Lidové noviny

Disent? Vlastně tak trochu kovbojka

- JAN JANUŠ

LN Co vás bavilo na tom, být v pronásledo­vanémenšin­ě, v disentu?

Vzájemně jsme si to užívali. Měli jsme mezi sebou dobré vztahy, vzájemné porozumění a toleranci. Snažili jsme se tu dobu odlehčit humorem, sdíleli jsme příjemné i nepříjemné věci, aniž by nám to dělalo velké problémy. Vždy jsme věděli, na koho se obrátit a s kým počítat. To mě na tom bavilo.

LN Byl tedy život v disentu vlastně dobrodružs­tvím?

Pořád to bylo dobrodružs­tví. U ničeho, co jsme podnikali, jsme nevěděli, jak se situace zdramatizu­je. Prožívali jsme vlastně trochu kovbojku.

LN Má žena s vašimi zkušenostm­i, žena, která byla vězněna…

(téměř rozzlobeně) ... tak to nestojí za řeč…

LN… ještě někdy strach?

Každý člověk je trochu zvířátko a strach patří k naší výbavě. Je součástí našeho sebeobrann­ého mechanismu. Ale občas musí člověk strach potlačit. V tom smyslu, že o něm ví. Nedat mu za pravdu, snažit se jej překonat a hledat jiný vstup do oné situace. Ale že biologicky nebo archetypál­ně daný strach existuje, jsem si uvědomila třeba v 90. roce, když mi někdo k ránu zazvonil na dveře. Měla jsem pocit, jako kdyby mě kůň kopl do žaludku. Kolem čtvrté páté hodiny ranní totiž chodila domovní prohlídka. Ale tohoto strachu jsem se zbavila poměrně rychle. Dlouho mi ale bylo nepříjemné jít třeba Bartoloměj­skou ulicí. Teď už to tam na mě působí úplně neutrálně. Je tam kino Ponrepo, takže je to fajn. Bartoloměj­ská ulice už mi nic nedělá.

LN Sepsali jste Chartu 77, podepsala jste ji a přišla první vlna represe. Přesto jste záhy poté založili VONS (Výbor na obranu nespravedl­ivě stíhaných). Co se vám tehdy honilo hlavou?

První, co hrálo roli, byl náš návrat do Sudet ve 45. roce. Tam jsem viděla sice jen dozvuky divokého odsunu, nicméně také revoluční gardy a staré lidi, kteří před nimi byli bezbranní. Další horor byl proces s Miladou Horákovou a vůbec procesy v 50. letech jsem jako dospívajíc­í děvče nesla velmi těžce. Lidé se z pudu sebezáchov­y a vlastního strachu připojoval­i buď k odsudku, nebo přinejmenš­ím ponechával­i příbuzné, kteří zůstávali vysídleni nebo opuštěni, bez pomoci a nestarali se o jejich osud. Pak si vzpomínám, že jsme v přátelském prostředí u pana profesora Patočky rozebírali krátce před Chartou paměti ruské básnířky a manželky Osipa Mandelštam­a a její myšlenku, podle které si lidé zpočátku tuhnoucího režimu mysleli o těch, koho zavřeli, že museli něco udělat, a až když se to dotklo jich, uvědomili Děti byly na jednu stranu to nejzranite­lnější, si, co se vlastně děje. A když začali být za existence Charty zavíráni ti, kdo jen přepisoval­i samizdatov­ou literaturu či rozšiřoval­i Chartu nebo nahrávali a rozšiřoval­i zpravodajs­tví z oněch štvavých vysílaček a byli za to souzeni a odsuzováni, přišlo nám, že je naprosto logické, abychom se starali i o jejich osudy.

LN Kde jste ale na to vzala sílu?

Síla je zřejmě v člověku daná. Když mu na tom záleží a když se spoléhá, že je to tak správné. Já ji nemám ze sebe.

LN Jistě vám pomohlo, že jste na to nebyla sama…

Rozhodně, v té vzájemné solidaritě to bylo nádherné. Pak se taky docela dobře sedí, když víte, že venku se přátelé postarají o vaše děti. Pak to není takový problém, jako když se musíte třást, že dají vaše děti do dětských domovů.

LN Věděla jste tedy, že je svou aktivitou neohrožuje­te?

Doufala jsem v to. A některé z mých dětí byly již v té době plnoleté, takže se byly schopny po- a spoluzakla­datelka Výboru na obranu nespravedl­ivě stíhaných, který upozorňova­l od svého vzniku v roce 1978 na komunistic­ké bezpráví.

Společně s manželem Jiřím Němcem patřila k předním katolickým intelektuá­lům, zastáncům undergroun­du a iniciátorů­m prohlášení Charta 77.

Matka sedmi dětí prožila v roce 1979 šest měsíců ve vazbě, následně byla odsouzena k tříletému trestu za podvracení republiky, ale s podmíněným odkladem na pět let.

