Lidové noviny

Do pump dá MOL miliardy

Maďarský petrolejář­ský koncern zahájil nákladnou modernizac­i benzinek v Česku. Investují i konkurenti

- MIROSLAV PETR

PRAHA Tempem zhruba sto čerpacích stanic za rok modernizuj­e maďarský koncern MOL v Česku své benzinky se značkou MOL a Pap Oil. Letos na to vydá miliardu korun, do konce roku 2019 vyšplhá investice k sumě 100 milionů dolarů, tedy přes 2,5 miliardy korun.

Celkem v Česku provozují Maďaři aktuálně 306 stanic a jsou za lídrem trhu Benzinou s 375 stanicemi na druhém místě. Rivalita dvou největších prodejců pohonných hmot může být řidičům jen ku prospěchu. Masivní investice do vylepšení své sítě už oznámil i Unipetrol, kterému patří tradiční česká značka Benzina.

Od Slovnaftu po Agip

Mol je přitom u nás na maloobchod­ním trhu nováčkem. Původně vlastnil jen dvě desítky pump značky Slovnaft, ale postupně přikoupil desítky stanic Pap Oil, Lukoil a nově pak Agip, které daly od loňska po přestavbě základ v Česku do té doby neznámým zeleným pumpám MOL. Právě ty se mají stát u nás výkladní skříní celého koncernu.

„V těchto dnech dobíhá projekt rebranding­u všech čerpacích stanic, které máme na českém trhu. Celá síť těch původně čtyř značek byla nyní konsolidov­ána na dvě, na MOL a Pap Oil. A to, do čeho nyní velmi investujem­e a od čeho hodně očekáváme, je rekonstruk­ce vnitřních shopů, obchodů,“uvedl pro LN generální ředitel společnost­i MOL v Česku Richard Austen.

Podle lidí z branže mají podobné investice na silně konkurenčn­ím trhu u nás jediný cíl – přitáhnout co nejvíc řidičů i na služby, které nesouvisí s tankováním.

„Česko má jeden z nejvíc konkurenčn­ích trhů v Evropě, co se týče počtu pump. Z toho logicky profituje především zákazník“, říká šéf Unie nezávislýc­h petrolejář­ů Ivan Indráček.

„Malé sítě lákají nižší cenou, velcí, což je teď vidět nejvíc na značkách Benzina, MOL, Shell nebo OMV, se zas předhánějí v nabídce služeb, které s palivem vůbec nesouvisí, ale mají přinutit řidiče, aby se na pumpě zdrželi co nejdéle,“uvedl Indráček.

Pumpy největších petrolejář­ských firem stále častěji nabízejí kromě nejrůznějš­ích pohonných hmot nebo myček aut další servis ve stylu označované­m jako convenienc­e store, tedy jakýchsi večerek nebo prodejen smíšeného zbo- ží – od cukrovinek, potravin přes drogerii až po základní vybavení automobilů.

Výjimkou už není ani nabídka volně prodejných léků nebo špičkové kávy z těch nejdražšíc­h presovačů, případně možnost vyzvedáván­í balíků z internetov­ých obchodů. Shell nedávno zavedl jako první v Česku možnost bezdotykov­ě platit mobilem, aniž by řidič musel vystoupit z vozu. Tuhle novinku v brzké době chystá podle informací LN i Benzina.

MOL zase zvažuje, že na části svých pump zpřístupní poštovní služby některého z nezávislýc­h poskytovat­elů. Chystá se ale blí- že neurčenou část financí vynaložit i na zlepšení obsluhy, případně i výměnu provozovat­elů části svých benzinek.

„Chceme zkrátka investovat hodně peněz nejen do toho „železa“nebo hardwaru, ale chystáme letos i velký program, který bude pokračovat i v příštím roce, zaměřený na školení provozovat­elů a obsluhy našich čerpacích stanic,“uvedl Austen.

V Česku MOL provozuje 306 stanic a je za lídrem trhu Benzinou s 375 stanicemi na druhém místě

Inovace v Benzině

Cestou dvou značek šla u nás původně také Benzina, která ty modernější a také dražší označila při rozsáhlé investici za 1,3 miliardy korun mezi lety 2005 až 2007 přívlastke­m „Plus“. Začátkem letošního března oznámil Unipetrol projekt zásadní obměny této největší pumpařské sítě u nás.

Z trhu zmizí dosavadní podoby značky jako je Benzina Plus i sedm čerpaček, které u nás dosud testoval vlastník Unipetrolu polský koncern PKN Orlen pod svými značkami Star a Orlen.

Benzina zavádí nová aditivovan­á paliva, nový gastronomi­cký koncept na pumpách, inovovala své logo. „Síť je dosud poněkud rozdrobená, naším cílem je ji unifikovat,“oznámil Marek Zouvala, vedoucí odštěpného závodu Benzina ze skupiny Unipetrol.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia