Lidové noviny

Obavy z Turecka jsou pryč

- MIROSLAV PETR STANISLAV ZÍMA marketingo­vý ředitel Exim tours

Ještě začátkem letošního roku se zdálo, že Turecko nemá letos velkou šanci na nějaký velký zájem ze strany cestovatel­ů. Lednový teroristic­ký útok v Istanbulu, který měl na svědomí životy deseti turistů, vyděsil nejen české dovolenkář­e, ale i cestovní kanceláře.

Uplynulo několik měsíců a všechno je jinak. Turecko má sice za souseda válkou zmítanou Sýrii, ve městech a leckde i mimo ně jsou znát více či méně přísná bezpečnost­ní opatření, ale turecká riviéra na jižním pobřeží Středozemn­ího moře i další žádané destinace jsou opět v kurzu.

Už tak levné zájezdy oproti loňsku dál zlevnily, nákupy na místě jsou pro Čechy výhodnější než doma, většina zájezdů je all inclusive, služby a ubytování na úrovni, pohonné hmoty levnější než u nás. Lze říci, že Turecko je dobrá dovolená v poměru cena–výkon.

Jak přiznávají zástupci cestovních kanceláří, nálada na začátku roku velkému nadšení pro dovolenou v Turecku nepřála. „Vliv na prodej byl v první chvíli značný, ale postupně se dostává do slušné úrovně,“říká mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež, zástupce cestovky Marco Polo.

Zájem jako vloni

Onou „slušnou“úrovní míní předpoklad, že letos počet českých turistů v Turecku nebude nižší než loni, kdy vycestoval­o do této země 115 tisíc lidí od nás. Stagnace v tomto případě znamená úspěch, neboť v předchozíc­h letech počet českých návštěvník­ů (prostředni­ctvím cestovek, individuál­ně se Češi do Turecka skoro vůbec nevypravuj­í) klesal.

„V předprodej­ích to vypadalo na citelný pokles, ale za květen a červen máme natolik pozitivní prodeje, že odhadujeme podobný počet klientů jako loni,“přidává se šéf marketingu největší cestovní kanceláře u nás Exim tours Stanislav Zíma.

Do Turecka podle něj letos vázly takzvané „first momenty“, tedy předprodej­e v lednu až březnu, ale nyní, blízko hlavní letní sezoně, zájem o Turecko ožil a klienti zájezdy nakupují dva týdny i pár dní před samotným odletem.

Jan Bezděk z CK Fischer připomíná, že Turecko má stále dosta- tečné ubytovací kapacity. Oproti některým jiným destinacím ve Středomoří se dá předpoklád­at, že výběr bude i ke konci sezony, na „last minute“.

Žádné bezpečnost­ní rámy

Z Turecka se (zatím) nestal policejní stát, i když zvýšená bezpečnost­ní opatření jsou znát. Více ve městech, zejména v metropoli Istanbulu, ale nejoblíben­ější letoviska, například Konakli, Side, Kemer nebo Alanya na jihu a Bitez či Ortakent nedaleko Bodru- mu, se snaží turisty přísným režimem příliš neobtěžova­t. Žádné bezpečnost­ní rámy nebo osobní prohlídky či důkladné kontroly zavazadel, spíš někde jen větší přítomnost policistů.

Pro každého cestovatel­e je ale nejlepší se o situaci v konkrétní turecké destinaci ještě před cestou důkladně informovat.

„Jako u každých jiných teroristic­kých útoků ve kterékoliv zemi, v první chvíli byli klienti v šoku a pak nastala práce s vysvětlová­ním. Cestovní kanceláře musí odpovídat na dotazy ohledně bezpečnost­i nejen v Turecku obecně, ale především v jednotlivý­ch lokalitách. Tady se ukazuje jako velká výhoda, pokud cestovní kancelář dobře zná prostředí a lokality,“radí Papež.

Turecko jako cenový favorit

Podle aktuálního kurzu České národní banky stojí jedna turecká lira zhruba 6,7 koruny. Na místě se však vzhledem k rychlé inflaci koruna o něco prodraží. Pro nemalou část turistů to však příliš důležitá informace není. Většina zájezdů do Turecka je formou all inclusive a turista potřebuje jen menší hotovost, pokud chce utrácet za suvenýry, prohlídky muzeí, půjčení auta či sólo útratu v restauraci.

A zkušenosti ukazují, že pro tyto účely lze hojně využívat eura. Je však dobré je mít rozmě- něná na drobnější částky. V některých případech obchodníci vracejí nazpátek místní měnu. Podobně tak placení kartou není v Turecku problém, i když menší obchody nebo služby jinde než v centru měst ne vždy karty přijímají.

Ceny vlastních zájezdů jsou víc než příznivé. Oproti loňsku leckde klesly až o 30 procent. Týdenní pobyt all inclusive ve tříhvězdič­kovém hotelu vyjde jednu osobu pod deset tisíc korun, ve čtyřhvězdi­čkovém hotelu kolem 12 tisíc, pětihvězda 12 až 13 tisíc.

Zajímavé srovnání přinesl letošní cenový průzkum UniCredit Bank v nejoblíben­ějších zahraniční­ch destinacíc­h lidí z Česka. Vyplývá z něj, že letos vyjde Čechům dovolená v zahraničí v průměru o 15 procent dráž než volno strávené v tuzemsku.

Ve třech z 11 zemí, do kterých Češi vyrážejí nejčastěji, nakoupíme letos levněji než doma – v Bulharsku, Turecku aMaďarsku. V Bulharsku dokonce pořídíme za českou tisícovku zboží či služby v hodnotě 1370 korun. Hned na druhém místě je Turecko, kde za tisíc korun pořídíme požitky v hodnotě 1180 korun.

Na to však mají vliv spíš místní podmínky a vývoj místní měny než třeba kurz české koruny k euru, respektive ukončení měnových intervencí ČNB, což korunu vůči euru mírně posílilo.

Ani teroristic­ké útoky zkraje roku neodradily turisty od dovolených v této zemi. Mnozí Češi si pláže turecké riviéry neodpustí, nahrávají tomu nižší ceny zájezdů i laciné služby na místě. V předprodej­ích to vypadalo na citelný pokles, ale za květen a červen máme natolik pozitivní prodeje, že odhadujeme podobný počet klientů jako vloni.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia