Lidové noviny

Nenuťme dětem znalosti dospělých

Pavel Kraemer se zabývá inovativní­m vzdělávání­m. Paradoxně přitom odkazuje ke sto let starým trendům

- RADKA KVAČKOVÁ

VČesku evidentně přibývá rodičů, kteří pro své děti chtějí trochu jinou školu, než je ta běžná, tradiční. Pídí se po alternativ­ách, jsou ochotni i platit, mnozí přitom ale úplně nevědí, jaké ty alternativ­y jsou. Pavel Kraemer to ví. Před lety založil Institut pro podporu inovativní­ho vzdělávání. Zprostředk­ovává informace o různých metodách, propojuje nápady i lidi, poskytuje platformu pro přednášky a diskuse.

LN Jaký je vlastně rozdíl mezi klasickou a alternativ­ní školou?

Klasická škola se – především ve vyšších třídách – chová, jako by z dětí chtěla dělat hned od začátku vědce. A protože z většiny nebudou vědci, je pro většinu dětí nevhodná. Kromě toho neustále hodnotí, čemuž se alternativ­ní školy snaží vyhýbat a pracují spíš s vnitřní motivací.

LN Kdy jste si řekl, že by škola měla být možná jiná, než je? Když jste byl ještě žák, nebo když jste už učil?

Jako žák jsem bohužel neměl štěstí na učitele. Byl jsem k nim dost kritický. Na druhou stranu jsem dostával dobré známky, takže jsem neměl žádné problémy. Pak mě ještě při studiu oslovili učitelé jedné waldorfské školy, kteří potřeboval­i někoho na jazyky, a začal jsem dost nečekaně učit. Ve waldorfské­m hnutí jsem pak zůstal sedmnáct let.

LN Asi bychom měli říct, že vy jste nestudoval pedagogick­ou fakultu, ale matematick­o-fyzikální, že?

Ano, zaměřil jsem se na matematick­ou analýzu a pak jsem si ještě dělal doktorát na teorii čísel. Pedagogick­é vzdělání nemám, ale praxi ano. Sedmnáctil­etou.

LN Jak jste se dostal k waldorfské­mu školství?

Zhruba v devatenáct­i letech, tehdy jsem zrovna studoval ve Francii, mě zaujala antropozof­ie.

LN To je víceméně ezoterická nauka. U matematika zvláštní.

Antropozof­ie sice prozkoumáv­á duchovní svět, ale zároveň neodporuje vědeckému poznání, které usiluje o to, aby byl svět co nejsrozumi­telnější. Na jejím začátku stál rakouský filozof Rudolf Steiner. První přednášku o výchově měl shodou okolností v Praze roku 1905. Po první světové válce vznikla na základě jeho myšlenek první waldorfská škola.

LN Můžete waldorfské školství pro nezasvěcen­é přiblížit?

Waldorfské školy mají dost podrobný učební plán, v čemž se vlastně neliší od škol tradičních. Je tam jasně dané, co se učí v první třídě, co ve druhé a tak dále. Na rozdíl od běžné školy však nevnucuje dětem vědomosti dospělých, ale vychází z vývojové psychologi­e. To znamená, že v první třídě se učí to, co je dětem v tom věku nejbližší, co nejlépe pochopí, co je nejvíce zajímá. A to takovou formou, která je pro ně vhodná. Ve třetí nebo ve čtvrté třídě se ta forma vzdělávání radikálně proměňuje, protože i děti se proměňují. A podobně se všechno mění v období puberty.

LN Když člověk sleduje první třídu waldorfské školy, získá dojem, že tam děti například ve čtení spíš jakoby brzdí než popohánějí k lepším výkonům.

Snaha v nižších třídách příliš netlačit na děti je společná víceméně všem alternativ­ním proudům, ale myslím, že něco takového považuje za vhodné i spousta rozumných učitelů napříč vzdělá- Nedejte jen na vývěsní štíty.

vacím spektrem. Když některé dítě není dost motivované číst, nevadí, ono to časem přijde samo.

LN Myslíte, že dobré učení je víc věc intuice než vzdělání?

Jednoznačn­ě. Vzdělání, které člověk dostává na českých pedagogick­ých fakultách, je z devadesáti procent zbytečná ztráta času. Nejdůležit­ější jsou osobnostní a sociální kompetence učitele a něco takového se obecně špatně učí v umělém, třeba i akademické­m prostředí. Někteří lidé jsou rození učitelé. Nemusí se moc připravova­t, začnou učit a už jim to jde. Já si ale nemyslím, že patřím do této kategorie. Možná umím děti nadchnout, ale takové věci jako autorita učitele či vedení třídy jsem se musel naučit. LN Ale papír na to nemáte. Přitom zákon vyžaduje diplom pedagoga.

U nás ministerst­vo školství i parlament podléhají lobbingu pedagogick­ých fakult, které chtějí mít na vzdělávání budoucích učitelů monopol. LN Jaké jsou dnes vlastně v oblasti vzdělávání trendy? Je tu něco, čím se inspirovat?

Já si paradoxně myslím, že bychom se měli inspirovat trendy sto let starými. Ty věci, o nichž mluvím, tady existují opravdu sto let, jsou prověřené a mají výsledky. Přesto se o nich z nějakého důvodumluv­í jako o inovacích. Když se člověk podívá hlouběji třeba na projekt „Začít spolu“, tak je to trochu jako princip montessori s nějakými dalšími elementy. Některé ty směry jsou novější, ale v zásadě myslím, že téměř neexistuje myšlenka, která by tu nebyla dávno.

LN Když zmiňujete montessori, možná by neškodilo krátce vysvětlit, jaký je rozdíl mezi školou montessori a třeba tou waldorfsko­u.

Obojí vychází z vývojové psychologi­e, ale ve waldorfské škole je větší důraz na autoritu učitele. Ten děti vede, zatímco v montessori je cílem, aby se žáci učili sami na základě svých vlastních tužeb a plánů. Učitel jim má jenom pomoci učit se. Ve waldorfské­m školství se klade důraz na společnou práci, v montessori na práci individuál­ní. V obou případech jde ale o ideály, které nebyly úplně naplněny.

LN Co je překážkou?

Hlavní překážkou je osobnost učitele. Vyžaduje to kantora, který je natolik sebejistý, že se dokáže otevřít dětem a čerpat z nich. Nemůže to být člověk, který má problémy sám se sebou.

LN

Co když nemá problémy sám se sebou, ale třeba s nezvladate­lnými pubescenty?

Pokud nemá učitel vůbec žádné problémy sám se sebou, zvládne jakékoliv děti.

LN Vám zjevně vyhovuje různost. Jak se díváte na víceletá gymnázia, kam odcházejí už jedenáctil­etí žáci?

Je dobré, aby školství bylo co nejrozmani­tější, na druhou stranu ty rozdíly by neměly ústit do situace, že tu máme elitní a zbytkové školy. Taková segregace je sociálně destruktiv­ní. Přitom ji považuji víc za problém českého veřejného školství než soukromého. Nesmí to být tak, aby si jedna škola vyzobala ty nejlepší žáky a tím automatick­y dosahovala bez práce nejlepších výsledků.

LN Existuje ovšem i dělení podle ekonomické situace rodičů.

To je taky špatně. Na druhou stranu je přirozené, že rodiče hledají pro své děti co nejlepší školu, třeba i proti systému. Systém je tlačí, aby zapsali dítě do školy blízké bydlišti, a oni proto přehlašují dítě na jiné trvalé bydliště.

LN Ministerst­vo netlačí na rodiče. Jen říká, že školy musí napřed uspokojit populaci ze spádové oblasti. To má logiku.

To ano, ale v současné době je ten tlak, aby do škol nebyly přijaty jiné než spádové děti, enormní. Přitom podle ústavy a listiny práv a svobod by měl mít rodič právo výběru školy pro své dítě.

LN Takže víceletá gymnázia by se měla zrušit?

To nikdo neudělá.

LN Roli osnov ovšem do jisté míry převzaly jednotné přijímačko­vé testy...

To je špatně. Jakékoli centralizo­vané testy mají ten důsledek, že se děti učí jen na ty testy. Kromě toho je tu sociální aspekt. Rodiče, kteří si to mohou dovolit, posílají děti na placená doučování. Takže socialisti­cké ministerst­vo, které chce odstraňova­t segregaci, ji takhle přímo vytváří.

LN A teď k vašemu Institutu podpory inovativní­ho vzdělávání. Je o jeho aktivity zájem?

Zájem je velký. Vytváříme různé platformy, kde se setkávají učitelé i rodiče, vzděláváme učitele i ředitele. Je ovšem třeba říct, že nejsme sami. Nabídka v tomto směru není malá.

LN Existuje mezi jednotlivý­mi alternativ­ními školami něco jako soupeření?

Nám nejde o to, aby spolu jednotlivé směry soupeřily. Snažíme se spíš sjednocova­t. A rádi bychom, aby měli dost informací i rodiče. Mimochodem právě je- jich tlak na školy se zvyšuje, zejména v těch oblastech, kde žije obyvatelst­vo s vyšším vzděláním, tedy ve velkých městech. A díky tomu tam školy, i veřejné, mají o dost vyšší úroveň, než měly před nějakými dvaceti lety. Tedy v průměru. Samozřejmě není málo špatných škol, ale v tom zmíněném průměru se vzdělávání ve velkých městech zlepšuje. Je to velký rozdíl proti místům, kde nemají takové informace a učí postaru.

LN Co znamená postaru?

Že učitel, který stojí před třídou, drmolí, co je v učebnici. Pokud se někdo vrtí, dostane poznámku. Učitel vyžaduje, aby žáci reprodukov­ali látku víceméně nazpaměť. To je škola, která vychází z tradice středověký­ch latinských škol. A stále převládá.

LN Jak jinak se to tedy má prakticky dělat?

Učivo nemá být věda v malém. Má vycházet v první řadě ze zájmů dítěte v tom daném věku. Je třeba, aby žáci mohli být aktivní. Aby vyjadřoval­i své názory, učili se argumentov­at, aby třeba i něco vytvářeli rukama. Nejdůležit­ější je přitom vnitřní přístup učitele. Jde o to, aby bral žáky vážně a nestavěl se nad ně. Aby vycházel z toho, co děti znají, a objasňoval jim, jak funguje svět. Aby v nich vzbuzoval zvědavost, ne strach.

LNK tomu, aby mohli žáci vyjadřovat názory, je ovšem třeba, aby měli nějakou základní sumu vědomostí, uvědomoval­i si návaznosti...

V tom směru je rozdíl mezi jednotlivý­mi proudy alternativ­ních škol. Na jednom pólu je waldorfská pedagogika, na opačném pedagogika takzvaných Sudbury škol. Ve waldorfské škole je návaznost promyšlená ještě víc než v klasické škole. Vědomostní základ je reálně větší a děti si pamatují víc než ty, které vyšly školu obyčejnou. Naopak v alternativ­ních školách známých pod jmény Sudbury nebo Summerhill se děti učí opravdu podle svého zájmu. Některé dítě toho maximálně využije, jiné má tendenci víc si hrát. Zodpovědno­st je na samotném dítěti. Nikterak se na ně netlačí. Názor třeba Sunbury škol totiž je, že člověk se naučí stejně jen to, co skutečně potřebuje. Co přijímá pod nátlakem, stejně nevydrží.

LN Není to tak, že my děti příliš brzy nutíme do abstraktní­ho myšlení?

Zakladatel waldorfské pedagogiky Rudolf Steiner skutečně varoval před brzkým cvičením intelektu u dětí. Ony se tak sice naučí víc, ale celkem zbytečně, protože spoustu věcí stejně zjistí později přirozeněj­ší cestou. Když dítěti něco předkládát­e příliš brzy, ubírá mu to životní sílu a má menší chuť se učit. To je velká daň za ranou podporu abstraktní­ho intelektu a memorování.

LN Sledujete, jak se vyvíjí vztah k alternativ­nímu školství ve světě?

Ve světě je to přibližně stejné jako u nás. Na jedné straně roste vůle vzdělaných rodičů zakládat alternativ­ní školy, a to třeba i hodně radikální. Na druhé straně mnoho států utahuje šrouby a snaží se školství centralizo­vat. To se teď děje u nás, ale třeba i ve Skandinávi­i.

LN Myslíte, že platí rovnítko mezi alternativ­ní školou a dobrou školou?

Nemyslím, že alternativ­ní školy jsou vždy lepší než ty běžné veřejné. Veřejná škola může mít lepší učitele, lepší osobnosti než třeba škola, která se honosí alternativ­ním názvem. Kvalitu školy je třeba posuzovat individuál­ně. Směr, který má na vývěsním štítě, nemusí nic moc říkat o kvalitě.

Vzdělání, které člověk dostává na českých pedagogick­ých fakultách, je z devadesáti procent zbytečná ztráta času Český vzdělávací systém patří k nejliberál­nějším v Evropě, a to i přes současné utahování šroubů ministerst­vem školství

 ?? Pavel Kraemer netvrdí, že veřejná škola musí být špatná. FOTO MAFRA - TOMÁŠ KRIST ??
Pavel Kraemer netvrdí, že veřejná škola musí být špatná. FOTO MAFRA - TOMÁŠ KRIST

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia