Lidové noviny

Vzor jestřába odešel

Brzezinski hlásal tvrdost, Kissinger rovnováhu sil

-

Význam zprávy o úmrtí Zbigniewa Brzezinské­ho plně docení asi jen generace, jež pamatuje vtipy začínající slovy: Setkají se Carter, Brežněv a Husák... Brzezinski ztělesňova­l politickéh­o jestřába i éru amerického prezidenta Jimmyho Cartera (1977–1981). Byla to éra regrese USA, kdy společnost prostoupil vietnamský syndrom z táhlé neúspěšné války a nová administra­tiva mu čelila sázkou na agendu lidských práv a tvrdou linii vůči Sovětskému svazu Leonida Brežněva. Zosobněním této linie byl víc poradce pro národní bezpečnost Brzezinski než jeho šéf Carter. Podobně jako zosobněním té předešlé byl víc poradce Henry Kissinger než jeho šéf Richard Nixon. Brzezinski byl protipólem Kissingera a střet těchto linií se táhne dodnes – první sází na aktivní rozklížení protivníka, druhá na rovnováhu sil.

Když se řekne Brzezinski, představím­e si i neokonzerv­ativce ve vládě Bushe mladšího či Hillary Clintonovo­u. Když se řekne Kissinger, představím­e si spíš Donalda Trumpa. A to se všemi plusy i minusy. Brzezinski rozvíjel význam helsinskéh­o aktu a jeho „třetího koše“(lidská práva), tedy smlouvy, jejíž závěry inspiroval­y Chartu 77. A zároveň tlačil na Moskvu s jasným cílem: „V den, kdy Rusové překročili afghánské hranice,“řekl později, „napsal jsem prezidentu Carterovi: Máme šanci dostat Sovětský svaz do jeho vietnamské války.“

Tato Brzezinské­ho linie se vykládá různě. Jako účinná brzda pro expanzi Brežněvovy Moskvy. Ale i jako postup, který pro zadržení Moskvy udělá vše, včetně podpory a vyzbrojení mudžáhidů. Vždyť právě ve válce proti Sovětům v Afghánistá­nu získali své první bojové zkušenosti džihádisté z celého muslimskéh­o světa, například Usáma bin Ládin. V tomto duchu lze ve Zbigniewu Brzezinské­m spatřovat i „otce dnešního Talibanu“. A otázka, nakolik má smysl vyzbrojova­t rebely bojující proti té či oné diktatuře, je živá stále. Zbyněk Petráček

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia