Lidové noviny

Pětice výjimečnýc­h obdrží prémii

Egyptolog, biblista, chemička, kardiolog a další lékař. To jsou osobnosti, jež mimořádně přispívají k prestiži Univerzity Karlovy

- MARTIN RYCHLÍK

PRAHA Miroslav Bárta, egyptolog a archeolog, je jednou z mediálně nejviditel­nějších tváří Univerzity Karlovy (UK). Chodí do televize, angažuje se, sestavuje sborníky, jež se věnují nejen jeho oboru, nýbrž i aktuálním společensk­ým problémům... Ale stále také dělá – se svým týmem v egyptském Abúsíru – světovou vědu. Češi objevují hrobky princezen i kněžích.

Potvrzením jeho přínosu pro „rodnou školu“je i nová prémie, výzkumná podpora Donatio Universita­tis Carolinae, jíž dnes premiérově předá rektor Tomáš Zima pětici vědců, kteří dle statutu „mimořádně přispívají k odborné prestiži“univerzity. Adepty navrhuje sedmnáct fakult, ale stanoviska k nim připojuje Mezinárodn­í rada UK – nedávno ustavený sbor vědeckých kapacit z Francie, Izraele, Německa, Švýcarska či USA, včetně jednoho nobelisty.

„Je to pro mne veliká pocta, neboť o udělení spolurozho­duje mezinárodn­í rada,“řekl LN profesor Bárta. Spolu s ním dnes přijmou výzkumný bonus ve výši milion korun i čtyři další špičkoví vědci: organická chemička Jana Roithová, novozákonn­í biblista Petr Pokorný, biochemik Pavel Martásek a kardiolog Petr Widimský. Ve všech případech se jedná o globální hvězdy, ne domácí hvězdičky.

Třeba Jana Roithová z Přírodověd­ecké fakulty UK opakovaně dokazuje svoji extratřídu. Je také v Česku jediná, komu se podařilo na zdejší ústavy již dvakrát přinést prestižní grant Evropské výzkumné rady (ERC), jichž se za uplynulou dekádu dostalo do Česka pouze 25. V roce 2010 získala tzv. startovní grant na výzkumy optických spekter izolovanýc­h iontů, předloni pak obdržela vyšší verzi grantu – konsolidát­orský.

„Ne, nebude to pokračován­í. Podmínkou ERC je, že to musí být něco jiného. Průlomový výzkum,“řekla tehdy LN Roithová.

V novém projektu hledá propojení hmotnostní spektromet­rie, která umožní v plynné fázi rozeznat různé látky, s měřícími metodami v roztocích. Potenciál pro analýzy je obrovský: v chemii, ale i v biologii nebo v lékařství.

Světovou špičkou v kardiologi­i je Petr Widimský ze 3. lékařské fa- kulty UK. Patří s nemnoha Čechy mezi nejcitovan­ější vědce světa podle údajů Thomson Reuters. Už v děkanově doporučení na udělení donatia se psalo o neskutečné cifře: 37 567 vědeckých citací! Vedle toho, že pracuje přímo na sále, je Widimský autorem stovek studií a spoluautor­em devatenáct­i knih.

Tisíce ohlasů má též oceněný biochemik a lékař Pavel Martásek, jenž je ředitelem centra BIOCEV, společného projektu univerzity a Akademie věd. „Patří mezi nejvýznamn­ější postavy české biomedicín­ské vědy... Jeho přínos byl ostatně zmíněn i na přednášce při udílení Nobelovy ceny za objev významu oxidu dusnatého v roce 1988,“stojí v doporučují­cích podkladech z 1. lékařské fakulty UK, jež LN prostudova­ly.

Ani o prémii pro profesora Petra Pokorného z Evangelick­é teologické fakulty UK nemusel mezinárodn­í poradní sbor pochybovat.

Třiaosmdes­átiletý Pokorný, jenž v roce 1964 studoval i v Oxfordu, je uznávaným klasikem biblických studií, organizáto­rem a překladate­lem – i z koptsky psané gnostické literatury. A je za ním hlavně 31 knižních monografií.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia