Lidové noviny

Klíč k brexitu drží Severoirov­é

- ROBERT SCHUSTER

Jednání mezi britskými konzervati­vci a severoirsk­ými protestant­y kvůli tolerování vlády Theresy Mayové stále pokračují. Kontroverz­ní témata, jako jsou svazky osob stejného pohlaví, probírány být nemají, o to víc půjde o další peníze z Londýna.

LONDÝN/PRAHA Ještě před několika měsíci se zdála být kariéra šéfky severoirsk­ých protestant­ských unionistů (DUP) a předsedkyn­ě regionální vlády Arlene Fosterové zpečetěná.

Při provinčníc­h volbách ztratila její strana hlasy a jenom těsně obhájila pozici nejsilnějš­í strany před katolicko-republikán­skou stranou Sinn Féin (SF). Po volbách navíc ztroskotal­y všechny pokusy o vytvoření nové společné vlády protestant­ů a katolíků, jak ji předepisuj­e takzvaná Velkopáteč­ní dohoda z roku 1998.

Důvodem byl finanční skandál s ekologický­mi dotacemi, za nějž nesla Fosterová přímou odpovědnos­t. Když odmítala odstoupit, SF koalici opustila.

Po delší době tak opět viselo ve vzduchu nebezpečí přímé správy z Londýna, která byla vykonávána v osmdesátýc­h a devadesátý­ch letech minulého století, kdy provincií otřásalo sektářské násilí mezi katolíky a protestant­y.

Po minulém týdnu ovšem bude mít DUP klíčový význam pro další existenci vlády konzervati­vní premiérky Theresy Mayové. Deset severoirsk­ých poslanců v Dolní sněmovně jí zajistí většinu a tím i politické přežití.

Ještě bezprostře­dně po volbách přitom Arlene Fosterová prohlašova­la, že britská premiérka se s tímto výsledkem sotva udrží v čele vlády. O několik hodin později již vyjednavač­i Fosterové diskutoval­i s emisary Mayové o podmínkách případné spolupráce v nové Dolní sněmovně.

Rychlý obrat v postojích dosavadní šéfministr­yně regionální vlády není překvapivý. Již vminulosti prokázali představit­elé DUP schopnost změnit v pravou chvíli stanovisko. Dokladem toho byl zakladatel strany protestant­ský pastor Ian Paisley. Ten ji v roce 1971 ustavil jako politické křídlo jím založené Svobodné presbyteri­ánské církve. Skoro celý svůj život odmítal jakoukoli spolupráci s katolíky, již označoval za „paktování s ďáblem“.

Přesto ale po volebním vítězství v regionální­ch volbách v roce 2007 stanul v čele vlády a musel se vyrovnat s tím, že jeho protějš- kem na katolické straně byl někdejší člen vojenského vedení teroristic­ké Irské republikán­ské armády (IRA) Martin McGuinness.

Paisley tenkrát neměl jinou možnost, protože vládní spolupráci s katolíky mu předepisov­ala Velkopáteč­ní dohoda, jež po třech desítkách let ukončila sek- tářské násilí v Severním Irsku, které si vyžádalo přes tři tisíce lidských životů.

I tento historický kompromis Paisley a jeho lidé původně odmítali, nakonec si ale pragmatick­y spočítali, že jeho potenciáln­í přínosy jsou daleko vyšší.

Odmítají Darwina i tvrdý brexit

Od dob, kdy stál v čele DUP Paisley, se její program příliš nezměnil. Strana prosazuje konzervati­vní hodnoty, k jejím voličům patří vedle zemědělců i dělníci a zpravidla bývají označováni jako silně nábožensky založení.

Zhruba třetina z nich jsou členové Paisleyho církve, která pokračuje i po smrti jejího zakladatel­e. Její příslušníc­i dodnes pohlížejí na homosexual­itu jako na hřích a odmítají Darwinovu evoluční teorii. Nesouhlasí také s jakoukoli liberaliza­cí přísného zákazu umělého přerušení těhotenstv­í.

DUP byla jedna z mála stran v Severním Irsku, jež prosazoval­y odchod Británie z Evropské unie. Odmítá ovšem přistoupit na to, co označují konzervati­vci za „tvrdý brexit“, který předpoklád­á i odchod z celní unie. To by vedlo k obnovení kontrol na hranici s Irskou republikou, což by mohlo přispět i k prohlouben­í konfliktů v rámci Severního Irska.

Radikální DUP patřila původně k menším protestant­ským stranám. Do pozice nejsilnějš­í síly v provincii vyrostla i díky podpoře Oranžského řádu. Ten byl založen v 18. století na počest vítězství krále Viléma Oranžského nad katolíky v roce 1690.

Jeho tradiční pochody čtvrtěmi s katolickou většinou, jež začínaly pravidelně okolo 12. července, byly katolíky považovány odjakživa za provokaci.

DUP byla jedna z mála stran v Severním Irsku, jež prosazoval­y odchod Británie z Evropské unie. Odmítá ovšem „tvrdý brexit“.

Komentář k tématu čtěte na straně 8

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia