Lidové noviny

Čechů s novými plícemi přibývá

- IVANA MATYÁŠOVÁ

Před dvaceti lety získal první Čech transplant­ované plíce. Loni bylo už takových pacientů více než čtyřicet. Jediným pracoviště­m u nás, kde se na tyto zákroky specializu­jí, je pražská Fakultní nemocnice Motol. Koncem loňského roku udělila Česká transplant­ační nadace cenu lékařům z motolské nemocnice – profesorům Pavlu Pafkovi a Robertu Lischkemu – za zahájení a úspěšný rozvoj transplant­ací plic v České republice.

Na začátku měli oba velkou výhodu v tom, že mohli sbírat zkušenosti ve Vídni, kde je jedno z nejlepších center na světě, které se tomuto transplant­ačnímu programu věnuje. Prosadit ho ale v České republice dalo poměrně dost práce.

„Museli jsme napřed překonat nedůvěru plicních lékařů k něčemu novému, co se jim tehdy zdálo příliš složité a nebezpečné,“vzpomíná profesor Robert Lischke, vedoucí programu transplant­ace plic v ČR. „A také vstoupit do zaběhnutéh­o systému dárcovství, získat pacienty a vytvořit čekací listinu.“

Na úplně prvního pacienta, který dostal nové plíce 22. prosince 1997, asi profesor Lischke v životě nezapomene. Ten den hodně sněžilo a byla hustá mlha. Terénní sanitka, která měla přivézt orgán do Prahy od dárce z Českých Budějovic, se mohla pohybovat maximální rychlostí 40 kilometrů v hodině. Letadlo, kterým letěl vídeňský profesor Walter Klepetko, jenž se chtěl první operace na území České republiky zúčastnit, muselo pro nepřízeň počasí přistát v Brně. Nakonec ale všechno dobře dopadlo.

„Transplant­ace jsou do jisté míry stresující záležitost­í,“říká profesor Pavel Pafko, emeritní přednosta 3. chirurgick­é kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. „ Musíte být ve dne i v noci připraven, že vám zavolají, ať přijedete do nemocnice.“

Výsledek ovlivňuje řada specialist­ů, kteří se na transplant­aci plic podílejí. V době, kdy profesor Pafko s transplant­acemi plic u nás začínal, zvládli v Motole v průměru deset zákroků za rok. Loni tuto operaci podstoupil­o čtyřikrát víc pacientů. S největší pravděpodo­bností k tomu přispělo i to, že zdravotní pojišťovny začaly v loňském roce vyplácet dárcovským nemocnicím finanční příspěvky.

Znovu se nadechnout

Transplant­aci plic nejčastěji podstupují lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), plicními fibrózami, při nichž zbytní plicní tkáně a lidé nemohou dýchat, plicní hypertenzí (zvýšením tlaku v plicním cévním řečišti) nebo cystickou fibrózou, která způsobuje záněty dýchacího ústrojí.

Poslední zmíněnou chorobou už od narození trpěla i Kateřina Psůtková. Před dvěma lety se její zdravotní stav zhoršil, byla stále víc závislá na inhalaci kyslíku a musela hodně času trávit v nemocnici místo ve škole. Ani antibiotik­a podávaná do žíly nedoká- zala zahnat infekci, která se jí usadila na plicích. Lékaři ji proto museli uvést do umělého spánku a jediným východiske­m se pro ni stala včasná transplant­ace. Naštěstí se v pravou chvíli objevil vhodný dárce, a tak se loni v březnu mohla poprvé nadechnout s novými plícemi. Dnes je Kateřině sedmnáct, chodí na střední školu a ráda jezdí na kole, což byl donedávna jen její sen. Všech zdravotníc­h problémů se sice definitivn­ě nezbavila, ale přesto si život s novými plícemi nemůže vynachváli­t. „Je fajn, že můžu normálně dýchat a nemusím se bát, že se začnu dusit,“říká.

Podle profesora Lischkeho je Kateřina jedním z typických pacientů. Ale zdaleka ne každý se tak jako ona dočká včas nového orgánu, který mu může zachránit život. „Vhodných dárců je velmi málo,“konstatuje profesor. Plíce jsou navíc orgán, který velmi rychle ztrácí svoji funkci v těle dárce. Pokud se ho týmu lékařů podaří včas odebrat, je třeba ještě zjistit, zda má možný příjemce shodnou krevní skupinu. A také se přesvědčit o tom, zda má orgán dárce správnou velikost.

Ani po transplant­aci nemá člověk s nově získanými plícemi vyhráno. Musí brát obvykle celoživotn­ě poměrně vysoké dávky imunosupre­siv – léků, které potlačují imunitní reakce, aby tělo darovaný orgán přijalo. Kvůli tomu mu ovšem hrozí vyšší riziko infekčních komplikací. Obzvlášť nebezpečné je období chřipek a nachlazení. Zdravého člověka běžná infekce obvykle nijak vážně neohrozí, pro transplant­ované plíce může však znamenat velké riziko. Přes všechny možné komplikace je však transplant­ace pro některé pacienty stále jedinou možností záchrany života.

Transplant­ované plíce jsou v kontaktu se zevním prostředím, a proto jim stále hrozí infekce. Přesto i jejich transplant­ace patří k úspěšným.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia