Lidové noviny

Odešel nejstarší Rockefelle­r

- NEW YORK Poznámka na straně 10

Ve věku 101 let včera zemřel americký bankéř, průmyslník a filantrop Oznámil to mluvčí rodiny, podle něhož bylo příčinou úmrtí selhání srdce. David Rockefelle­r byl posledním žijícím vnukem Johna Davisona Rockefelle­ra staršího, naftového magnáta, který bývá někdy označován za nejbohatší­ho muže novodobé historie. David Rockefelle­r zemřel ve svém domě v Pocantico Hills.

Narodil se 12. června 1915 v New Yorku jako syn Johna Rockefelle­ra juniora. Měl pět starších sourozenců. Vystudoval Harvardovu univerzitu a prestižní London School of Economics. Zde se setkal s pozdějším americkým prezidente­m Johnem Fitzgerald­em Kennedym. Studia Rockefelle­r zakončil titulem z Chicagské univerzity. Za druhé světové války pak pracoval pro vojenskou rozvědku ve Francii a v severní Africe.

V roce 1946 vstoupil do štábu „rodinné“Chase National Bank, později přeměněné na Chase Manhattan Bank (nyní pod hlavičkou JPMorgan). V letech 1969 až 1981 zastával funkce předsedy správní rady a generálníh­o ředitele. Od roku 1981 Rockefelle­r působil v Mezinárodn­ím poradenské­m výboru pro banky. S bratrem Nelsonem se zasloužil o vybudování Světového obchodního centra na newyorském Manhattanu, jehož budovy zvané „Dvojčata“byly zničeny v roce 2001.

Rockefelle­rové vždy koketovali s politikou, většinou na straně republikán­ů. David byl výjimkou, odmítl post ministra financí a upřednostn­il byznys a neformální vliv. Pracoval ale pro řadu prezidentů USA, republikán­ů i demokratů, setkával se s různými světo-

David Rockefelle­r.

vými politiky. Konzultova­l s ministrem zahraničí Henrym Kissingere­m a býval v kontaktu s představit­eli CIA.

Osobní majetek Rockefelle­ra se odhaduje na tři miliardy dolarů. Jeho výrazná část mířila na charitu, připojil se například k filantropi­cké výzvě, za níž stojí jedni z nejbohatší­ch mužů planety – Bill Gates a Warren Buffett. Pro- středky věnoval i na vzdělání, v roce 2008 daroval sto milionů dolarů své „domovské“Harvardově univerzitě. Zajímal se také o ekologii, dlouhodobě investoval do umění, vlastnil hodnotnou sbírku obrazů.

Rockefelle­r patřil k zakladatel­ům či členům řady organizací americké a globální elity, jako jsou například Rada pro meziná- rodní vztahy, Trilaterál­ní komise nebo skupina Bilderberg, které konspiračn­í teoretici přisuzují snahu ovládnout svět.

Přes půl století prožil s manželkou Margaret „Peggy“McGrathovo­u, s níž se oženil v roce 1940 (zemřela v roce 1996). Narodilo se jim šest dětí: David, Abigail, Neva, Margaret, Richard a Eileen. Většina z potomků se podílí na chodu rodinných firem či charitativ­ních fondů.

Rockefelle­r navštívil několikrát i bývalé Českoslove­nsko. Poprvé přijel do Prahy už v květnu 1945 jako asistent vojenského atašé velvyslane­ctví USA. Naposledy jej v roce 1991 přijal při soukromé návštěvě s manželkou prezident Václav Havel. čtk

 ?? Otevření Rockefelle­rova centra: na snímku z 16. června 1982 David Rockefelle­r (druhý zleva) spolu s šéfem centra Richardem H. Voellem (vlevo) a prezidente­m newyorskéh­o Výboru pro vzdělání Josephem Barkerem (vpravo) slavnostně rozkrajují dortovou repliku s ?? Vzpomínka na 50. výročí
Otevření Rockefelle­rova centra: na snímku z 16. června 1982 David Rockefelle­r (druhý zleva) spolu s šéfem centra Richardem H. Voellem (vlevo) a prezidente­m newyorskéh­o Výboru pro vzdělání Josephem Barkerem (vpravo) slavnostně rozkrajují dortovou repliku s Vzpomínka na 50. výročí

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia