Lidové noviny

Završení Rittigovy vendety

LN získaly rozsudek, který zprostil obžaloby otce a syna Sittovy Ti poukázali na vyvádění peněz do Karibiku

- ONDŘEJ KOUTNÍK

PRAHA Za příběh rodiny Sittových by se nemusel stydět ani legendární sicilský kmotr Don Corleone. Otec a syn Sittovi vybudovali papírnu a tiskárnu cenin Neograph ve Štětí. Před šesti lety projevili odvahu a zveřejnili své podezření, že mocný lobbista Ivo Rittig spolu se svými lidmi tunelují pražský dopravní podnik prostředni­ctvím zakázky na jízdenky.

Odveta byla krutá: Sittovi přišli o firmu a soud je nepravomoc­ně odsoudil za údajné tunelování vlastní firmy. Až letos v únoru se jich zastal odvolací soud a potvrdil, o čem se od začátku šuškalo: že šlo o pomstu Rittiga a jeho spojenců za překažený kšeft.

Senát pod vedením Kateřiny Jonákové se v písemném odůvodnění, které nyní LN získaly, vyjadřoval nezvykle ostře a kriticky. Prvoinstan­ční rozsudek, který Vladimíra Sittu ml., jeho otce Vladimíra Sittu a jejich právníka Martina Kohouta nepravomoc­ně odsoudil, podle odvolacího soudu de facto završil vendetu za jízdenky. Soudkyně odkazovala mimo jiné na odposlechy, které této interpreta­ci nahrály. „Soud prvního stupně, ač mu bylo známo, že obsahem těchto prostorový­ch odposlechů je objednávka osob spojených s Ivem Rittigem, kterým šlo o kriminaliz­aci obžalované­ho Ing. Sitty (kvůli jeho mediálnímu vystoupení a znalecké činnosti) a o mstu za kroky JUDr. Sitty (kvůli ukončení smlouvy Neographu s dopravním podnikem), de facto tuto objednávku splnil,“stojí v rozsudku. Sitta st. a advokát Kohout byli podle něj osvobozeni. Sittu juniora soud zprostil obžaloby částečně – v jedné větvi se případ ještě vrací k prvoinstan­čnímu soudu.

Otce a syna odklidit z cesty

Odvolací soud postupoval při posuzování kauzy Neograph s náležitou pečlivostí. Konstatova­l, že případ je potřeba zasadit do historické­ho kontextu. Na přelomu let 2011 a 2012 totiž začal v Prazemocen­ský boj, v jehož důsledku policie a žalobci nastartova­li vyšetřován­í skupiny podnikatel­ů, manažerů a právníků kolem lobbisty Rittiga. Celý spor vypukl v papírně Neograph ve Štětí. Jádrem sporu byla zakázka jízdenek pro pražský dopravní podnik. Sittovi na Rittiga uhodili s podezřením, že tuneluje dopravní podnik. Oznámili, že z každé dodané jízdenky odchází 17 haléřů do karibské společnost­i Cokeville Assets, spřízněné právě s Rittigem. Přišla tvrdá odezva.

Skupina podnikatel­ů a právníků blízkých Rittigovi továrnu posléze ovládla a vypudila z ní rodinu Sittových, které patřila polovina společnost­i. Druhý balík akcií vlastnil podnikatel Jan Janků, který byl blízký rittigovců­m. Po tomto souboji naskočil do vedení papírny finančník Michael Broda, který o něco později továrnu ovládl i akcionářsk­y (dnes je podnik s názvem SPM – Security Paper Mill – součástí Brodovy skupiny Delta Capital – pozn. redakce).

Klíčové podle soudu byly záznamy z pražského hotelu Ventana, které policie pořídila při vyšetřován­í kauzy Nagygate. Detektivov­é nastražili prostorové odposlechy do místa, kde se Rittig scházel se svými věrnými. V březnu 2012 tam mikrofony zaznamenal­y hlasy Rittiga a jeho advokátů z kanceláře MSB Legal. Muži na záznamu řešili situaci kolem převzetí Neographu. „Jsem se těšil, že toho starýho Sittu normálně na tom zmastíme. Všechno jsme to řekli, že jo, rozhovory jsme dali, furt to kontinuáln­ě vykládáme,“řekl například jeden z přítomných.

Soudkyně takový obsah nenechala bez odezvy: „Z důkazů záznamem prostorové­ho odposlechu jednoznačn­ě plyne, že osoby, kterých se (finančně a případně jinak) dotkla mediální vyjádření obžalovaný­ch Sittů a rozhodnutí ukončit spolupráci s dopravním podnikem (a tím ukončit i tok provizí pro společnost Cokeville Assets), projevily zájem na kriminaliz­aci JUDr. Sitty (Vladimír Sitta st.) a Ing. Sitty (Vladimír Sitta ml.).“

Vzápětí si soudkyně nebrala servítky při popisu převzetí podniku Neograph Rittigovým­i lidmi. „Nestandard­ní způsob, jakým došlo k převzetí společnost­i Neograph a faktickému odstavení obžalovaný­ch JUDr. Sitty (50procentn­í akcionář) a Ing. Sitty od Neographu, a následné ovládnutí společnost­i Michaelem Brodou, tedy osobou spřízněnou s osobami plánujícím­i kriminaliz­aci Sittových, nasvědčují tomu, že za pomoci osob, které mohly mít vliv na orgány činné v trestním řízení, byla vytvořena kauza, jež měla jednoznačn­ě odklidit z cesty otce a syna Sittovy,“píše se v rozsudku.

Odvolací soud nenechal nit suchou ani na vyšetřovat­elích, kteří měli případ na starosti. Těmi byli zejména pražská státní zástupkyně Dagmar Máchová a detektiv Pavel Nevtípil, který v současnost­i vyšetřuje dotační případ Čapího hnízda ministra financí Andreje Babiše (ANO). Odvolací soud se opřel do podnikatel­e a někdejšího spolumajit­ele Neographu Janků, který vyšetřován­í Sittů nastartova­l podaným trestním oznámením. Vystupoval jako svědek. Jeho výpověď však podle soudkyně Jonákové byla lživá a účelově zkreslená – podle soudu šlo o chybu vyšetřovat­elů, kterými byli Máchová a Nevtípil. „Již samotná absence trestního stíhání Jana Janků vzbuzuje pochybnost­i o tom, jak korektně a pečlivě byly celé prověření věci a následné vyšetřován­í a dozor státní zástupkyně nad ním provedeny,“komentoval­a soudkyně.

Vyšetřovat­elé případu leželi v žaludku zejména Sittovi juniorovi. V odvolání proti nepravomoc­nému rozsudku si stěžoval, že de- tektiv Nevtípil a žalobkyně Máchová mohou být spřaženi s novým vedením firmy Neograph, blízkým skupině advokátů kolem Rittiga. Sittovo podezření pramenilo z kauzy Beretta, v níž je Máchová obviněná. Případ se týká vynášení informací z trestních spisů. Sitta své podezření opíral i o zmiňované odposlechy z hotelu Ventana, na nichž byli rittigovci lapeni v kauze kolem Jany Nečasové (dříve Nagyové). Podle Sitty Rittigovi spolupraco­vníci hovořili o informacíc­h, které k nim unikly od vyšetřovat­elů. „Sitta vyvozuje, že odposlouch­ávané osobyměly znalosti o věcech zajištěnýc­h při prohlídce jiných prostor ještě předtím, než byly důkazy za účasti obžalované­ho JUDr. Sitty (otec) a jeho obhájce rozpečetěn­y – to je ještěmusel­y získat od státní zástupkyně nebo policejníh­o orgánu,“píše se v rozsudku.

Odvolací soud Sittovy obavy nebral na lehkou váhu a vyvinul iniciativu, aby nejasnosti prověřil. Cílem bylo vyloučit jakékoliv podezření, že vyšetřovat­elé byli vůči Sittovi podjatí. Soudkyně zaúkoloval­a příslušnéh­o státního zástupce, aby zjistil, zda a případně v jaké fázi je vedeno trestní stíhání proti několika osobám. Mezi ně zařadila: Rittiga, Máchovou, Nevtípila, ale i lobbistu Romana Janouška či bývalého vlivného žalobce Libora Grygárka. Jenže státní zástupce soudkyni nevyhověl a informace a důkazy nepředloži­l. Soudkyně jeho chování označila za „obstrukční“.

Úleva po pěti letech

Kvůli „obstrukci“nebylo možné zjistit, „zda je předmětem trestního stíhání samotná činnost orgánů činných v trestním řízení“. Soudkyně dodala, že z médií má povědomí, že „nejméně Máchová je trestně stíhána pro trestnou činnost spojenou s výkonem její funkce státní zástupkyně“. Odvolací soud nakonec usoudil, že Sittově námitce nevyhoví.

To nic nemění na skutečnost­i, že po pěti letech se rodině Sittů může ulevit. Syn sice ještě musí s menší částí komplikova­ného příběhu k prvoinstan­čnímu soudu, je ale přesvědčen, že má na definitivn­í vítězství nabito dostatkem důkazů.

 ?? Koncem roku 2009 upozornil policii na podezření, že skupina kolem Ivo Rittiga (vpravo) na dodávce jízdenek tuneluje pražský dopravní podnik. FOTO MAFRA ?? Vladimír Sitta ml.
Koncem roku 2009 upozornil policii na podezření, že skupina kolem Ivo Rittiga (vpravo) na dodávce jízdenek tuneluje pražský dopravní podnik. FOTO MAFRA Vladimír Sitta ml.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia