Sorosova univerzita do Česka? Nejspíš fikce

Lidove noviny - - Domov - MARTIN RYCHLÍK

PRAHA Středoevropská univerzita (CEU) sídlící v Budapešti má problém. Maďarský parlament schválil novelu, která má omezit působení zahraničních vysokých škol v zemi. Nastavuje totiž přísnější pravidla pro zakládání jejich poboček nebo i působení cizích profesorů. Škol, jichž se to týká, je necelá třicítka, ovšem bouře vyvolává hlavně CEU, již založil miliardář George Soros. Ten je kritikem a oponentem premiéra Viktora Orbána, jenž školu viní z podvádění.

„Jedna z nejlepších škol v Evropě bude asi muset skončit. Neměli bychom jim pomoct a mít je v Praze? Rád o tom budu jednat,“tweetoval v úterý vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Na dotaz serveru Aktuálně.cz dodal, že by CEU mohla třeba využít areál pražské Invalidovny. „Oni by si ji opravili a mohli by tam sídlit,“uvažuje Babiš. Prý by nebyli proti ani někteří zástupci sociální demokracie, například Jan Hamáček.

Pro přesun Drahoš i Horáček

Prostřednictvím svého oficiálního Twitteru poslal pozvánku také čerstvý kandidát na prezidenta. „Navrhuji, aby se Středoevropská univerzita přestěhovala do Prahy. Našla by zde důstojné podmínky, včetně zájmu Akademie věd o spolupráci,“uvedl profesor Jiří Drahoš.

A včera se přidal další výrazný zájemce o Hrad. „Kvalitní vzdělávání je jedním z klíčových bodů mého programu. Už dávno mě mrzelo, když ČR nepřijala velkorysou nabídku, aby tato univerzita sídlila v Praze. (...) Teď máme příležitost to napravit a nabídnout této znamenité instituci zázemí v Praze, Brně či v jiném českém městě,“sdělil LN Michal Horáček, jenž je hrdý na své antropologické vzdělání. CEU je právě školou, jež pěstuje společenské vědy – v politologii obsadila 42. příčku na světě v žebříčku QS.

„Boj o Budapešť ještě není prohraný, je stále šance, že tam zůsta- ne. Pokud by se ale musela z Maďarska vystěhovat, nabídli jsme jí spolu s emeritním rektorem Josefem Jařabem ke zvážení možnosti v Olomouci,“uvedl též Jaroslav Miller, rektor Univerzity Palackého. Další nabídky dostala CEU z litevského Vilniusu, rakouské Vídně i dalších měst v regionu.

Pozor na paragraf 93a

Přání, aby se škola přesunula do Česka, kde už působila mezi roky 1991 a 1996, je spíše jen zbožné.

Jak LN upozornily, máme tu již podobný paragraf jako ten, který Sorosovu univerzitu vyhání z Uher. Nedávno přijatá novela vysokoškolského zákona v paragrafu 93a v případě působení zahraničních vysokých škol na území ČR vyžaduje, aby taková instituce byla „součástí vysokoškolského vzdělávacího systému domovského státu... a která v domovském státě poskytuje vzdělávání“. Což CEU v „domovské“Americe neplní; Maďaři po takovýchto školách budou nově vyžadovat přímo i existenci reálného kampusu.

Mohla by škola v Česku dostat výjimku? Jak tento paragraf vyložit? Přesným výkladem si nejspíše není zatím jisté ani české ministerstvo školství. Na dotazy LN, co by musela CEU splnit, aby naplnila uvedené podmínky, přišla tato odpověď: „Situací se zabýváme. I náš aktuální vysokoškolský zákon stanoví pro zahraniční vysoké školy podmínky. Nicméně o tom ještě budeme jednat se zástupci České konference rektorů a Radou vysokých škol,“odvětila mluvčí Jarmila Balážová.

Mezitím se v ulicích Budapešti demonstruje na podporu školy, této líhně občansky aktivních intelektuálů. Vede se i mediální válka. Západní liberálové hovoří o zneužití zákona, politickém vandalismu i ohrožení demokracie a akademických svobod. A německá kancléřka Angela Merkelová včera varovalaMaďary před takovýmito kontroverzními kroky. Komentáře na stranách 10 a 11

Vyšli do ulic Budapešti na protest proti zákonu, který by mohl donutit školu financovanou Georgem Sorosem k odchodu ze země FOTO REUTERS

Převážně mladí lidé

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.