Jak zní čtyři španělské kytary?

Lidove noviny - - Kultura - MADRID

V rámci španělské programové linie Pražského jara 2017 vystoupí 22. května ve Dvořákově síni Rudolfina soubor EntreQuatre. Toto kytarové kvarteto existuje už víc než třicet let a za tu dobu si získalo mezinárodní uznání, i když počátky byly krušné. Dnes jejich cestu lemují úspěchy v newyorské Carnegie Hall, v Národním auditoriu v Madridu, ve Varšavě, Pretorii, Dublinu, Bogotě, Pittsburghu, Washingtonu nebo v sídle OSN v New Yorku a na prestižních festivalech. V roce 2009 byli nominováni na Grammy. Zakladatel souboru poskytl v Madridu Lidovým novinám rozhovor.

Manuel Paz

LN Proč jste se rozhodli pro netypickou sestavu čtyř kytar?

V roce 1984 jsme já a moji tři kolegové studovali u stejného učitele. Kytaristé jsou většinou samotáři, individualisté, ale nás sblížil zájem o komorní hudbu. Kvarteto je na rozdíl od tria, které by bylo spíše trojicí sólistů, už ucelené těleso. Zpočátku jsme hledali uplatnění hodně obtížně, protože soubor čtyř kytar nebyl považován za atraktivní. Postupně se nám ale dařilo nedůvěru prolamovat – začali se ozývat skladatelé, orchestry, rozhlas. A máme už i své následovníky, kterým jsme prošlapali cestu.

LN S jakým repertoárem jste zaujali?

Nejdřív jsme sice hráli transkripce klasické hudby, hlavně Bacha, ale věděli jsme, že chceme hrát hudbu psanou přímo pro naše obsazení. Oslovovali jsme soudobé skladatele a postupně náš repertoár zaplnila originální díla pro kytarové kvarteto. Už jsme uvedli více než sedmdesát premiér takových kompozic. Mají široký záběr od abstraktní hudby až po díla, která vycházejí z nejrůznějších kulturních tradic španělské nebo iberoamerické hudby. Současní skladatelé pro nás vlastně vytvořili nový žánr – to jsme vnímali jako velký přínos.

LN Kdo chodí na vaše koncerty?

Velmi různorodí lidé, prakticky všichni, kdo mají rádi hudbu – líbíme se všem. Děláme koncerty pro školy, ale i pro publikum, které jinak chodí na filharmonii, uspěli jsme jak na festivalech etnické a lidové hudby, tak i na těch zaměřených na klasickou hudbu.

LN Jaký program jste vybrali pro Pražské jaro?

V první části večera představíme jakousi trajektorii naší už 34 let trvající samostatné existence. V druhém zahrajeme skladby, ve kterých jsme zkusili zkombino- vat čtyři kytary se smyčcovým kvartetem. V Praze je s námi provede Epoque Quartet, s nímž nás spojuje otevřený přístup k pestrým hudebním stylům.

LN Vyděláte si na sebe?

Španělské komorní soubory to mají těžké, všechny také zasáhla globální finanční krize a koncertů ubylo. My si všichni přivyděláváme jako učitelé kytarové hry, jen z koncertů se žít nedá. Od ministerstva kultury získáváme příspěvky hlavně na cestovní náklady. I po tolika letech stále musíme přesvědčovat, že jsme zavedený a uznávaný soubor. Proto nás mile překvapilo pozvání od tak významného festivalu, jakým je Pražské jaro. Věřím, že důvěru, s níž jsme byli pozváni do Prahy, nezklameme. Když jsme vystupovali v Pittsburghu, prý tam na takovém koncertě „vážné“hudby nikdy nebylo tolik mladých lidí – a odcházeli nadšení. hah

Zakladatel souboru Manuel Paz je první zleva. REPRO LN

EntreQuatre.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.