Dluhy po padlé Viktoriagruppe stát neodepsal

Lidove noviny - - Ekonomika - MICHAL PAVEC

PRAHA Nafta jede domů, více než půl miliardy korun však stále visí ve vzduchoprázdnu. To je současný stav českého problému jménem Viktoriagruppe – tedy padlé firmy, která spravovala část strategického paliva pro nouzové případy. Zástupci státu se proto chystají na dnešní schůzce s insolvenčním správcem společnosti znovu otevřít toto téma.

Viktoriagruppe v době, kdy se starala o českou strategickou naftu, zatížila řada dluhů. Jen Česko vyčíslilo své pohledávky na bezmála 600 milionů korun. Jde například o nezaplacené daně, smluvní pokuty či úhrady za transakce se samotnou naftou. Problém spočívá hlavně v tom, že insolvenční správce společnosti Viktoriagruppe zatím drtivou část pohledávek českého státu ani neuznal.

Téma nesplněných nároků chce v úterý znovu nadhodit šéf Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr, který se v německém Kraillingu sejde s konkursním správcem Mirko Möllenem. „Vzhledem k tomu, že s odvozem nafty z Německa jsme v polovině, tak chceme na jednání s insolvenčním správcem znovu otevřít téma uznání našich zbývajících pohledávek,“řekl Švagr pro Lidovky.cz.

Přímo správě rezerv, která má na starosti zásoby Česka pro nouzové situace, dluží Viktoriagruppe částku přes 200 milionů korun. Největší pohledávku – naftu za 1,2 miliardy korun – se nicméně SSHR podařilo před rokem vyřešit, Möllen povolil její odvoz, byť se nevzdal možnosti se o vlastnictví paliva ještě soudit.

Více než polovina ze 70 vlaků s palivem už dorazila do Česka, transport má být uzavřený na konci července. Průběh této logisticky náročné akce by měl být jedním z témat schůzky Pavla Švagra s insolvenčním správcem. Proto dorazí i zástupce firmy Krailling Oils Development, která sklad v Bavorsku loni koupila.

Co se týče dalších pohledávek státu, tam zůstává Mirko Möllen skoupý, uznal jen minimální částky. Viktoriagruppe přitom dluží kromě SSHR další stamiliony i celní a finanční správě. Celkem jde asi o 570 milionů korun.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.