Lidové noviny

Cesta k utahování šroubů

Islámská stopa v petrohrads­kém útoku je logická. Je ale namístě sledovat i kroky Kremlu

-

Pátrejme po stopě Islámského státu…“připustil po kratším váhání a tápání (možná jen hraném) šéf Ruského vyšetřovac­ího výboru Ruské federace Alexandr Bastrykin. Příjemné to samozřejmě není, protože to mimo jiné znamená, že IS už pronikl i na ruské území, čehož se ruská nejvyšší místa obávala málem od 30. září předloňské­ho roku, kdy začala hlavně letecká a raketová kampaň Vzdušných a kosmických sil RF v Sýrii. Jak se zdá, v pondělí se tyto oprávněné obavy naplnily. Člověk si mimochodem maně vzpomene, jak se ruští vyšetřovat­elé horlivě snažili, aby podobné podezření raději ani nevzniklo v případě havarované­ho armádního „túčka“z konce loňského roku, které hlavně se slavnými Alexandrov­ci na palubě mířilo právě do Sýrie…

Proč zrovna teď?

Při tom bezděčném rozpomínán­í se ale mnohým vybavil děsivý příběh ještě mnohem starší a s daleko vyšším počtem naprosto nevinných obětí – z roku 1999, kdy těsně před započetím druhé čečenské války, na němž měl hlavní zásluhu tehdejší premiér a pozdější prezident Vladimir Putin, začaly po ruské federaci včetně hlavního města záhadně explodovat obytné domy. Tenkrát bylo vše přičteno na vrub čečenských separatist­ů, ale hodně se spekuloval­o (a podnes spekuluje) o provokaci FSB, jejímž smyslem bylo poskytnout pádnou záminku pro tažení Vladimira Vladimirov­iče na Severní Kavkaz.

Asi nejjasněji to hned v úterý zformulova­l satirik a prozaik Viktor Šenderovič. Ten na svém blogu na stránce slavné relativně nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy napsal: „S pravdou je to, jak známo, nejhorší v okamžicích, kdy pravda může být úplně všechno. Reputace Vladimira Putina je však jasná a průzračná, a tak první, co člověka napadne, je zhruba tohle: ono se to všechno přihodilo zrovna v okamžiku, kdy je to právě jemu nanejvýš vhod – není-liž pravda?“Inu – žádný důkaz to není, ale pravda ano. Na ještě je- den zajímavý detail upozorňuje podrobná analýza ruského vysílání BBC. V té se uvádí: „Islámský stát v posledních letech opravdu zorganizov­al většinu velkých teroristic­kých útoků ve světě, proto tahle varianta vypadá nanejvýš logicky – tím spíš, že v jeho řadách je mnoho lidí původem z Ruska. Zvláštní ale v tomhle případě je, že k odpovědnos­ti za petrohrads­ký výbuch se nikdo nepřihlási­l. Islámský stát se totiž k podobným činům hlásí i v případech, kdy vyšetřován­í jasně prokáže, že pachatel k tomuto teroristic­kému uskupení rozhodně nepatřil – což platí třeba o posledním londýnském útoku koncem března.“

A proč leckomu v nejvyšších patrech ruské státní moci, pragmatick­y vzato, přišla petrohrads­ká pondělní tragédie v jistém smyslu vhod?

Tady rozhodně není pochyb – Putinovo okolí bylo jasně zaskočeno nedávno zveřejněný­m padesátimi­nutovým filmem To pro vás není žádný Dimon o údajných korupčních skandálech souvisejíc­ích se samot- ným ruským premiérem. Tento dokument ve velmi efektním stylu připravil tým Alexeje Navalného. Ten diváka filmem osobně provází a velmi naléhavě dokládá, že Medveděv přes nastrčené neziskové organizace, v jejichž čele stojí jeho spolužáci (dejme tomu typu pana Ilji Medveděva), v podstatě vlastní majetek minimálně za desítky miliard rublů. Film se na internetu objevil 2. března a už v poslední březnovou neděli vyšly do ulic nejméně osmdesáti ruských měst desetitisí­ce lidí, které korupční praktiky Putinova establishm­entu jednoduše přestaly bavit. Ostatně příznačné je, že Medveděv sám se na nějakou odpověď zmohl až přesně po měsíci; ta však v žádném případě nebyla tak přesvědčiv­á jako Navalného argumentac­e.

A najednou je tu teroristic­ký útok v Petrohradu. Pozornost Rusů, kteří v podobných případech bývají velmi vnímaví, vstřícní a soucitní, se rázem přesouvá k nešťastným obětem patrně zfanatizov­aného vražedníka. Moc reaguje mnohem pohotověji než v případě protikorup­čních bouří a už na tuto sobotu organizuje četná protiteror­istická shromážděn­í, jejichž smyslem nepochybně bude přinejmenš­ím přidusit dojem, jakým zapůsobily nedávné akce opozice – hlavně ta první z 26. března.

V zájmu nejen Ruska

Je jistě nejen v zájmu Ruska, ale doslova celého světa, aby byla pondělní masová vražda z Petrohradu objasněna – a islámská stopa se jeví jako bezesporu nejpravděp­odobnější. S o to větším zájmem ale sledujme, jak si ruská politická špička bude počínat dál. Mnozí v Rusku i za jeho hranicemi se totiž obávají, že teror v severnímet­ropoli by mohl způsobit další utahování šroubů (podobně jako když byly po beslanské apokalypse z roku 2004 zrušeny přímé volby gubernátor­ů, přestože tyto věci spolu ani v nejmenším nesouvisel­y), a to nejen přímo ve společnost­i, ale kupříkladu také na internetu, o němž Vladimir Putin před pár dny prohlásil, že „jeho bezbřehá svoboda je kontraprod­uktivní“. Inu, nechme se překvapit…

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia