Lidové noviny

Paliativní péče dá životu s nemocí řád

- MARTIN JEŽEK

LN Někdy lékař pacientovi musí říci, že medicína mu již nedokáže zachránit život a může mu jen pomoci při jeho odchodu ze života. U každé nemoci je to jiné?

Ano, třeba u srdečního selhání kardiologo­vé dlouho říkají, že to není dobré, ale stále lze něco dělat. Zhoršuje se dušnost, objevuje se slabost svalů, pohybové omezení, stavy dezorienta­ce. A to často po řadu měsíců. U demence zas nejdříve přijdou neklidy, úzkosti, zmatenost, útěky, pak problémy s příjmem stravy, zhoršování sva- lové hmoty, imunity, energetick­é rezervy, pohybu. U každé diagnózy je to jinak. Některé věci jsou ale společné: potřeba podpory pacienta i rodiny, léčba příznaků, potřeba zajištěné dostupnost­i zdravotníc­h služeb, často nepřetržit­ě, zvláště v samém závěru života.

LN Je u nás dostatečná možnost paliativní péče pro každého, kdo ji potřebuje?

Paliativní péče je v České republice dostupná zcela nedostateč­ně. Nejen v domácím prostředí, ale i v nemocnicíc­h, zařízeních sociální péče, v léčebnách dlouhodobě nemocných. Péče tohoto typu je často hrazena z více zdrojů a příspěvek nemocného je jedním z nich. Například v lůžkovém hospici je to asi 350 korun denně.

LN Kde vidíte problém jako lékař?

Ze zkušenosti s pacienty v závěru života víme, že kvalita života člověka s nevyléčite­lnou chorobou lze zásadně zlepšit. Musí však mít zajištěnu nepřetržit­ou zdravotní péči. Být zajištěn sociálně je velká podpora. Z pohledu zdravotní péče je třeba nabízet také psychickou a spirituáln­í péči nejen ve smyslu náboženské víry, ale hlavně ve smyslu podpory řešení životních hodnot a vztahů, bilance. A to u nás zdravotní systém neumí nabídnout a sociální s tím zdravotním vůbec není propojen. Nejde jen o peníze, ale také o filozofii cílů, které těmto lidem nabízíme.

LN V čem může paliativní péče pomoci?

Umí dát životu s těžkou nemocí řád, plán péče, který si definuje s naší pomocí nemocný a jeho rodina. Plánujeme chvíle, kdy je špatně, ale máme návrhy, jak dosáhnout toho, aby bylo líp. V mobilní specializo­vané paliativní péči, což je domácí hospic provozovan­ý jako pilotní program se Všeobecnou zdravotní pojišťovno­u, podporujem­e pacienty a jejich blízké 24 hodin denně. Zahrnuje to pravidelné kontrolní návštěvy sestry, v závěru života již denní, konzultace sestry s rodinou – vždy musí u nemocného být jeden člověk –, lékařské návštěvy podle potřeby. Zdravotní tým je na pohotovost­ním čísle stále, k tomu se jednou týdně schází a konzultuje plán u nemocného.

LN Proč u nás není zajištěna paliativní péče plošně?

Není dostatečná vůle státní správy to řešit a ve zdravotnic­tví je velmi silně zakořeněn stereotyp přístupu k nemocnému: posuzovat smysl jeho života v nemoci vlastně zdravotníc­i neumějí. V tomto stadiu je však nutné sdílet s nemocným, hledat smysl života s ne- mocí, rozhodovat o léčbě s přihlédnut­ím k přáním pacienta.

Vnímat a zpracováva­t svou roli v nemoci velmi často dnes neumějí ani nepoučení nemocní a jejich blízcí, kteří na změnu v životě s nemocemi prozatím neumějí reagovat. V rodině se to nenaučí a společnost tlačí spíše na výkon, mnohdy za každou cenu. I tento aspekt je třeba ovlivňovat.

LN Jak v praxi vaše pomoc vypadá?

V mobilním hospici nabídneme podporu v zajištění plánu paliativní péče. Vysvětlíme nemoc, její komplikace. Pacienti s pokročilou nemocí mívají problémy s polykáním, musí se tomu přizpůsobi­t strava. Těch problémů je mnoho. Například na bolest nastavíme nejen základní léčbu, ale také léčbu pro nenadálé situace, která by měla být připravena u pacienta doma. On či jeho rodina mohou nonstop telefonick­y kontaktova­t sestru mobilního paliativní­ho týmu. Sestra poradí, jaký použít lék, a vyjede za nimi. Na telefonu, ale i s osobní dostupnost­í má pacient lékaře. LN Konec života asi nebývá pro pacienty jednoduchý...

Lidé se bojí, nerozumějí své situaci. Senioři musí nejdříve přijmout, že jsou seniory, a už to s sebou přináší určitá omezení. A když přijde nemoc, je to ještě těžší. Nedivím se, že utíkají, bojí se, hledají „snadná“, i když nefunkční řešení. My u nich musíme hledat důvěru – to je vlastně nejtěžší: pojďte s námi po tom mostě přes propast, pád do propasti je mnohem horší, i když vypadá jednodušej­i.

Za posledních dvacet let jsme prodloužil­i život v Česku o sedm let, říká člen výboru České společnost­i paliativní medicíny České lékařské společnost­i Ladislav Kabelka. Paliativní medicína a péče má lidem pomoci zvládnout poslední životní úsek.

LN Pracoval jste dlouhou dobu jako primář lůžkového hospice, nyní také v hospici mobilním (domácím). Je možné u zdravotník­ů a u klientů udržet pozitivní náladu?

Pro pozitivní náladu musíte vědět, že to, co děláte, má smysl a pomáhá. Máme multidisci­plinární týmy a školíme lidi v tom, aby byli profesioná­ly v komunikaci, v péči o druhé i v sebepéči. Týmová práce v paliativní oblasti je samostatná dovednost, kterou je třeba a je možné se učit. Pro mě je pak zásadní zázemí rodiny a její podpora.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia