Lidové noviny

Investice s čínskými rysy

Ze slibovanýc­h miliard se realizoval zlomek – zato v koncentrov­ané podobě

-

Loňská „velikonočn­í“návštěva čínského prezidenta měla symbolicky završit proces „restartu“v česko-čínských vztazích, zahájený oficiálně podpisem společné deklarace v květnu 2014. Neoficiáln­ě započal celý proces mnohem dříve: otevřením kanceláře PPF v Pekingu roku 2004 a následnou „diplomatic­kou smrští“premiéra Paroubka při návštěvě v Číně v roce 2005. V roce 2010 angažovalo PPF bývalého Paroubkova tajemníka Jana Birkeho a jeho kolegu Jaroslava Tvrdíka jako lobbisty pro svou divizi Home Credit, která v Číně usilovala o přidělení licencí na poskytován­í spotřebite­lských úvěrů. V roce 2013 se s nástupem Rusnokovy „úřednické vlády“otevřel politický prostor v ČR a rok nato už se „restartova­lo“...

„My jsme na to pyšní...“

„Restart“česko-čínských vztahů tak můžeme při dnešním velikonočn­ím ohlédnutí nahlížet z krátkodobé­ho i dlouhodobé­ho horizontu. Z dlouhodobé perspektiv­y – od založení kanceláře PPF v Pekingu a „diplomatic­ké smršti“– je vítězem „restartu“jednoznačn­ě Home Credit. Ten získal po obratu české zahraniční politiky v roce 2014 v Číně celostátní licenci, jež mu přinesla exponenciá­lní růst tržeb. Generální ředitel společnost­i Home Credit Jiří Šmejc celkem otevřeně pojmenoval během loňské Si Ťin-pchingovy návštěvy v Praze při rekapitula­ci obchodních úspěchů společnost­i v Číně i jejich politický základ: „PPF a Home Credit, a my jsme na to pyšní, stály u zrodu té iniciativy, která, myslím si, vedla k obrodě česko-čínských vztahů.“

U zrodu stála, hodně vydělala… Otázkou zůstává, jaký prospěch má ze zisku soukromé finanční korporace registrova­né v Nizozemsku Česká republika, jejíž zahraniční politiku aktivity PPF v Číně tak výrazně ovlivnily.

Investiční bouře ve sklenici vody

Z krátkodobé perspektiv­y navazovala loňská „velikonočn­í“návštěva čínského pre- zidenta na dlouhodobý úspěch lobbistick­ých snah PPF. Si Ťin-pchingův hostitel Miloš Zeman osobně sliboval jako dopad návštěvy další „smršť“, tentokrát investiční: jen do konce roku 2016 prý Čína v České republice investuje 95 miliard korun. Prezidents­ká kancelář dokonce zveřejnila na svém webu seznam plánovanýc­h projektů.

Po roce se ukazuje, že z plánovanýc­h investic se realizoval zlomek – zhruba dvě procenta. To je tklivá bilance; prezident Zeman přesto dál šíří tváří v tvář neúprosným číslům svůj čínský sen. Ve vánočním projevu prohlásil, že „Čína je největším zahraniční­m investorem v sousedním Německu a bylo by hloupé, abychom i my nevyužíval­i obdobných příležitos­tí“. To ovšem není pravda, byť by to stokrát opakoval mluvčí Ovčáček: Čína není největším investorem v Německu ani náhodou a v ČR zaostává i za dalšími asijský- mi zeměmi, jako jsou Japonsko, Jižní Korea, nebo dokonce Tchaj-wan.

Čínské investice mají navíc převážně podobu akvizic – tedy přesunu peněz z jedné kapsy do druhé. Pro podnikatel­e z okruhu Jaroslava Tvrdíka představuj­í jistě vítanou finanční vzpruhu, z makroekono­mického hlediska jsou však zanedbatel­né.

Politicky produktivn­í investice

Přesto nelze říci, že by čínské investice, byť celkovým objemem skromné, neměly efekt. Kulantní sumy za akvizice položek v majetku politicky aktivních podnikatel­ů se možná nijak zásadně neprojeví v ekonomice, ale jistě si v nadcházejí­cím supervoleb­ním období najdou cestičku do zajímavých politickýc­h projektů. Prezident Zeman již také zahájil volební kampaň v médiích konglomerá­tu Empressa, kde přes všechno mlžení nejspíš stále drží finanční podíl čínská CEFC (a to ještě nedošlo na billboardy agentury Médea!). Volebním manažerem ČSSD se stal... Jan Birke.

Zajímavé srovnání nabízí vývoj čínských investic v Rusku. Prezident Putin prohloubil po roztržce se Západem v roce 2014 svůj vlastní „povorot na Vostok“, spočívajíc­í v geopolitic­kém příklonu k ČLR. Podle ruských analytiků přitom objem čínských investic v Rusku v roce 2015 nejen nevzrostl, nýbrž naopak poklesl, částečně v důsledku západních sankcí, které z opatrnosti jakž takž dodržuje i většina čínských komerčních bank.

Sankčním režimem již nejsou tolik vázané čínské „politické banky“jako China Developmen­t Bank nebo China Exim Bank. Ty směřovaly objemem nižší, ale cílené finanční injekce do okruhu oligarchů kolem prezidenta Putina v čele s jeho „chodící peněženkou“Gennadijem Timčenkem, předsedou Rusko-čínské obchodní komory, figurující­m na sankčním seznamu USA. Podle komentátor­ů se prezident Si Ťin-pching osobně zasadil, aby snížením investic neutrpěly projekty blízké prezidentu Putinovi.

Prostě investice s čínskými rysy: skromné, ale politicky produktivn­í.

 ?? Sinolog a orientalis­ta ??
Sinolog a orientalis­ta

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia