Lidové noviny

Kdo pomůže při péči o seniora?

- MARTIN JEŽEK

Když si starší člověk postěžuje na zdraví, přejdete to. Vždyť je starý, má na stížnosti právo. Když se pak vrátí domů z nemocnice s tím, že potřebuje denní péči, překvapení je na světě. Co budeme dělat? Zůstaneme doma a vzdáme se kariéry? Kdo nám pomůže?

Lékař, magistrát či obecní úřad

„Informace by zájemci mohli získat u praktickéh­o lékaře. Obrátila bych se ale spíš na sociální pra- covníky obecního úřadu či magistrátu. Mají v těchto situacích zkušenosti. Nejlepší je, když může senior zůstat co nejdéle v domácím prostředí,“říká brněnská socioložka Markéta Hálková.

Senior může využít pečovatels­kou službu. Zpravidla ji provozují úřady městských částí nebo obecní úřady. Zahrnuje běžné práce k udržování domácnosti, obstarání nákupů, provádění některých ošetřovate­lských úkonů, dovoz jídla. Platí se obvykle 130 korun za hodinu, celodenní strava, tedy nejméně tři jídla, přijde na 170 korun, samotný oběd stojí 75 Kč. Dají se ale objednat i další služby – například doprovod k lékaři, který přijde na 130 Kč za hodinu.

Podle stupně závislosti na okolí je možné pro seniora vyřídit na úřadu práce příspěvek na péči, z něhož lze poskytovan­é sociální služby hradit. Příspěvek na péči se vyplácí každý měsíc a částka je závislá od uznaného stupně závislosti na pomoci jiných. Senior může dostat 880 korun u lehké závislosti a až 13 200 korun při úplné závislosti.

„Vyřízení příspěvku trvá většinou několik měsíců, proto je lepší začít jej zařizovat, už když vidíme, že nemoc směřuje do stadia budoucí nemohoucno­sti člověka. Ale s takovými věcmi nikdo nepočítá,“říká Markéta Hálková. Smutně dodává, že občas se nemocný příspěvku ani nedožije.

Odlehčovac­í služby

Seniorům můžeme zajistit péči s pomocí státních, městských, neziskovýc­h nebo soukromých organizací nabízející­ch sociální služby či službu osobní asistence. Platí se za ně hodinové sazby, u osobní asistence to bývá 85 korun.

Pokud doma nemáte staršího člověka, který potřebuje pomoc okolí, nejspíš si nedokážete představit, nakolik je takové soužití psychicky náročné. Není divu, že lidé, kteří pečují o seniory, touží po trošce oddechu. „Řešením jsou pobytové odlehčovac­í služby, kde je možné seniora na přechodnou dobu až tří měsíců umístit.

Bližší informace se dovíte na obecních úřadech, odlehčovac­í služby bývají provozován­y obcemi nebo neziskovým­i společnost­mi. Hodinová sazba je 130 korun (například pomoc při jídle nebo osobní hygieně), za ubytování se platí 210 korun denně, celodenní stravování stojí 170 Kč.

Tato pracoviště ale například v Brně většinou nepřijímaj­í nepohybliv­é pacienty. Odlehčovac­í služby jsou i terénní; sociální pracovníci přicházejí do domácnosti seniora a starají se o něj po dobu, kdy si pečující potřebuje něco vyřídit nebo si chvíli odpočinout.

Nabízí se i pomoc charit. Složitější to je s léčebnami dlouhodobě nemocných, protože to jsou zdravotnic­ká zařízení a nemohou suplovat sociální službu.

Na místo se čeká

Pokud senior potřebuje celodenní pomoc, existují dvě možnosti. Nechat si jej doma nebo mu vyhledat zařízení, kde se o něj postarají.

Když zůstane doma, někdo z rodiny se obvykle musí vzdát zaměstnání. Nemocný si může požádat o příspěvek na péči a vyplácet z něj svého pečovatele. Když potřebuje větší péči, může si pečující započítat dobu péče do doby potřebné pro přiznání starobního důchodu; zdravotní a sociální dávky za něj hradí stát.

Situace se ale změní, pokud je nemocný déle než měsíc hospitaliz­ován. Pak mu příspěvek nenáleží a pečovatel si musí platit zálo- hu zdravotní pojišťovně nebo se přihlásit na úřad práce.

Pokud se rodina rozhodne pro ústavní péči, nabízí se v každém městě několik možností. Jsou to domovy pro seniory nebo domovy se zvláštním režimem pro klienty s některým typem demence.

„Domovy pro seniory jsou například v Brně většinou příspěvkov­é organizace města. Čekání na umístění může trvat měsíce i roky,“popisuje Markéta Hálková.

Provozují je i neziskové organizace, existují také soukromá zařízení, musí mít ovšem službu zaregistro­vanou podle zákona o sociálních službách. V některých soukromých domovech pro seniory může být vyšší cena za pobyt a nadstandar­dní péči.

„Ceny se tedy pohybují od deseti do dvaceti tisíc korun za měsíc,“doplňuje doktorka Hálková.

Starost o starší rodinné příslušník­y často necháváme až na chvíli, kdy nás začne bezprostře­dně pálit.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia