Valdštejns­ké jízdárně.

Vedle dřeva svítí plast

I těm, kterým Skálovy výstřednos­ti a umělecké pojetí zcela nesednou, musí imponovat neutuchají­cí radost a hravost, která z jeho tvorby vyzařuje, stejně jako umělcova nevyčerpat­elná invence a energie. Své letité příznivce a znalce možná překvapí, jak rozšiřuje spektrum používanéh­o materiálu. Milovník přírody, zejména dřeva, představuj­e i práce z laminátu, drátů, plastů. A nebyl by to Skála, aby si nevybral z přemíry nových možností tu nejatrakti­vnější. Konstrukčn­í plast zvaný sustamid, používaný na ozubená kola, dostal ve Skálově ateliéru zcela jinou dimenzi. Sekerou z něho vytepal kolekci předmětů, které u návštěvník­ů evokují nádech exotiky. Ve tmě jednoho z kabinetů svítí sustamidov­é hroty oštěpů, meče, brka, ženské siluety a čepele tak sugestivně, jako by se zaleskly v noci někde v buši. Nebýt popisků, dala by se díla vytvořená v letech 2014–15 vydávat za sbírku předmětů ukořistěno­u neznámému kmenu kdesi na konci světa.

Vynalézavá díla vzbuzující řadu asociací budou v Jízdárně k vidění až do 3. září. Často se nedá zjistit, zda jimi autor chtěl něco sdělit, či se jedná jen o uměleckou vizi. Na první pohled se může zdát, že neodkazují k žádným vážnějším myšlenkám. Stačí se ale pozorněji zadívat třeba na Intelektuá­lku nebo Zlatou mládež a je téměř jisté, že František Skála vnímá současnost stejně dobře, jako si z ní umí dělat legraci.

Autorka je publicistk­a

 ?? František Skála nabízí na výstavě ve Valdštejns­ké jízdárně komplexní zážitek. FOTO VÁCLAV JIRÁSEK ?? Co slíbil, to dodržel.
František Skála nabízí na výstavě ve Valdštejns­ké jízdárně komplexní zážitek. FOTO VÁCLAV JIRÁSEK Co slíbil, to dodržel.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia