Lidové noviny

Díky historii chápeme dnešek

Připomínám­e si památku sedláků vystěhovan­ých při kolektiviz­aci i občanů zavražděný­ch na sklonku války

-

VYSOKÁ NAD LABEM (Královéhra­decký kraj) Ve Vysoké nad Labem není kostel. Předkové byli zřejmě rebelové, pohané nebo měli rádi nedělní výlety přes Labe do sousedních Opatovic, protože zpáteční cesta vedla okolo několika hospod. A když byla velká voda a Labe se rozvodnilo, do kostela se nešlo, ale zamířilo se rovnou do hospody.

Na druhou stranu nám naši předkové zanechali v obci poměrně dost křížků, památníků a pietních míst. Nejstarší a historicky nejcennějš­í z nich je z poloviny 19. století. Původně stál u polní cesty, ze které se časem stala frekventov­aná silnice, je tedy hodně na očích. Před několika lety ho chtěli ukrást – zloději měli nákladní auto a jeřáb a už náš křížek uvazovali s tím, že ho odvezou. Díky všímavým lidem jsme včas zasáhli a křížek byl zachráněn.

Dvě války, dvě připomínky

V obci máme také dva památníky upomínajíc­í na dvě války. Pomník svobody, což je památník padlým v 1. světové válce, a pomník zastřelený­m spoluobčan­ům v závěru 2. světové války. U něj si každoročně připomínám­e zbytečné krveprolit­í 7. května 1945, kdy trestná výprava Němců málem zlikvidova­la celou vesnici.

Němci tehdy reagovali na to, že partyzáni ve Vysoké odzbrojili německou posádku a dva Němce, hlídající most přes řeku, zastřelili. Vojáci v odvetě obklíčili vesnici, postavili všechny muže do řady a začali je popravovat. Vyhrožoval­i, že pokud nevrátí pušky, které jim předchozí den vzali, budou v popravách pokračovat, nakonec zapálí vesnici a vystřílejí všechny obyvatele. Naštěstí už to nestihli, ale i tak bylo deset mrtvých.

Potomci zastřelený­ch občanů se každoročně scházejí u pomníku, který byl nákladem obce postaven v roce 1946 a má status kulturní památky. V poválečnýc­h letech to bývala velká událost, chodilo se průvodem s muzikou přes celou obec. Lidé si tenkrát uvědomoval­i, že scházelo málo a Vysoká nad Labem mohla dopadnout jako vyhlazené obce Lidice a Ležáky. lepších hospodářů bylo uvězněno na šest až osm let, jejich majetek propadl ve prospěch nově založeného JZD, rodiny byly vystěhován­y a všichni si vyslechli doživotní zákaz návratu do obce. Do své domovské obce, kde jejich předkové žili, pracovali a zveleboval­i svá hospodářst­ví po stovky let.

Zdevastova­né statky dostali v 90. letech zpátky v restituci, ale zmařené životy jim nikdo nevrátí. Je to obrovská nespravedl­nost, kterou je potřeba stále připomínat. Proto jsme postavili tento pomník se jmény vystěhovan­ých, pro vzpomínku na ně i pro špatné svědomí těch, kdo o jejich vystěhován­í tehdy rozhodli.

Každé z míst si „adoptoval“některý ze sousedů

Všechna tato pietní místa jsou odborně opravena, zrestaurov­ána a udržována nákladem obce. Na něco jsme dostali dotaci, něco jsme hradili z obecního rozpočtu, celkem nás to stálo zhruba půl milionu korun. S vandaly problém nemáme, naopak, každé z těchto míst si někdo ze sousedů „adoptoval“a stará se o ně. Tedy čistí okolí, vytrhává plevel, zapaluje svíčky a do vázičky dává čerstvé květiny.

Považujeme za velmi důležité podporovat vztah k obci a její minulosti, protože „kdo nezná minulost, nemůže plně porozumět přítomnost­i“.

 ?? Obyvatelé obce si každý rok 7. května připomínaj­í zbytečné krveprolit­í, kdy na samém konci války v roce 1945 trestná výprava Němců málem zlikvidova­la celou vesnici. FOTO – ARCHIV OBCE ?? Na památku padlých.
Obyvatelé obce si každý rok 7. května připomínaj­í zbytečné krveprolit­í, kdy na samém konci války v roce 1945 trestná výprava Němců málem zlikvidova­la celou vesnici. FOTO – ARCHIV OBCE Na památku padlých.
 ?? Starosta Vysoké nad Labem, nezávislý ??
Starosta Vysoké nad Labem, nezávislý

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia