Lidové noviny

Portrét jedné impulzivní rodiny

- MARTIN J. ŠVEJDA

Hra Natalie Kocab Pohřeb až zítra, kterou v režii Daniela Hrbka uvádí Švandovo divadlo, je postavena na osvědčeném modelu rodinného dramatu. V předvečer pohřbu jednoho z členů rodiny (babičky) se schází u večeře matka, otec (již delší čas rozvedení), jejich tři děti a také matčin přítel, který je arabského původu, což – v atmosféře odpovídají­cí současné situaci ve světě – vnáší do ovzduší této večeře pochopitel­né napětí.

Hra, zachovávaj­ící jednotu času amísta, je de facto sledem jednotlivý­ch na sobě nepříliš závislých situací, jejichž cílem není ani tak vytvořit nějaký pevný a celistvý děj, jako spíš jen poodhalit obraz jedné rodiny, v níž se to tak nějak pořád dokola „mele“. Za její motivický svorník přitom můžeme označit rozpad partnerský­ch vztahů: většina postav prošla či prochází touto nelehkou situací, která v nich vyvolává pnutí, jež vystupuje na povrch a ovlivňuje celkovou atmosféru večera.

Problémem hry je její jistá dramatická mělkost. Autorka ve snaze nabídnout autenticky působící „záznam reality“s touto realitou při svém psaní až příliš splývá, „kopíruje“ji, než by ji nějak dramaticky povyšovala; důsledkem je, že text (jakožto drama) působí až příliš banálně, řídce a dramatický fundament postav je příliš slabý. Zbytnými součástmi hry jsou navíc její publicisti­cké pasáže (hovor postav o uprchlícíc­h) a oželet by se daly například i anglicismy, které postavy občas používají.

Daniel Hrbek si ve svém nastudován­í příliš „nevymýšlí“. Hře, která vznikla v těsné součinnost­i s divadlem, více méně pokorně slouží; několika „zastavením­i“(hudebními vstupy, změnou svě- telné nálady, kdy postávám jako by byl dán čas na vydechnutí) ji dobře rytmizuje. Jeho prvotní snahou je, jak se zdá, nechat text co nejúčinněj­i rozehrát herci.

Prosté režijní prostředky také obnažují strukturu textu jako onoho již zmiňovanéh­o sledu separátníc­h dramatický­ch situací; některé se ukazují opravdu jen jako málo nosné (banální), některé působí vyumělkova­ně, jiné ovšem – zvláště při režijní podpoře jejich komediální­ho potenciálu – se Hrb- kovi daří úspěšně rozvinout, na čemž hlavní hereckou zásluhu má rázný a energický výkon Natálie Řehořové, jejíž Andy se stává de facto ústřední figurou večera.

Záhadný cizinec

Výraznější nejasností inscenace zůstává pojetí „cizince“Jiřího v podání Luboše Veselého. Strohá, upjatá, téměř humorupros­tá figura tu stojí v ostrém kontrastu k věčně rozhádaným příslušník­ům (bývalé) rodiny, která vlastně, byť možná paradoxně, představuj­e životascho­pnou, pulzující „domácí“jednotku. Nelze se vyhnout otázce: co chce Hrbek takto akcentovan­ým kontrastem vlastně sdělit? Chce poukázat na nekompatib­ilitu české (evropské) mentality s mentalitou jinou – arabskou, která se hrne na zdejší kontinent? Anebo tu jen Hrbek prostě nedomyslel konotace takového pojetí?

I přes všechny uvedené výtky však Pohřeb až zítra – nutno říct – působí jaksi elementárn­ě věrohodným dojmem. Je na něm patrné, že autorka pracovala s látkou, kterou důvěrně zná, která v ní „žije“(divák alespoň v základních obrysech seznámený s privátním zázemím autorky se samozřejmě může bavit hledáním biografick­ých vazeb), a Daniel Hrbek z ní inscenačně udělal živý, svižně plynoucí útvar mající (jak už to tak u „her ze života“bývá) tragikomic­ký ráz. Přes všechny výhrady jde ve Švandově divadle o překvapivě příjemný počin.

Natalie Kocab: Pohřeb až zítra

Autor je divadelní kritik

 ?? Jiří (Luboš Veselý), otec (Robert Jašków) a Andy (Natálie Řehořová). FOTO ALENA HRBKOVÁ ?? Střet povah.
Jiří (Luboš Veselý), otec (Robert Jašków) a Andy (Natálie Řehořová). FOTO ALENA HRBKOVÁ Střet povah.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia