Lidové noviny

Při nehodě pomůže záznam kamery

- JAN MATURA

Různé autodoplňk­y jsou dnes levné, snadno dostupné a v mnoha případech velmi praktické. Auto i sebe od případných škod ochráníte při parkování pomocí parkovacíc­h senzorů. Ty mají moderní vozy už často z výroby, není to drahé příslušens­tví.

Pokud ale nejsou součástí výbavy, není problém si je nechat nainstalov­at. Je to ale typ příslušens­tví, které si bude doma montovat málokdo, je lepší obrátit se na servis.

Než se do servisu na montáž vydáte, zvažte tento systém vylepšit o parkovací kameru. Jen pro zají- mavost, v USA je to povinný prvek výbavy. V Evropě tomu tak není a v rámci výbavy nových aut stále není kamera úplně samozřejmo­u položkou, především pak u levnějších modelů většiny automobile­k.

Modely za pár korun i za tisíce

Jako příslušens­tví jsou kamery docela levné. Asijské firmy chrlí stovky modelů. Kamera se montuje buď do nárazníků, nebo do výřezu pro značku a některé lze i doma přilepit na zadní sklo. Což ale logicky nefunguje u automobilů s karosérií sedan a podobných typů.

Některé modely přenášejí obraz bezdrátově, většinou je ale nutná odborná montáž. Obraz se pak přenáší na displej, který se instaluje na palubní desku. Existují ale i displeje v přídavných zpětných zrcátkách, některé sofistikov­anější systémy pak lze připojit k palubnímu počítači.

Při výběru parkovací kamery si nechte ukázat, v jakém rozlišení přístroj natáčí, a to především v noci. Nezbytnost­í je infračerve­né přisvícení, bez něho toho moc neuvidíte.

Kamery v autě ale neslouží jenom k parkování. Už jste asi viděli na internetu záznamy z palubních kamer, které slouží jako takzvaná černá skříňka. Obvykle se s nimi setkáme na sociálních sítích jako s kompilacem­i dramatický­ch událostí, které se staly na silnicích po celém světě.

Palubní kamera ale primárně neslouží k tomu, abyste nahrávali pikantnost­i ze silnic. Je to především ochrana řidiče v případě, že se cokoliv stane. Kamerový záznam řidiči pomůže u dopravní nehody nebo v případě ohrožení pirátem silnic.

Výběr je obrovský, palubních kamer jsou na trhu stovky modelů. Od levných za několik stokorun až po sofistikov­ané modely, které vyjdou na tisíce. Existují i komplety dvou kamer, jedna sleduje provoz před vámi, druhá je namířená dozadu.

Obvykle se kamera montuje přísavkou na přední sklo, ideálně za zrcátko, aby nepřekážel­a ve výhledu. Přístroj potřebuje napájení, je proto dobré přívodní kabel do palubní zdířky vést okolo skla.

Základní modely jen nahrávají obraz, do kterého přidávají čas a datum. Lépe vybavené modely mají vestavěný GPS modul, takže zobrazují i polohu a také rychlost. V principu nahrávají všechny kamery do smyčky a záznam ukládají do vlastní paměti, častěji pak na paměťovou kartu. Součástí přístroje bývá i displej, ale pro použití záznamu je vhodnější z karty nahrávku přenést do počítače. Některé modely se ale umí spojit se smartphone­m, a jednotlivé nahrávky tak lze bezdrátově přenést okamžitě do mobilu.

Nonstop hlídání vozidla

Důležitými parametry palubních kamer je úhel záběru. Čím širší, tím lepší. Podstatná je samozřejmě kvalita záznamu. Levné čínské modely mají malé rozlišení a špatně si poradí s protisvětl­em a především s nahráváním v noci. Připlatit si se rozhodně vyplatí. Kvalitní modely začínají na 2000 korunách, modely s GPS stojí zhruba dvojnásobe­k. Ty pak mohou mít i databáze stacionárn­ích radarů a další nadstandar­dní výbavu. Držák na sklo je součástí balení, nabíječka obvykle taky.

V případě potřeby lze pro záznam z vozidla použít i akční kamery na sport, k nim si ale budete muset pořídit držák a nabíječku do auta.

Současné technologi­e umožňují nonstop sledování vašeho vozu. Stačí k tomu malá krabička, která se připojí do servisního konektoru auta. Ten mají všechna auta od konce devadesátý­ch let. Krabička obsahuje SIM, zasílá data do cloudu a zároveň do vašeho smartphonu. Máte tak neustále přehled, kde auto je, ať už jede nebo parkuje. Systém upozorní na otřesy, takže se dozvíte, pokud se s autem něco děje.

Chytré auto, jak se služba jmenuje, provozuje operátor T-Mobile. Krabička stojí 2500 korun aměsíčně se platí za přenesená data 75 korun. Cena zahrnuje přenos dat po celé Evropě. Aplikace ale primárně neslouží jako hlídač auta, ač je to velmi praktická funkce.

Důležité jsou informace o stavu vozu. Na dálku zjistíte stav baterie nebo obsah palivové nádrže. Případně další informace, pokud s autem není něco v pořádku. Všechna jízdní data pak můžete použít pro knihu jízd.

Moderní technologi­e umožňují zabezpečit auto i posádku. Často si je ale musíte objednat přímo s vozem, dodatečně si je už nenamontuj­ete. Palubní kamera slouží především jako ochrana řidiče v případě potíží. Lepší modely mají GPS pro určení polohy a rychlosti.

Autor je spolupraco­vník LN

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia