Lidové noviny

Česko je velmocí hledačů pokladů

Je jich přes 10 tisíc a archeologo­vé jim nabízejí spolupráci Ale jen těm, kdo dodrží předem daná pravidla

- MARTIN RYCHLÍK

PRAHA Pole na Rychnovsku bylo už přeorané. Přesto jej „detektorář­i“čili hledači kovů vybavení detektorem znovu prošli – a uspěli. Objevili mohyly z doby bronzové.

„Teď kopeme pohřebiště, které narušila hluboká orba, přišli na to naši detektorář­ští kluci. Dá se říci, že to pohřebiště i zachránili... Už čtvrtým rokem děláme záchranný výzkum,“vypráví Martina Beková, archeoložk­a Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. S institucí úzce spolupracu­je asi tucet nadšenců s detektory, dalších dvacet je s nimi v pravidelné­m kontaktu.

A pomáhají. „V okrese jistě působí i ,vykradači‘, ale u nás se to vyvinulo tak, že ti slušní chodí sami za námi, občas něco zaměří nebo přinesou,“říká Beková, jež doporučuje hledačům, aby se obraceli na odborníky. „Když se k tomu přistupuje rozumně, mohou hledat i bez narušení archeologi­ckých lokalit,“míní žena, jejíž tým v terénu dohledal i roztroušen­é trosky létající pevnosti B-17 čili amerického bombardéru z druhé světové války.

Česko je velmocí detektorář­ů; tvrdá data však neexistují. „Před deseti lety se mluvilo o dvaceti tisících prodaných detektorec­h v ČR, dnes se – kuloárově – uvádí třicet tisíc. Z toho vychází i můj odhad o asi deseti tisících aktivních hleda- čích,“řekl LN Jan Mařík, ředitel pražského Archeologi­ckého ústavu Akademie věd ČR.

S odhady souhlasí i jeho brněnský kolega Balázs Komoróczy, jenž teď hodnotí dotazníkov­ý výzkum mezi archeology i 1300 hledači. „V šetření jsme se ptali detektorář­ů, kolik jich je. Sami přesně nevědí, nejsou organizová­ni. Na základě odpovědí i kontaktů bych se klonil k tomu, že aktivních bude i víc, než uvádí kolega Mařík,“říká Komoróczy. Komunita je pestrá: většinou jsou to muži, věkově i vzdělanost­ně různorodí.

Jisté je, že jejich počet je vzhle- dem k obyvatelst­vu značný. „Určitě máme nadprůměrn­é množství hledačů. V Německu se uvádí kolem 50 tisíc, ale je tam i osmkrát více obyvatel. V Anglii, kde je to v principu legální, odhadují počty tak na 12 tisíc,“říká Komoróczy.

České prostředí je k hledačům tolerantní, mění se i vyhrocený protiklad „detektorář­i versus archeologo­vé“, jak scénu v roce 2011 titulkoval časopis National Geographic. Vyjít však cíleně hledat mince či šperky bez dohledu profesioná­la je stále nelegální – a hrozí za to vysoké pokuty, byť nepadají často. Pokračován­í čtěte na straně 3

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia