Milionová sezona Koukalové

Prize money za sezonu SP 2016/17

Lidove noviny - - Sport - JAROSLAV ŠINDELÁŘ

PRAHA Poprvé vybojovala individuální zlatou medaili z mistrovství světa, k tomu přidala dva malé křišťálové globusy. Gabriela Koukalová si tak i s prémiemi od Českého svazu biatlonu vydělala za tuto sezonu v přepočtu šest milionů korun, a je tak suverénně nejlépe vydělávajícím českým sportovcem pohybujícím se po sněhu.

Loňský rekord nepřekonala

Přesto sedmadvacetiletá česká biatlonistka nepřekonala svůj loňský rekord, kdy vydělala před zdaněním ještě o 300 tisíc korun více, což zapříčinil fakt, že získala tři malé, a především velký křišťálový glóbus za celkový triumf ve Světovém poháru, kdežto letos byla „až“druhá. Navíc nejezdila tak často se žlutým či červeným číslem pro vedoucí ženu Světového poháru, respektive jeho dílčí disciplínu, což se rovněž oceňuje tzv. prize money.

V tomto ročníku SP vydělala biatlonistka z Jablonce na odmě- nách od Mezinárodní biatlonové unie v přepočtu 5,6 milionu korun a český svaz ji k tomu přidal za výkony na mistrovství světa dalších 400 tisíc korun. Výrazně tak předčila stříbrného ze šampionátu v Hochfilzenu Ondřeje Mo- ravce, který získal téměř 1,4 milionu. Ostatní čeští závodníci si vydělali méně než milion korun (viz tabulka). To jsou však jen peníze, které si biatlonisté vydělali na tratích. Například Koukalová inkasuje další peníze od svazo- vých sponzorů či osobních reklamních partnerů. „V rámci českého reklamního trhu patří Gábina k těm nejlépe placeným, její popularita už letí do kosmických výšin, je to megahvězda napříč obory,“řekl o Koukalové na mis- trovství světa Jiří Hamza, šéf českého svazu a zároveň její manažer. Koukalová, která si vážně pohrává smyšlenkou, že po příští sezoně, jejíž hlavní akcí budou olympijské hry v Pchjongčchangu, ukončí kariéru, tak výrazně převyšuje své kolegy z reprezentačního týmu i v penězích získaných mimozávodně.

Václavík nevydělal nic

Třeba takový Adam Václavík či Markéta Davidová si v rámci závodů Světového poháru nevydělali ani korunu. Talentovaní biatlonisté a velké naděje pro příští sezony si tak peníze vydělávali jen v IBU Cupu, tedy závodech nižší kategorie. Příliš se letos nedařilo ani nejstaršímu závodníkovi českého týmu, čtyřiatřicetiletému Jaroslavu Soukupovi. Historicky první český medailista z olympijských her, který v Soči 2014 bral dvě bronzové medaile, získal na prize money v této sezoně „jen“40 530 korun.

Finanční hranice mezi úspěchem a neúspěchem je tedy velmi znatelná. A když k tomu ještě dobře vypadáte...

Z MS má tři cenné kovy. FOTO ČESKÝ BIATLON – P. SLAVÍK

Medailová Koukalová.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.