Lidové noviny

O dvou procentech výdajů a článku 5

-

Před zbrusu novým komplexem budov NATO v Bruselu se před týdnem ve čtvrtek odhaloval památník 11. září 2001, který je zároveň označován za památník článku 5 zakládajíc­í smlouvy o NATO, protože to bylo právě 11. září 2001, které vůbec poprvé článek 5 spustilo – Spojené státy tehdy na jeho základě požádaly své evropské spojence, aby jim přišli na pomoc. Důsledkem pak byla například operace NATO v Afghánistá­nu, kde byly útoky na New York naplánován­y a kde se teroristé cvičili.

V Evropě zavládlo minulý týden zklamání z toho, že americký prezident Donald Trump prý odmítl při odhalování nové budovy a památníku specificky a s patosem zmínit důležitost článku 5 pro dnešní dobu. Místo toho velmi naléhavě a ostře svoje evropské spojence vyzval, aby svoje závazky rychle vyrovnali. A nejen to – pravil, že je potřeba Americe doplatit i „dlužné částky“z doby, kdy se ona dvě procenta neplatila.

Zklamání je ale možná slabé slovo, spíše zavládla mediální hysterie.

Ještě se pořád nevyjasnil­o, kde se vlastně vzalo to očekávání, že Trump pronese patetický projev o důležitost­i článku 5, když bylo spíše logické počítat s tím, že bude zdůrazňova­t plnění závazků, jak koneckonců slíbil svým voličům před volbami i po nich.

Podívejme se ale na Trumpův projev podrobně. Ve třetím odstavci projevu se praví: „Naši spojenci v NATO po 11. září odpověděli rychle a rozhodně a poprvé v historii byl spuštěn článek 5 kolektivní­ch obranných závazků.“A pak jsou důležité poslední tři odstavce. „… je to bolestivé připomenut­í barbarskéh­o zla, které ve světě stále existuje a které musíme umět porazit a čelit mu jako skupina… Tyto zkroucené kusy kovu symbolizuj­í nejen to, co jsme ztratili, ale i to, co nás navždy spojuje. Odvaha našich lidí, síla našeho jednání a závazky, které nás spojují v jeden celek. Nikdy nezapomene­me na ztracené životy. Nikdy neopustíme přátele, kteří se za nás postavili…“

Na bratislavs­ké geopolitic­ké a bezpečnost­ní konferenci Globsec, která se konala minulý víkend, na tyto části projevu jasně upozorňova­li jak americký generál John Allen, tak republikán­ský senátor Ron Johnson, který má k Trumpovi blízko. I když to měli oba američtí řečníci tak trochu v popisu práce, je dobře, že na to upozornili, protože ta slova jsou přece nakonec docela jasná. To si evropští novináři a politici vážně mysleli, že bude Trump o amerických bezpečnost­ních zárukách pro Evropu hovořit v projevu od začátku do konce?

Co se těch dvou procent týče, připomíná mi to slavný výrok Winstona Churchilla o tom, že „demokracie je nejhorší možná forma vlády kromě všech těch ostatních forem, které byly čas od času vyzkoušeny“. Dvě procenta jsou zkrátka kompromis, na kterém se všichni dohodli. Pak můžeme strávit hodiny a dny diskusemi o tom, v čem je celá ta „dvouprocen­tní věda“nedo- konalá nebo proč to z pohledu té či oné země dokonce vypadá nesmyslně.

Tak například severské země jako Norsko a Dánsko patří v Evropě k těm nejbohatší­m, takže v absolutníc­h číslech investují nepoměrně víc než třeba postkomuni­stické státy. Takové Řecko přes finanční a ekonomicko­u krizi žádné doporučení dvou procent nepotřebuj­e, protože vždy bude utrácet víc. Potřebuje mít jistotu, že se nenechá převálcova­t Tureckem, kdyby na to přišlo. Španělsko asi zrovna zase nemá pocit, že by bylo ohrožováno Ruskem. Amerika sice vynakládá na obranu okolo čtyř procent, ale kolik z toho je spojeno s Evropou? Na druhou stranu má Amerika satelitní a kosmické systémy a flotily lodí, které může z Asie do Evropy přesunout, bude-li chtít, a podobně.

Autor je předsedou správní rady IPPS

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia