Lidové noviny

Sebejistý Pan mikroskop zatím investory vyhazuje

- PETR KAIN

PRAHA Podnikatel­ský příběh Jaroslava Klímy je jako z čítanky o americkém snu. Společnost Tescan vyrábějící elektronov­é mikroskopy spoluzaklá­dal před více než čtvrtstole­tím na zelené louce. Dnes tato firma patří ke světové špičce ve svém oboru a jen loni utržila takřka 70 milionů dolarů. To ale Tescanu a Klímovi nestačí, mají ještě velkolepěj­ší plány.

„Mám od představen­stva za úkol dosáhnout v roce 2021 tržeb ve výši pěti miliard korun, podle současného kurzu něco kolem 214 milionů dolarů. A pevně věřím, že to dokážu,“tvrdí Klíma.

Jeho sebevědomí pramení i z toho, že odvětví, v němž Tescan působí, velmi rychle roste. Jak Klíma říká, třeba společnost Shimatsu, patřící v elektronov­é mikroskopi­i rovněž ke světové špičce, měla ještě v roce 2015 tržby ve výši 1,9 miliardy eur. Loni už to byly necelé tři miliardy a za tři roky má společnost v plánu utržit deset miliard eur.

Takového razantního růstu se samozřejmě nedá dosáhnout přirozenou cestou. Velké firmy rostou, protože polykají jiné velké firmy. Rovněž Tescan musí proto odolávat mnoha nabídkám na převzetí.

„Jeden čas jsem vyhazoval dva investory týdně. V současnost­i je velký zájem z Číny, která vyhlásila cosi jako plán dohnání a předehnání světa v polovodičo­vé technice. Na první etapu tohoto plánu mají Číňané vyhrazeno 130 miliard dolarů. Takže nás samozřejmě buď chtějí koupit, nebo s námi založit společný podnik,“říká Klíma.

Jak tvrdí, jednou budou asi muset majitelé Tescanu přece jen umožnit dalším investorům vstup do společnost­i. Když se totiž bude firma rozvíjet podle jejich představ, někdy v budoucnu bude muset vstoupit na akciový trh.

„Zatím to ale není v plánu, na pražskou burzu podle mě nemá moc smysl vstupovat, a abychom šli někam do Londýna, na to jsme zase moc malí,“vysvětluje Jaroslav Klíma.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia