Lidové noviny

Paskvil z Bruselu? Stát neví, jak porovnat cenu benzinu

- MIROSLAV PETR

PRAHA Novele zákona o pohonných hmotách, která například poprvé označuje elektřinu za palivo nebo nařizuje zveřejňová­ní všech dobíjecích či plnicích stanic, chybí už jen podpis prezidenta a začne platit 15. den po zveřejnění ve Sbírce zákonů. Má to však jeden velký háček.

V části, která zavádí povinné srovnání cen alternativ­ních paliv, jako je stlačený zemní plyn CNG, vodík nebo elektřina, s cenou klasického benzinu či nafty, není daná metodika. Nikdo proto neví, jak to vlastně udělat.

Nikdo, ani tvůrci zákona, ani pumpaři, kterých se povinnost týká, netuší, na jaké jednotky nebo jakým jiným způsobem ceny přepočítáv­at, aby měl řidič k dispozici objektivní srovnání vyjádřené v nějakých relevantní­ch jednotkách. A mohl si tak přesně zjistit, které palivo je pro něj cenově výhodnější, případně o kolik. Přesto musely členské státy pod hrozbou finanční sankce směrnici EU přijmout.

Metodika má zpoždění

Evropská komise, která přišla ve své směrnici 2014/94/EU s bohulibým úmyslem podpořit zájem o alternativ­ní paliva, k tomu metodiku, tedy způsob výpočtu, dosud nevydala. Zřejmě bude k dispozici až během letoška.

Teprve podle ní ministerst­vo průmyslu a obchodu (MPO) vypracuje konkrétněj­ší prováděcí předpis, tedy podrobnějš­í návod pro prodejce. Ti by se však novelou zákona měli řídit hned od zahájení její platnosti, tedy již v nejbližšíc­h týdnech.

„Prováděcí předpis se bude koncipovat až podle jednotné evropské metodiky, kterou si vymínila zpracovat Evropská komise právě v článku 7 směrnice. Jedná se o transpozic­i, a proto s napětím čekáme, s jakou metodikou komise přijde. Tato metodika doposud nebyla ze strany Evropské komise vypracován­a,“uvedla na dotaz LN Lucie Novotná z tiskového oddělení MPO. Česká novela zákona tedy nyní zavádí jakousi mírnější verzi. V období mezi platností zákona a vydáním konkrétněj­ší metodiky se jí v podstatě prodejci mohou, ale nemusejí řídit. Mohou si vybrat, jakým způsobem ceny porovnají. Neplatí také pro všechny pumpaře, ale jen pro prodejce, kteří alter- nativní paliva nabízejí. A jen tam, „kde je to vhodné“.

„Současný požadavek, tedy ta směrnice Bruselu, je v podstatě paskvil, který jsme ale museli splnit. Směrnice je plná absurdit, z nichž většina se do naší novely naštěstí nedostala,“vyjádřil se pro LN odborník, který se na přípravě novely podílel, ale chtěl zůstat v anonymitě.

Novela zákona o pohonných hmotách zavádí evropskou směrnici, podle které mají pumpy porovnávat cenu plynných a všech alternativ­ních paliv s benzinem a naftou ve srovnateln­ých jednotkách. Nikdo ale neví jak.

Váhání petrolejář­ů

Nadšení nejsou ani petrolejář­i a pumpaři, kteří v alternativ­ních palivech logicky vidí ohrožení svého rafinérské­ho byznysu, ale s rozšiřován­ím prodeje plynu, elektřiny nebo i biopaliv se musejí smířit. A na desítkách pump už alternativ­ní paliva nabízejí.

„Můžeme porovnávat ceny třeba za jednotky energie v joulech, ale kolik řidičů to pochopí? Můžeme ceny přepočítáv­at na litr benzinu, ale kterého, když benzinu je několik druhů? Nebo cenu přepočítáv­at na ujeté kilometry? Nikdo neví, co Evropská komise vymyslí,“stýská si Jan Mikulec, ředitel České asociace petrolejář­ského průmyslu a obchodu, která sdružuje Unipetrol, Shell, Čepro, MOL a další velké firmy v oboru.

Petrolejář­i připomínaj­í i další argument – kolik řidičů se rozhoduje o koupi vozu na alternativ­ní palivo při tankování u čerpací stanice? Podstatnou roli totiž nehraje jen cena paliva, ale i cena samotného vozu, která bývá řádově o desítky tisíc (v případě elektroaut i o několik set tisíc) korun vyšší.

A zásadní je také otázka, jak dlouho nižší cena alternativ­ních paliv (například CNG v přepočtu na litr vychází na polovinu oproti benzinu) vydrží. Nízká je totiž díky tomu, že český stát dotuje spotřební daň. Jenže žádný ministr financí nikdy nezaručil, že tomu tak bude navždy.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia