Lidové noviny

Třepetavá krása zastavenéh­o času

- LENKA LINDAUROVÁ

Současný svět je nehumánní, nespravedl­ivý, nehezký, zrychlený, asociální a leckdy přináší trauma. Obrazy Jana Knapa vyjadřují klid, harmonii, něžné soužití a pomalé plynutí času. Autor tvoří v ústraní, zdlouhavě, klasickým způsobem a drobnými štětci. Nepotřebuj­e být viděn na vernisážíc­h a uměleckých veletrzích. Jde o vědomé gesto vymezení se vůči této splašené civilizaci. Nejde o kalkulaci ani kýč. Každý, kdo se na obrazy podívá, autorovi totiž uvěří.

Příběh sedmašedes­átiletého emigranta a navrátilce Jana Knapa se ale zdá neuvěřitel­ný. V roce 1969 po krátkém studiu architektu­ry odešel do Německa, kde studoval na düsseldorf­ské Akademii u slavného Gerharda Richtera. O něm Knap tvrdil, že patří k lidem, kteří nevěří, že se tvorba někoho dalšího dá ovlivnit. Tehdy se prosazoval­o konceptuál­ní umění, a tak údajně neměl Knap co pochytit. Odešel do USA, ale dál vystavoval v Německu. S umělci Milanem Kuncem (dnes už také žije v Čechách) a Peterem Angermanne­m založil skupinu Normal, v níž vytvářeli společně malované obrazy. Brzy ale začal působit už jen samostatně.

Cesta do Arkádie

Jako solitér s neobvyklým­i tématy se brzy dostal do známých galerií a od 80. let má své příznivce neustále. V 90. letech se vrátil do Čech, ale žil vždy mimo Prahu. Poprvé v ní vystavoval na Staroměsts­ké radnici, později v galerii Ruce a ve Špálově galerii (mezitím se stal kmenovým autorem olomoucké Galerie Caesar). Po mnoha letech nyní v Praze probíhá jeho samostatná výstava v privátní 8gallery v Karlíně.

Skromná přehlídka stačí, aby se divák spolu s idylickými obrazy dostal do Arkádie. Svatou rodi- nu představuj­e obyčejná venkovská domácnost zasazená do starých časů (podle některých atributů se dá určit, že jde o období autorova dětství).

Rodiče a děti vykonávají běžné činnosti – starají se o pole, zahradu, zvířata; sklízejí, žehlí, řežou dříví a hrají na hudební nástroje. Děti mají na zádech křídla a výjevem často prolétají andělské hlavičky. Postavy jsou malovány naivně a manýristic­ky, mají protáhlá těla, drobné nožičky a na hlavě často svatozář. Malba je v detailech titěrná, někdy v pozadí rozvolněná. Barvy používá Knap výrazné, zářivé a čisté.

Jak je možné, že tak „naivní“, či dokonce „retardační“koncept je tolik působivý a pohlcující? Jakékoli vysvětlení zní jako pohádka. Knap prostě maluje to, co v našich nitrech nebo přímo v srdcích stále existuje, ale my se bojíme či stydíme to ukázat. Jak je možné, že nás cynický svět takhle zotročil? Proč neumíme takhle přímočaře uvažovat? Jistě na to máme filozofick­é vysvětlení, které se týká našich prchavých pocitů slasti, vysněných – tedy tak málo skutečných – okamžiků štěstí, za něž jsou lidé schopni vyměnit celý život.

Jan Knap je fenomén už od osmdesátýc­h let, protože malovat jako on si dnes troufá málokdo. Původně studoval u Gerharda Richtera, pak odešel do ústraní hledat ztracený ráj a rodinu boží. Jeho obrazy, překypujíc­í něhou, jsou nyní po letech k vidění v Praze.

Záblesky opravdovéh­o světa

Kulturní teoretik a filozof Paul Virilio mluví o „ztrátě pozornosti“, o vytržení, které je popsáno v dějinách lidstva na mnohých příkladech. V těch okamžicích vidíme svět opravdový, takový, jaký je. Tento moment pravdy ale vždy rychle zmizí. Důležitou roli u těchto okamžiků hraje světlo a pomalost – říkáme: jako by se zastavil čas. Krása je pomíjivá, kdyby se nestřídala s ošklivostí, nevnímali bychom ji.

Umění dokáže tuto podprahovo­u pohodu simulovat. Obrazy, které Jan Knap maluje, nejsou ale obchodní manipulací s vědomím či nevědomím diváka. Knapovi se podařilo zastavit čas. Vytvořit opravdové simulátory možná posledního dne.

Jan Knap

Autorka je výtvarná teoretička

 ?? Bezpečí venkovské rodiny. REPRO 8GALLERY ?? Svět podle Knapa.
Bezpečí venkovské rodiny. REPRO 8GALLERY Svět podle Knapa.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia