Vydavatelské chrlení Rostropoviče

Lidove noviny - - Přijímačky Na Sš - MARTIN ZVĚŘINA

Dvojí letošní jubileum violoncellisty Mstislava Rostropoviče jsem zmiňoval v lednu (narozen 27. března 1927, zemřel 27. dubna 2007), když „ žlutí“(Deutsche Grammophon) vydali umělcův 37diskový komplet. Na tento pátek připravil další vydavatelský obr Warner Brothers výroční smršť: kromě „komplet-

REZONANCE

ní“krabice se 40 CD, třemi DVD a jednou knihou, samostatné dvoj- a trojdiskové kompilace i reedice sólových alb z bohaté umělcovy diskografie. Firma vydává třeba Dvořákův violoncellový koncert i jako LP desku. Komu by to bylo málo, už počátkem měsíce vyšel komplet Čajkovského symfonií a předeher, kde se Rostropovič prezentuje jako dirigent. Na trhu jsou samozřejmě i starší komplety se symfoniemi Prokofjeva a Šostakoviče i operní nahrávky, například Prokofjevovu Vojnu a mír čeká reedice v květnu.

Tuzemské vydavatelství Supraphon sice nemá tak rozsáhlý katalog umělcových nahrávek, ale zato jsou poměrně unikátní. V roce 2013 vyšlo dvojCD Rostropovič hraje Šostakoviče s výjimečnými záznamy obou violoncellových koncertů a navíc vůbec první nahrávka prvního Šostakovičova violoncellového koncertu z 6. října 1959 z Moskvy. K podobným archivním perlám patří i nahrávka Bachových violoncellových suit, která vznikla živě v rámci festivalu Pražské jaro v roce 1955. Mimochodem tato návštěva Prahy Slavovi přinesla ještě seznámení s budoucí manželkou, sopranistkou Galinou Višněvskou, která byla v Praze jako sólistka moskevského Velkého divadla.

Samostatné vypíchnutí si zaslouží i nahrávka Dvořákova violoncellového koncertu z roku 1952 s Českou filharmonií řízenou Václavem Talichem. Talich tehdy nesměl vystupovat, ale nahrávat mu dovoleno bylo, takže koncertní provedení řídil Karel Ančerl. Nahrávku s Talichem sólista považoval až do konce života za nejlepší, přestože dílo natočil sedmkrát. Vydavatel tuto lahůdku nabízí i jako vinylovou desku. A to nevíme, co skrývají ruské archivy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.