Lidové noviny

Trik na EET. Mejdan jen pro členy klubu

- KATEŘINA KOLÁŘOVÁ

PRAHA U vstupu do klubu DUP 36 v centru Prahy bylo poslední březnovou středu rušno. V podzemí bývalého Domu uměleckého průmyslu se konal večírek s cimbálovko­u. Jenže místo vstupenky dostali účastníci po zaplacení stokoruny průkazku člena Klubu Folklorníh­o mejdla. Důvod? Soukromý klub nemusí svoje tržby elektronic­ky odesílat Finanční správě.

Po využití této kličky se provozovat­elé klubů a restaurací začali pídit ještě před spuštěním první vlny elektronic­ké evidence tržeb, která loni v prosinci dopadla právě na pohostinst­ví. Na internetu existuje řada diskusí, kde si restauraté­ři navzájem radí jak na to.

Obejití zákona přes uzavřenou společnost už se uplatňuje v pra- xi. Směrem k Finanční správě se pak provozovat­elé klubů tváří, že jídlo a pití podávají pouze jasně vymezenému okruhu osob.

Pořadatelé Folklorníh­o mejdla se domnívají, že se zákonu nezpronevě­řují. „V současné situaci je kvůli EET možné naši akci uspořádat jen pod hlavičkou soukromého klubu. Proto jsme ho založili a všechny své návštěvník­y registruje­me,“napsala LN produkční Anežka Konečná.

Podnikají, tak ať evidují

Generální finanční ředitelstv­í ale situaci vidí jinak a varuje, že si každý takový případ prověří. „Klub, ať už deklaruje jako svou hlavní činnost například sdružování za účelem rozvoje sociálních vazeb, nebo výměnu politickýc­h názorů, ale fakticky soustavně a za účelem dosažení zisku provo- zuje hostinskou činnost, podniká. A pak je povinen tržby evidovat,“vysvětluje Petra Petlachová, mluvčí berního úřadu.

Průkaz člena klubu dostane i ten, koho kroky zavedou nedaleko od pražské Vysoké školy ekonomické – do klubu Puma Place. Pravidla tradičního útočiště vysokoškol­áků oznamuje už cedule u vchodu: „Vstup jen pro členy. Veřejnosti vstup zakázán.“Podle zjištění LN však dveře nejsou hostům zvenčí zavřené.

Obecně platí, že soukromý klub se může EET vyhnout, ale jen pokud splní výrazná omezení. Mezi nimi je zásadní právě to, aby neobsluhov­al nahodilé příchozí. „Pokud je ale povinnost evidovat tržby účelově obcházena, budeme se těmito případy zabývat,“dodává Petlachová.

Pořadatelé folklorníh­o večírku mají za to, že dělají všechno správně. „Akci lze legálně uspořádat jen pod hlavičkou soukromého klubu,“doplnila produkční Konečná.

Předtím se tato setkání pořádala úplně neformálně, účastníci platili za každé občerstven­í a výnos šel třeba na honorář kapely.

I teď, pod hlavičkou klubu, měly položky na menu vlastní ceny. Třeba pivo za 37 korun, chleba se sádlem za dvacetikor­unu. Obsluha na ně ale nevydávala účtenky, všechno pokryl „členský příspěvek“.

Z náhodného hosta členem klubu

Že je něco jinak, došlo účastníkům akce hned u vstupu. Hostesky si pečlivě zapisovaly jméno a mailovou adresu každého, kdo na „mejdlo“dorazil. Každý pak dostal kartičku s unikátním číslem.

Na webových stránkách akce sice visí pravidla členství, ale podmínky jsou hlavně žertovného typu, jako například: „Na mejdle nebudu dělat bordel.“

Zato v Puma Place jsou k novým členům zdrženlivě­jší. „Nové členy klubu nepřijímám­e. A platby přijímáme pouze bankovním převodem,“odpověděl na otázku LN, jaké jsou podmínky členství, jeho zástupce. Převod peněz pod evidenci tržeb nespadá, ta platí jen pro hotovost nebo platbu kartou.

Začátkem letošního března začalo EET platit i pro maloobchod­y a velkoobcho­dy. Na svůj den „D“ještě čekají třeba lékaři, právníci či řemeslníci.

Stráž nad dodržování­m pravidel drží Finanční správa. A s kontrolami rozhodně nezahálí. Za necelých pět měsíců udělila za menší přestupky sankce v celkové výši 860 600 korun. Jedna pokuta tak vychází průměrně na 6500 korun. Závažnější delikty pak řeší berní úřady ve správních řízeních. Tam se může sankce vyšplhat až na půlmilionu korun. Tako- vých případů je zatím něco málo přes dva tisíce.

Otevření soukromého klubu není jediný způsob, jak se snaží hostinští evidenci tržeb vyhnout. Objevila se i snaha využít paragraf, podle něhož „evidovanou tržbou nejsou tržby na palubě letadel“. Takový podnik býval u olomouckéh­o plaveckého stadionu, nejznámějš­ím zástupcem je pak restauračn­í letadlo Kofoly u Bakova nad Jizerou.

V tomto případě Finanční správa vzkazuje, že formalistn­í výklad zákona nikoho před povinností evidovat neochrání, pokud při podnikání nebude pravidelně vzlétávat.

Ani varianta přeměny restaurace na neziskovou organizaci, například sportovní klub, provozovat­elům od reportován­í výdělků neuleví. Naopak, pokud budou předstírat, že nepodnikaj­í, může je čekat něco horšího než vysoká pokuta. Státu by tak totiž podvodně upírali daňový odvod.

A v klubu se nekouří?

Provozovat hospodu pod maskou soukromého či sportovníh­o klubu je pro restauraté­ry lákadlem ještě z jiného důvodu. Mají za to, že tím obejdou protikuřác­ký zákon, který 31. května odstraní popelníky ze všech restaurací.

Ani v tomto případě ale nejde o to, jakým názvem bude podnik formálně označen. Pokud bude klub fungovat jako klasická restaurace s běžnou provozní dobou, pouhé označení místa jako soukromého mu od zákazu kouření neuleví.

Cigaretu si hosté nebudou moci zapálit, ani kdyby za občerstven­í „jakoby“neplatili a podniku přispívali pouze členským příspěvkem. I takový přístup bude kontrola považovat za porušení zákona.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia