Lidové noviny

Stát vybere za železnici méně peněz

- MICHAL PAVEC

Ročně vyberou správci české železnice okolo čtyř miliard korun od vlakových dopravců. Jde o peníze za použití tratí, které však nepokryjí ani náklady na údržbu či platy zaměstnanc­ů.

PRAHA Od příštího roku poplatky za železnici ještě klesnou kvůli podpoře nákladní dopravy. Stát kvůli tomu vybere o více než půl miliardy korun méně.

Pro lepší představu: nákladní vlak mezi Brnem a Děčínem přine- se do železniční „pokladničk­y“4199 korun. Od příštího roku zaplatí dopravce za tuto soupravu – vezoucí různé druhy zásilek – o 1511 korun méně. To aby měl motivaci tento nepopulárn­í druh nákladu, který zpravidla nezaplní celý vlak, vozit dál a zboží se ještě více nepřesouva­lo z kolejí na silnice.

Sazebníky pro nákladní a osobní dopravce se na základě vůle ministerst­va dopravy od roku 2018 sjednotí. Cenové kategorie se budou odvíjet mimo jiné od úrovně tratě či hmotnosti soupravy. Podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) ušetří nejen nákladní dopravci s těžkými vlaky, ale i firmy, které vozí cestující.

„Vzhledem k tomu, že naše jednotky jsou velmi lehké, kolem 150 tun bez lidí, dostáváme se tím pádem pod hranici 190 tun pro další pásmo, a budeme mít příští rok nepatrnou úsporu za dopravní cestu,“říká výkonný ředitel Leo Expressu Peter Köhler.

Ze změny není nadšený Regiojet, konkurent Leo Expressu z trasy Praha–Ostravsko, který jezdí s o něco delšími soupravami. „Je to nastaveno špatně. Chybí sankce za krátké vlaky, respektive motivace za dlouhé,“říká majitel žlutých vlaků Radim Jančura.

Obecně platí, že nový výpočet má pomoci především nákladní dopravě. Ze 600 milionů „úspor“ si právě firmy z tohoto segmentu ukrojí 85 procent. U nich totiž například chybí vůle vozit tzv. jednotlivé zásilky, což je dlouhodobě prodělečná aktivita. Naložit vlak různým druhem zboží je logisticky náročnější iméně rentabilní než napojit za lokomotivu jen tendry s uhlím. „Máme ambici podporovat přesun na železnici,“říká k nové slevě mluvčí ministerst­va dopravy Tomáš Neřold. Zmíněný výpadek ve výši zhruba 600 milionů korun bude správcům železnice kompenzova­t Státní fond dopravní infrastruk­tury (SFDI).

Ve srovnání s okolními zeměmi je Česko už dnes nejlevnějš­í. Loni vybrala SŽDC za jeden kilometr v průměru zhruba 430 tisíc korun. Slováci přitom inkasují bezmála dvojnásobe­k, Rakušané šestinásob­ek a německý správce dostane i osmkrát více.

Pravda je taková, že každá země je jiná, má jiné podmínky. Například velkou část české sítě tvoří regionální tratě, které jsou méně „výdělečné“než páteřní trasy v Německu. Tamní dopravci mají větší motivaci je využívat a vyplatí se jim připlatit si. Podobná situace je ovšem i v Rakousku, které je možné s Českem více srovnávat. Tam vyberou správci železnice ročně za jeden kilometr trati zhruba 2,8 milionu korun.

„Rozdílný výběr mezi námi a Rakouskem spočívá mimo jiné v základní ceně za užití dopravní cesty. Vyskytují se tam nákladově náročnější tratě, rakouská strana má také vyšší náklady na materiál nebo mzdy,“vysvětluje mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Zarážející je však rozdíl oproti Slovensku, jehož železniční síť je oproti Česku třetinová. Tamní správce kolejí ŽSR vybere ročně v průměru za kilometr kolem 760 tisíc korun. V přepočtu zhruba 2,8 miliardy korun.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia