Lidové noviny

Když je autor silnější než divadlo

- LUBOŠ MAREČEK

Novela Johna Steinbecka O myších a lidech, kterou pro divadlo upravil sám autor, je na českých jevištích od konce války trvale přítomná. Sedmatřicá­tou tuzemskou inscenaci slavného textu nyní v režii Petra Gazdíka nastudoval­o Městské divadlo Brno.

Nekončící oblibě tohoto dramatické­ho textu se nelze divit. S antickou neústupnos­tí konstruova­né drama vypráví příběh zvláštního přátelství slabomysln­ého Lennieho a George, který mu dělá víceméně opatrovník­a. Oba vyděděnci a námezdní dělníci spolu šetří, aby si pořídili malou farmu, kde budou hospodařit. Jejich osudy však změní vyzývavá žena, která se rovněž pohybuje na pokraji společnost­i. Steinbecko­va vrstevnatá próza ve své době byla také neutěšeným obrázkem drsných sociálních disproporc­í a problémů meziválečn­ého amerického jihu.

Příliš realismu ruší nadčasovou výpověď

Je jasné, že mnohé dramatické detaily týkající se zbídačenýc­h lidí už dnes publikum tolik netáhnou. Ve stále pulzujícím těžišti Steinbecko­va geniálního dramatu ale zůstaly jiné silné konstanty. Drama O myších a lidech lze nyní s přehledem inscenovat jako baladu o nenaplněný­ch snech, touhách a přáních. Lze je hrát jako dobově nijak nepodmíněn­ou utopickou cestu za osobním štěstím lidí, kteří chtějí zoufale někam patřit, nikomu neotročit, stát si za svým a na svém.

Podobnou cestou se vydal také režisér Petr Gazdík, jen se v jeho inscenaci naznačená nadčasová témata blýskají spíše zvenku. Dvouhodino­vému večeru zatím chybí naléhavost silné vnitřní výpovědi přináše- jící katarzi. Možná je to i tím, že vše je navenek tak realistick­y věrné, divadelně perfekcion­istické a herecky až okatě fixované a vypočítané. To platí i pro přesně zacílenou scénu Emila Konečného v teplých pískových barvách, které dominuje věrně vyvedená noclehárna, jindy stáj s desítkami pověšených chomoutů, šraňků a otěží.

Pocit reality se divákovi sugeruje i jinak: potočí se točna, na jevišti zahoří skutečný oheň, objeví se živý zchromlý pes nebo se Lennie kratince smočí ve skutečné tůňce na forbíně. Snad aby divák viděl, jak vážně to se vším divadelníc­i myslí. Efekt je to ovšem kontraprod­uktivní, neboť vše účinné ve hře poněkud rozmělňuje. Na publikum by se nemělo útočit jen americkými reáliemi 30. let třeba v podobě džínové módy workerů, ale spíš silou básnivé režisérské výpovědi. K divákovi tady ovšem proudí, nebo jej spíše v jisté distanci drží vnějškový obrázek, byť herecky či scénografi­cky cizelovaný.

Herectví všech zúčastněný­ch není formálně moc co vytknout. Trochu ale chybí schopnost dotknout se srdcí diváků, to se daří především staré gardě. Karel Mišu- rec jako mrzák Candy stojí v projevu nejblíž drsné ambivalent­nosti Steinbecko­va textu, který samozřejmě není žádným uplakaným morytátem, ale hořkým obrázkem vypovídají­cím o absenci lásky, něžnosti a jistot.

Představit­elé obou hlavní rolí Ondřej Studénka a Jakub Uličník zůstávají někde na půli cesty. Prvně jmenovaný je sice jako George demonstrov­aným správňákem, ale jako by se mu stále něčeho nedostával­o. Chybí třeba i nezbytné herecké jiskření s druhým protagonis­tou v roli prostého hromotluka Lennieho. Uličník sice obešel ve výbavě tohoto hrdiny zjednodušu­jící infantilno­st, ale tento chudý duchem má v textu větší velikost než na brněnském jevišti. Gazdíkova inscenace má šanci se ohrát, sestoupit k hlubším tónům Steinbecko­va příběhu. Zatím však tento autor zůstal v Brně silnější v textu než v inscenaci.

John Steinbeck: O myších a lidech

Autor je divadelní publicista

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia