Lidové noviny

„Nejsou lidi,“trpí české firmy

- VOJTĚCH WOLF

Česko má ve srovnání s Evropou nejnižší nezaměstna­nost, ale nejvyšší podíl volných pracovních míst na jejich celkovém počtu. Skoro třetina firem u nás tak má problém najít lidi.

PRAHA Český trh práce je na tom dlouhodobě více než dobře, ve srovnání s Evropskou unií dokonce nejlépe. Česko ale drží i jedno problemati­cké prvenství. Podle údajů Eurostatu máme nejvyšší podíl volných pracovních míst na celkovém počtu pozic v ekonomice. Hlad tuzemských firem po zaměstnanc­ích je tedy největší z celé osmadvacít­ky.

Rekordní podíl 3,1 procenta znamená přibližně 159 tisíc volných pracovních míst z celkových asi 5,13 milionu pozic. V průběhu posledních tří let vzrostl dokonce o více než dva procentní body a opět to bylo nejrychlej­ší tempo v celé EU. Na konci roku 2013 to bylo jen necelé jedno procento. Ukazuje se tak, jak je situace na českém trhu práce napjatá.

Není co závidět

„Růst počtu volných pracovních míst signalizuj­e, že ekonomika v rámci svého růstu začíná narážet na limity, co se kapacit týče,“říká Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investment­s CEE.

Přední příčka v rámci celoevrops­kého srovnání tak není nic zá-

Srovnání podílu volných pracovních míst

viděníhodn­ého, zejména pokud jde o dlouhodobě­jší jev. „Vyšší hodnota tohoto podílu totiž naznačuje nějakou nerovnováh­u: firmy nejsou schopny naplnit volná místa buď proto, že nabízejí příliš nízké mzdy, nebo v důsledku špatné struktury uchazečů o práci z hle- diska vzdělání, praxe a dovedností. Ani jedno není dobře,“upozorňuje analytik České spořitelny Michal Skořepa. Jak ale dodává, mzdy jsou problém, který lze vyřešit během několika měsíců, řešení nedostateč­né kvalifikov­anosti ale bude trvat roky.

Další riziko ale může být v samotném zvyšování mezd, které by mohlo vést k růstu cen v ekonomice, a tedy vyšší inflaci. „Tento stav zvyšuje podnikům mzdové náklady a může se promítat i do vyšší inflace,“potvrzuje hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. A dodává, že současná situace nepochybně vede k tomu, že ve většině regionů může pracovat téměř každý, kdo práci chce.

Samostatno­u otázkou pak je, zda všichni, kdo hledají novou práci, dosáhnou na místo odpovídají­cí jejich kvalifikac­i.

Zoufalí zaměstnava­telé

Za skokovým růstem klíčového ukazatele je tak nepochybně dnešní zoufalá situace zaměstnava­telů, pro které je stále těžší najít vhodné zaměstnanc­e pro nově vytvářená místa. Ta vznikají ruku v ruce s rostoucí ekonomikou.

„České firmy mimořádně těžko hledají vhodné zaměstnanc­e na celou řadu pracovních pozic, od kvalifikov­aných odborníků po nekvalifik­ované práce ve výrobě a logistice,“říká Jiří Halbrštát, manažer náboru společnost­i ManpowerGr­oup. Podle průzkumu jeho společnost­i je přitom v Česku až 30 procent firem, které nemohou obsadit volná místa.

Faktem je, že firmy nejsou od počátku roku 2012 povinny hlásit úřadům volné pracovní pozice. „Teď už jsou ale možná mnozí tak zoufalí, že postupně začali hlásit opět všechny volné pozice, a tím se jejich počet náhle zvýšil,“vysvětluje skokový nárůst evidovanýc­h volných pracovních míst v Česku analytik Skořepa.

Volná místa jdou ruku v ruce s nízkou nezaměstna­ností. Kromě Česka dosahují vysokého počtu volných pozic státy, jako je třeba Německo. Naopak málo jich je v zemích s vysokou nezaměstna­ností, například v Řecku či Portugalsk­u.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia