Babiš: Stát ušetří na sanaci starých škod

Lidove noviny - - Ekonomika -

PRAHA Všechny zakázky na odstranění starých ekologických škod chce ministerstvo financí zadat do deseti až dvanácti let. Zakázky zadá ve veřejných soutěžích a očekává, že celková cena bude zhruba 30 miliard korun. Včera to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

„Díky transparentnímu přístupu k zadávání ekologických zakázek se nám daří výrazně snížit jejich celkovou cenu na méně než třetinu. To nám usnadní cestu k naplnění těchto závazků a zadání zakázek v průběhu následujících deseti až dvanácti let,“uvedl Babiš. Ministerstvo nyní eviduje ekologické smlouvy se 158 firmami s celkovou garancí 153 miliard korun. Vyčerpáno bylo 51,4 miliardy korun, zbývají garance za 101 miliard korun.

Babiš zopakoval, že jeho resort by tak měl ušetřit na odstranění starých ekologických škod 27 miliard korun ve srovnání s vítěznou nabídkou 57 miliard korun v tendru na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou z roku 2008. Tuto zakázku vypsal úřad za ministra Miroslava Kalouska (TOP 09), vláda Petra Nečase ji ale v roce 2011 zrušila. Kalousek tehdy řekl, že ji sám požadoval ukončit kvůli vysoké ceně.

V rámci privatizace stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Peníze stát získává z výnosů prodeje privatizovaného majetku. Od roku 1991 do konce loňského roku ministerstvo uzavřelo 325 ekologických smluv s garancemi za 176 miliard korun. čtk

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.