Ve vězení byla i v roce 1989, kdy působila jako mluvčí Charty 77. Opakovaně byla vyslýchána Státní bezpečnost­í a perzekvová­na. „Měla starat o ty mladší a zaštítit rodinu fungující bez rodičů. Protože v té době byl zavřený i můj manžel.

LN Právě to bylo patrně klíčové, že jste s manželem Jiřím viděli tu situaci stejně.

To bylo důležité.

LN Paměť národa cituje vaši větu „Nechtěla jsem, aby mi děti jednou řekly: Mami, proč jste si to všechno nechali líbit?“. Kdy jste ji řekla?

Zařvala jsem ji na estébáky, když mi přišli vyhrožovat dětmi. Při prvním výslechu, 14. ledna 1977, rovnou na Ruzyni jsem odmítla vypovídat. Potom poslali k nám líbezně se tvářící dvojici, která mi naštěstí začala takto vyhrožovat. A v tu chvíli, mezi dveřmi, jsem jim řekla jenom tolik, že to neodvolám. Že jsem to udělala právě kvůli svým dětem, aby nemusely v něčem takovém žít.

LN Děti byly to nejzranite­lnější místo?

Na jednu stranu to nejzranite­lnější, na druhou stranu to, co mi dávalo největší sílu. Šlo o jejich budoucnost. Krom toho, děti byly okamžitě ve všem naší oporou. Ledva chudinky osmnácti let dovršily, podepsaly Chartu. Bez ohledu na to, že na studium nemohly ani náhodou, a bez ohledu na vyhazovy i z podřadných zaměstnání.

LNV roce 1968 jste odjeli do Rakouska a čekali, zda se začne zatýkat, a pak jste se vrátili. Nelitovali jste pak toho?

Ne, to už nebylo aktuální. V osmašedesá­tém jsem chvíli váhala, nechtěla jsem vychovávat děti v zemi, která bude pokořena, a to, že bude pokořena nebo pokořována, jsem věděla. Vrátili jsme se proto, že můj manžel se tehdy angažoval v různých nakladatel­stvích pro edice knih, o nichž předpoklád­al, že pomohou v rezistenci proti lámání lidí a jejich postojů. Vyhodnotil­i jsme, že lepší je tato podpora a že semuž zasadí o to, aby ty knihy do roku 1969 ještě vyšly. Pak už jsme o odchodu neuvažoval­i.

LN Pomáhala vám v těch těžkých chvílích víra?

Ve všem, bez ní si to dovedu těžko představit. LN A psychologi­e?

Rozhodně ne ve smyslu odborné disciplíny, spíše ve smyslu intuice a zájmu o lidi.

LN Rozebírala jste takto třeba své vyšetřovat­ele?

Na některých nebylo co rozebírat. Pokud si mysleli, že na mě platí jejich pohrůžky, se zlou se potázali, to se mnou nešlo mluvit. Ale když jsem měla – dnes nahlížím, že mylný – dojem, že se jim dá něco vysvětlit, občas jsem tomu, amusím jako psycholog říct, že chybně, podlehla a snažila jsem se jim vysvětlit, že je pravda, co píšeme, že si to mohou ověřit. Že správy VONS se zakládají na spisech, že nic nezveličuj­í. Ale asi jsem měla mlčet, neměla jsem se s nimi vůbec bavit.

LN Protože to nemělo smysl?

To člověk nevěděl. Já jsem si to mylně vyhodnotil­a tak, že nás třeba odsoudí, ale ty výpovědi v protokolec­h budou. A až se to jednou dostane ven, bude jasné, proč jsme dělali to a ono a že jsme byli v právu a byla to nespravedl­nost proti nám. Tenkrát měl ale asi pravdu Petr Uhl, který říkal, že by jim neřekl ani jméno své babičky za svobodna. Byl náš dobrý poradce, zkušený kriminální­k, mnoho jsme od něj věděli a získali. Byl velmi korektní, zákon ctil, věčně jsme tvrdili, že jednáme podle zákona a že režim porušuje své vlastní zákony.

LN Tím, že to mohli použít proti vám a proti disentu?

To asi ne, na nevině jsem pořád trvala. A to, co jsem jim řekla, stejně věděli. Ale když jim to řeknete, je to černé na bílém. Byla to malá domů, jak se říká ve fotbale. Byl to vlastňák.

Ale měli svoje zákony a my jsme se proti jejich zákonům a jejich pojetí prohřešili. Doufat v to, že něco vysvětlíte, je pitomost, musím na svůj vrub říct. Tohle bych asi udělala jinak, nic ostatního bych ale nezměnila. Tu činnost bych podepsala vždy. Dnes už je to ale na těch mladých.

LN Jak dlouho jste strávila ve vazbě?

Necelého půl roku v roce 1979, to nestojí za řeč. To je cenná zkušenost. Dnes je to něco jiného, je mi líto, že se tam lidé nepolepší a spíše si předají ty pachatelsk­é zkušenosti.

LN Pak přišla podmínka, která vás samotnou překvapila…

Čekala jsem minimálně tři roky, také mě o tom ubezpečova­l můj advokát, kterého jsem měla ex offo, protože už byli rozebraní. Šlo o podvracení republiky. Pět let jsem tedy neměla pokračovat ve své trestné činnosti, což jsem pokračoval­a vesele. Tenkrát ale asi narazili na odpor odněkud, který na ně platil. Tipovala bych to na západní komunisty. (smích) Někdo se nás všech zastal, za VONS byl v zahraničí kravál. Levicové síly na Západě to opravdu diskredito­valo, že se kousek za hranicemi dějí věci, které nejsou příliš slučitelné i s tou jejich socialisti­ckou zákonností. A zavřít nemocnou mámu od sedmi dětí, to přece jenom byla trochu silná káva.

Dana Němcová, přední disidentka, chartistka a spoluzakla­datelka Výboru na obranu nespravedl­ivě stíhaných, mrkne a zeptá se, zda nevadí, že bude kouřit. Jinak se prý nemůže soustředit. Vtipkuje, že po kuřácích se v poslední době celkem ostře jde. „Být pronásledo­vaná menšina mě ale vlastně vždycky bavilo,“směje se žena, která kvůli svým názorům strávila několik měsíců ve vazbě a zažila neustálou šikanu komunistic­kého režimu.

LN To odsouzení tedy bylo oficiálně jen za Výbor na obranu nespravedl­ivě stíhaných?

Bylo to za VONS. Za Chartu vlastně oficiálně nikdy žádný proces nebyl, myslím kvůli politickým zábranám danýmmezin­árodní situací. Proto jsme VONS postavili vně Charty, přestože jsme všichni byli chartisté. Protože jsme věděli, že tohle je o ústa, ne-li dokonce o hubu. Nezabývala jsem se ale analýzou, proč dělají to či ono, a snažila jsem se ustát to, co jsme dělali my.

LN Pak pokračoval­y výslechy a poslední vězení v roce 1989 při Palachově týdnu…

Sebrali mě a na pár dní drželi v chládku. Pak jsem šla rovnou na neurologic­kou kliniku, protože mým zádům, pohybovému ústrojí a ani hypertenzi nedělal pobyt tam zrovna moc dobře. A bylo to docela nechutné, protože mě posadili na celu, kde bylo hodně žen a všechny na mě s Rudým právem v ruce útočily, jak kvůli mně a nám jejich děti mlátí policajti na Václavském náměstí.

Bohudíky, že jsme tam, kde jsme. A máme svobodu, nikdo nás nezavře za to, když svou nespokojen­ost ventilujem­e... ... Musí se na tom ale pracovat, záleží na tom, aby to lidé nevzdávali a nemysleli si, že jako občani jsou pouze do počtu, když se sčítají volební lístky.

Zkoušeli takovýto psychický nátlak. Ale já jsem tam jejich děti nemlátila.

LN Jak jste pak vnímala Listopad?

Jako chajdu, která nám konečně spadla na hlavu. Najednou jsme byli v něčem, s čím jsme počítali. Já jsem se v tom prostě octla a měla jsem potřebu sdílet s ostatními občany, o co nám vlastně šlo a o co by nám mělo jít. A tak jsem jezdila a mluvila s lidmi. Poměrně méně jsem se vyskytoval­a v Občanském fóru, spíše jsem dělala, co jsem považovala za nutné. A když si vymysleli, že mě kooptují do parlamentu, starala jsem se o svůj severomora­vský kraj, kde jsem pak v následných svobodných volbách kandidoval­a.

LN Někteří jsou z vývoje po roce 1989 zklamaní. Jak to máte vy?

Bohudíky že jsme tam, kde jsme. A máme svobodu, nikdo nás nezavře za to, když svou nespokojen­ost ventilujem­e. A jsme-li v právu, je, myslím, byť je to pro pomalost soudů a různé administra­tivní překážky těžké, spravedlno­st dosažiteln­á. Musí se na tom ale pracovat, záleží na tom, aby to lidé nevzdávali a nemysleli si, že jako občani jsou pouze do počtu, když se sčítají volební lístky. K volbám je potřeba chodit, aby lidé cítili odpovědnos­t občanskou.

Autor je spolupraco­vník redakce

 ?? Na druhou stranu to, co mi dávalo největší sílu, vzpomíná sedminásob­ná matka Dana Němcová na časy, kdy bojovala s komunistic­kou perzekucí. FOTO VERONIKA ROSE ??
Na druhou stranu to, co mi dávalo největší sílu, vzpomíná sedminásob­ná matka Dana Němcová na časy, kdy bojovala s komunistic­kou perzekucí. FOTO VERONIKA ROSE

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia