Lidové noviny

Kurz koruny bude při platbě v cizině nejistý

- VOJTĚCH WOLF

PRAHA Kdokoli se nyní vydá na do některé ze zemí eurozóny, musí se připravit na možný konec devizových intervencí České národní banky. Jistota současného kurzu kolem 27 korun za euro pomine a suma placená či vybraná v zahraničí se může od té vyúčtované lišit. Například při platbě na benzince v Rakousku bude možné nejen ušetřit, ale kvůli případné „kurzové přirážce“i mírně prodělat.

„Transakce, kterou lidé udělají debetní kartou v pondělí dopoledne, se jim následujíc­í den zaúčtuje s kurzem, který je platný v daný den. V praxi to může znamenat, že na tom mohou jak vydělat, tak případně prodělat, a to v závislosti na volatilitě eurové měny,“vysvětluje Jan Lachman, manažer platebních karet UniCredit Bank.

Pokud se ale vyplní očekávání analytiků a kurz posílí, pak klienti na výběrech v eurech vydělají.

Pozor na bankomaty

Nejistota ohledně zaúčtované­ho kurzu platí i pro výběr z bankomatu. I kdyby klient věděl, že koruna je v danou chvíli silnější, například kurz by činil 26,50 koruny za euro, a udělal by výběr s tím, že skutečně vybírá za tuto částku, může být nakonec nemile překvapen. Jeho domovská banka totiž nemá šanci ovlivnit, kdy finanční dům, který daný bankomat vlastní, zašle transakci k zaúčtování.

„Pokud se bavíme výhradně o bankomatec­h (ATM), pak s ohledem na víkendy můžeme říct, že standardně jsou ATM výběry zaúčtovány do dne plus dvou od data transakce. Pro zaúčtování se používá kurz platný v okamžiku účtování. Může se tedy lišit od kurzu v době transakce,“uvedla Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.

Stejné riziko hrozí i lidem, kteří rádi nakupují po Evropě na internetu. I tam se kurz bude lišit. Obecně přitom platí, že u obchodníků bývá doba mezi transakcí a zaúčtování­m delší než u bankomatů. U těch však mohou klienti využít takzvané služby DCC (Dynamic Currency Conversion). V takovou chvíli se na displeji zobrazuje vybíraná částka v českých korunách. Bankomat sice při využití DCC garantuje cenu, ale k tomu je nutno připočíst i poplatek, který si cizí banka za tuto službu připočítá. Využití služby DCC tak má svá úskalí.

„Mimo dopadu intervencí se již delší dobu snažíme naše klienty upozorňova­t na možná rizika při jejich volbě DCC, kdy obchodník či bankomat může nabídnout transakci v klientově měně – klient tedy hned uvidí, jaká částka mu bude stržena z účtu. Za tuto službu si obchodník či cizí banka může účtovat poplatek, který bývá často vysoký, a tím pro klienta nevýhodný,“říká Hávová.

Kurzovým rizikům při platbě či výběrech hotovosti v cizině se ale dá vyhnout i jinak. „Některé banky umožňují propojit stávající kartu například k eurovému účtu, pokud ho klient má,“říká Miroslav Lukeš, regionální šéf karetní společnost­i MasterCard.

Změna i několikrát za den

Klienti se rovněž budou muset připravit na to, že kurzovní lístky se budou měnit i několikrát za den. „Aktualizac­e bude probíhat častěji, a to na základě pohybů na trhu. Nejspíš několikrát denně,“uvedl Radim Synek, člen představen­stva Banky Creditas a ředitel úseku finančních trhů a retailu.

Právo v případě zvýšené rozkolísan­osti kurzu změnit během dne kurzovní lístek klidně i několikrát si přitom vyhrazují skoro všechny banky. „V minulosti tomu tak bylo přibližně třikrát v průběhu dne, kdy například byla silná volatilita švýcarskéh­o franku,“potvrzuje Petr Plocek, mluvčí UniCredit bank.

Počet změn kurzovního lístku bude závislý na velikosti a četnosti výkyvů kurzu. „Obecně se dá říci, že při pohybu vyšším než jedno procento v průběhu jednoho dne budeme připraveni kurzovní lístek aktualizov­at,“uvádí Markéta Dvořáčková z Equa bank.

Například Raiffeisen­bank před zafixování­m, tedy tím, že se kurzovní lístek banky „propíše“bankovními systémy a je zveřejněn, dokonce klienty upozorňuje, že v takovou chvíli mohou být dočasně pozastaven­y směnárensk­é operace na jejích pobočkách. Banka rovněž upozorňuje, že například kurzovní lístek v mobilním bankovnict­ví bude ve chvíli po ukončení závazku ČNB jen orientační a platit bude ten, který je na jejích webových stránkách.

Po očekávaném ukončení intervencí ČNB by si lidé měli dát pozor na výběr peněz a platby v zahraničí. „Pro zaúčtování se používá kurz platný v okamžiku účtování. Může se tedy lišit od kurzu v době transakce.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia