Oborů loví firmy už na školách

Kdo vystudoval filozofii, musí se často spokojit s nižší pozicí v administrativě nebo call centru

Lidove noviny - - Akademie -

Zájem je nejen o absolventy vysokých škol, ale také o středoškoláky s maturitou a vyučené. Počty pracovních nabídek určených kvalifikovaným řemeslníkům některých oborů meziročně stouply o desítky procent, množství reakcí na inzeráty logicky klesá a zaměstnavatelé už si nemohou vybírat jako před pár lety.

„Zájem o řemeslné obory ze strany firem je dlouhodobě vysoký,“konstatuje Zuzana Lincová, ředitelka firmy Profesia.cz. „Zaznamenali jsme určitý propad počtu nabídek v letech 2011 a 2012, ale od té doby poptávka stále stoupá. Velký nárůst zájmu je o svářeče, nástrojáře, elektrikáře, automechaniky, zedníky, ale také zahradníky, malíře, truhláře nebo instalatéry. Jediné řešení nedostatku kvalifikovaných řemeslníků vidíme v renesanci učňovského školství.“

Na poptávku firem po některých řemeslnících začínají reagovat uchazeči o studium. „Díky mírnému růstu počtu patnáctiletých, náborovým kampaním a státním maturitám semomentálně zájem o učební obory lehce zvyšuje,“říká Drahoslav Matonoha, ředitel Akademie řemesel Praha. Stoupá především zájem právě o obory, jako je automechanik, truhlář, instalatér, elektrikář, kuchař nebo kadeřník.

Živnost za 50 tisíc díky řemeslu

Absolventi některých učňovských oborů si přijdou na velmi slušný výdělek. Šikovný řemeslník s vlastní živností si může měsíčně vydělat i přes padesát tisíc. V zaměstnaneckém poměru je to ale horší. Podle údajů ISPV (Informační systém o průměrném výdělku, spadající pod ministerstvo práce a sociálních věcí) si řemeslníci a opraváři v prvním pololetí roku 2016 vydělali 23 076 korun měsíčně. Ještě hůř jsou na tom zedníci (17 933 korun měsíčně) a kuchaři (13 251 korun měsíčně).

Zajímavé je podívat se na rozdíly v regionech. Podle průzkumu portálu Platy.cz je největší rozdíl u zedníků, jejichž průměrná mzda v Praze je o více než deset tisíc korun vyšší než ve Zlínském kraji. V Praze berou více také pekaři (o 8800 korun více oproti Olomouckému kraji) a kuchaři (o 8700 korun více oproti Pardubickému kraji). Svářeči se podle údajů Platy.cz mají nejlépe v kraji Jihočeském, automechanici v Karlovarském.

Poptávka po některých řemeslnících narůstámeziročně v jednotlivých regionech i o desítky pro- cent, počet reakcí ze strany žadatelů o práci úměrně tomu klesá.

Hledá se kuchař. Zn. Spěchá

Potíže sehnat vyučené zaměstnance mají majitelé restaurací a hotelů. „Poptávka po zaměstnancích v gastrosegmentu je velká. Evidujeme stále rostoucí zájem zejména o recepční, číšníky a kuchaře. Největší nárůst jsme evidovali v porovnání let 2013 a 2014, to je ale dáno tím, že počet zájemců rostl z minimálních čísel,“uvádí Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz. „Gastronomie je obor, který v současné době láká více lidí, je atraktivnější. Ne každý ale může být šéfkuchař v prestižním podniku a obsazování řadových míst kuchařů, číšníků a pokojských je pro zaměstnavatele stále obtížnější.“

V porovnání s loňským rokem na Profesia.cz nejvíce vzrostl ze strany zaměstnavatelů zájem o recepční (o osm procent), číšníky (o pět procent), kuchaře i šéfkuchaře (shodně o tři procenta). Situace se opět liší region od regionu. Poptávka po číšnících je nejvýraznější v krajích Karlovarském, Ústeckém a Plzeňském, kde jazykově vybavení uchazeči o práci často hledají lepší výdělek na německé straně hranice. Co se týká absolutního počtu nabídek v roce 2016, nejvíce jich bylo v krajích Moravskoslezském, Jihočeském a Jihomoravském.

Podobně se poptávka po zaměstnancích liší i v případě dal- ších žádaných profesí. „Například svářeči a soustružníci na pracovním trhu z celorepublikového hlediska zoufale chybí. Jste-li ale svářečem například v Poličce, máte smůlu, uplatnění budete hledat těžko,“vysvětluje analytik Dombrovský. Zároveň dodává, že ochota zaměstnanců dojíždět, nebo se dokonce stěhovat za prací je nízká: „Obvyklá doba, kterou jsou lidé ochotni trávit cestou do zaměstnání, je 45 minut.“ Schůdnější pro leckoho bývá varianta delšího cestování za prací spojená s několikadenním pobytem v jiném městě. „Člověk třeba bydlí s rodinou v Ostravě, ale v pondělí odjíždí do Prahy za prací a vrací se zase v pátek večer,“popisuje nový trend Dombrovský. Variantě přijmout zaměstnání mimo místo trvalého pobytu nahrává také fakt, že firmy častěji nabízejí jako jeden z benefitů home office – možnost splnit část pracovních povinností z pohodlí domova.

Všeobecné vzdělání výhodou

Překvapivě slušnou pozici na pracovním trhu mohoumít gymnazisté nepokračující ve vysokoškolském studiu. Díky všeobecnému přehledu a aspoň základní znalosti minimálně dvou světových jazyků jsou poměrně flexibilní a leckdy obsazují podobné pozice jako vysokoškoláci z humanitních a ekonomických fakult. Absolventi gymnázií se také snáze přizpůsobují rychle se měnícímu světu a novým pracovním podmínkám. Ve srovnání s nimi úzce zaměření majitelé výučních listů mohou v případě ztráty zaměstnání pohořet, nebudou-li schopni změnit obor.

Požadavky firem na to, co mají zvládnout absolventi jednotlivých řemesel, se velmi rychle mění – adekvátně tomu, jakým vývojem procházejí technologie. „Práce soustružníka ještě před pěti lety vyžadovala jednoduchou mechanickou obsluhu stroje. Dnes je soustružník tak trochu programátorem,“vysvětluje za Jobs.cz Tomáš Dombrovský. Největší problém přesvědčit zaměstnavatele o své schopnosti přizpůsobit se novým požadavkům mají lidé ve věkové kategorii nad padesát let. Mezi nimi je také nejvíc nezaměstnaných – aktuálně přes sto tisíc.

Práce soustružníka před pěti lety vyžadovala jednoduchou obsluhu stroje. Dnes je soustružník trochu programátorem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.